Wilkowisko (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilkowisko
wieś
Ilustracja
Szkoła
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

limanowski

Gmina

Jodłownik

Wysokość

380–500[2] m n.p.m.

Liczba ludności (2010)

1290[3]

Strefa numeracyjna

18

Kod pocztowy

34-617[4]

Tablice rejestracyjne

KLI

SIMC

0430806

Położenie na mapie gminy Jodłownik
Mapa konturowa gminy Jodłownik, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wilkowisko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wilkowisko”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wilkowisko”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Wilkowisko”
Ziemia49°45′31″N 20°14′59″E/49,758611 20,249722[1]
Pomnik na widokowym wzniesieniu Dział

Wilkowiskowieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik[5][6]. Jest największą wsią tej gminy[3].

W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

W Wilkowisku istnieje Zespół Szkół Publicznych im. Tadeusza Kościuszki, ochotnicza straż pożarna, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, oraz od 2009 roku regionalny zespół „Wilkowicanie”.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wilkowisko położone jest na południowym krańcu gminy Jodłownik. Rozciąga się wzdłuż potoku Tarnawka, który jest prawym dopływem Stradomki, u podnóża Świnnej Góry oraz Kostrzy.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Wilkowisko[5][6]
części wsi Brzeg, Brzezowa, Gaik, Górki, Malerz, Mała Wieś, Moczary, Owsiana, Poddębie, Poddziele, Podlesie, Rola, Różnowa, Sośnie, Stronie, Wądoły, Wielka Wieś, Zagórze, Zalesie

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi związana jest z dwiema legendami na jej temat:

  1. W VI wieku w okolice Szczyrzyca skierowano 125 rodzin, aby je osiedlić. Rodzina Wilków wybrała żyzną dolinę Owsianki, gdzie później powstała wieś, nazwana od pierwszych osadników Wilkowiskiem[7].
  2. Podobno wieś nazwano Wilkowiskiem dla upamiętnienia tragicznego losu kupców, którzy zanocowali w tej okolicy jadąc do Szczyrzyca. Zostali oni zaatakowani i rozszarpani przez watahę wilków[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Wilkowisko powstała w średniowieczu – według miejscowych legend w VI wieku. Podobno osiedlić się miała wówczas w tej okolicy rodzina Wilków, przysłana tu wraz z innymi rodzinami w celu zasiedlenia okolic Szczyrzyca. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1324, kiedy to król Władysław Łokietek oddał wieś i jej mieszkańców we władanie Piotrowi Kunickiemu. Jednocześnie zezwolił na dalsze osiedlanie na prawie niemieckim.

Parafia w Wilkowisku powstała w 1328, a pierwszy kościół (opisany przez Jana Długosza) powstał w latach 1337–1338. Do obecnych czasów budynków było kilka, a każdy kolejny niszczony był przez pożary.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Wilkowiska znajduje się kilka interesujących obiektów:

  • drewniany kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, wybudowany w latach 1923–1927 na wzór poprzedniego, zniszczonego przez pożar. W jego wnętrzu zachowały się pojedyncze elementy wyposażenia ze starszych świątyń;
  • XIX-wieczna plebania, utrzymana w stylu niewielkiego szlacheckiego dworku (wyburzona w 2012 r. z niewiadomego powodu);
  • krzyż jubileuszowy na górze Dział – powstał jako odpowiedź na apel biskupa Jana Stepy, który zachęcał parafian do wyjątkowego uczczenia ogłoszonego przez papieża Piusa XII Roku Jubileuszowego 1950–lecia Narodzin Chrystusa. Z inicjatywy miejscowego proboszcza Jana Rozembarskiego ufundowano i wzniesiono właśnie ten krzyż, zbudowany z kamienia i żelbetu. Władze komunistyczne próbowały usunąć krzyż, ale ostatecznie zaprzestały tych prób. Powodem był prawdopodobnie fakt, że stylistyka krzyża wpisywała się doskonale w główny wątek w architekturze tamtych czasów – socrealizm, oraz fakt, że górujący nad okolicą obiekt stanowił doskonały punkt orientacyjny, wykorzystywany na mapach wojskowych[8];
  • kamienna kapliczka w przysiółku Zagórze, będąca wspomnieniem pochowanych tu ofiar epidemii cholery[3];
  • w przysiółku Na Dziołku znajduje się niewielka kapliczka św. Wojciecha – wzniesiono ją w miejscu, gdzie podobno odpoczywać miał święty Wojciech w drodze do Krakowa. Źródło tryskające spod kapliczki uważane jest za cudowne[3].
  • grodzisko na Świnnej Górze – według miejscowych legend miała się tu znajdować prehistoryczna osada, jednak powierzchowne badania archeologiczne nie potwierdzają tego faktu[3];
  • dwie XIX-wieczne kapliczki – jedna z obrazem Święta Rodzina, a druga z figurą Chrystusa Frasobliwego w szczycie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 148116
  2. Informacje o Wilkowisku na stronie gminy Jodłownik. IAP Polska. [dostęp 2010-12-16]. (pol.).
  3. a b c d e f g Wilkowisko w Beskidzie Wyspowym. beskidwyspowy.eu, 2010-04-15. [dostęp 2010-12-16]. (pol.).
  4. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1457 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  5. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  6. a b GUS. Rejestr TERYT.
  7. P. Skoczek, „Parafie...”, s. 62.
  8. Andrzej Gielarowski: Krzyż – Świadek. [dostęp 2010-12-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 62. ISBN 978-83-88383-43-4.