Svalové vlákno

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:57, 15. február 2008, ktorú vytvoril Gbaor (diskusia | príspevky) (→‎Pozri aj)

Svalové vlákno je základnou bunkovou stavebnou jednotkou priečne pruhovaného svalstva. Jeho jedinečnou zvláštnosťou je to, že sa jedná o mnohojadrovú štruktúru, ktorá vznikla počas vnútromaternicového vývoja splynutím podlhovastých jednojadrových myoblastov. Výsledkom splynutia je medzistupeň, tzv. myotuba, ktorá má jadro v strednej a myofibrily v vo vonkajších častiach. Počas vývoja sa jadrá presúvajú k povrchu a myofibrily do centrálnych častí bunky - vzniká zrelé svalové vlákno. Aby sa myotuba premenila na svalové vlákno, nesmie chýbať počas vývoja príslušný nerv - inak myotuba zanikne a vlákno sa nevytvorí.

Povrch svalového vlákna tvorí cytoplazmatická membrána, ktorá sa označuje ako sarkolemma. K nej prilieha tenká „bunková stena“ - tzv. lamina basalis, tvorená polysacharidmi a bielkovinami a na ňu nadväzuje sieť jemných retikulárnych vlákien. Svalové vlákno sa v mikroskope zobrazuje ako priečne pruhované - príčinou sú optické vlastnosti myofibríl.
Cytoplazma svalového vlákna sa nazýva sarkoplazma. Sarkoplazmy je pomerne málo, vyskytuje sa hlavne v blízkosti jadra, ktoré je uložené periférne pod sarkolemou. Vo vnútri vlákien (myofibríl) sú kontraktilné proteíny a ďalšie proteíny dôležité pre funkciu svalu (napr. myoglobín, ktorý zaisťuje prenos kyslíka).

Typy svalových vlákien

Svalové vlákna zastúpené vo svale nie sú rovnaké. Rozlišujeme svalové vlákna biele a svalové vlákna červené (základné rozdelenie). V tom istom svale môžu byť zastúpené oba typy vlákien:

  • Červené alebo pomalé vlákna obsahujú veľké množstvo mitochondrií, čo znamená, že tieto svaly využívajú energiu respiračného cyklu. Tieto svalové vlákna reagujú na podnet pomalšie, ale kontrakčná vlna pretrváva dlhšie.
  • Biele alebo rýchle vlákna obsahujú glykolytické enzýmy, čo poukazuje na to, že získavajú energiu glykolýzou za vzniku kyseliny mliečnej. Sú schopné reagovať rýchlejšie, ale skoro sa unavia.

Rýchlosť či pomalosť vlákien je druhovo špecifická. V svale sa obvykle vyskytujú oba typy vlákien, i keď v rôznom pomere. Pomalé vlákna sú skôr v hĺbke svalu, zatiaľčo rýchle na povrchu.

Pozri aj