Sacharid: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 26: Riadok 26:


Aldózy a ketózy s rovnakým počtom [[atóm]]ov [[uhlík]]a v molekule majú rovnaké [[molekulový vzorec|molekulové vzorce]], preto sa využívajú pri zapisovaní ich [[štrukturálny vzorec|štruktúrne vzorce]]. Najvýznammejšie monosacharidy so šiestimi atómami uhlíka v molekule je [[glukóza]] a [[fruktóza]].
Aldózy a ketózy s rovnakým počtom [[atóm]]ov [[uhlík]]a v molekule majú rovnaké [[molekulový vzorec|molekulové vzorce]], preto sa využívajú pri zapisovaní ich [[štrukturálny vzorec|štruktúrne vzorce]]. Najvýznammejšie monosacharidy so šiestimi atómami uhlíka v molekule je [[glukóza]] a [[fruktóza]].

=== Oligosacharidy===
Oligosacharidy sú zlúčeniny monosacharidov spojených [[glykozidová väzba|glykozidovou väzbou].
Oligosacharidy sa skladajú z 2 až 10 monosacharidov. Oligosacharidy sa podľa počtu monosacharidových jednotiek delia na disacharidy, trisacharidy...
Najznámejšie z nich sú disacharidy napr. sacharóza (glukóza+fruktóza)
maltóza (glukóza+glokóza)
laktóza (glukóza+galaktóza)
Disaosacharidy sa z hladiska chemicko-štruktúrneho delia na redukujúce a neredukujúce.
Redukujúci disacharid má vo svojej štruktúre voľný poloacetalový zvyšok a môže oxidovať.
Disacharidy majú sladkú chuť a sú rozpustné vo vode a etanole.


=== Polysacharidy ===
=== Polysacharidy ===

Verzia z 20:34, 14. august 2007

Sacharidy alebo glycidy (v staršom názvosloví uhľohydráty, uhľovodany, karbohydráty, názov cukry sa vzťahuje len na mono- a oligosacharidy) sú skupina biomolekúl, ktoré sa nachádzajú vo všetkých živých organizmoch. Patria preto medzi takzvané primárne metabolity.

Štruktúra

Sacharidy sú organické zlúčeniny zložené z uhlíka (C), vodíka (H) a kyslíka (O). Ich deriváty môžu obsahovať aj fosfor (P), dusík (N) alebo síru (S).

Funkcia

Sacharidy plnia mnoho veľmi dôležitých funkcií: 1.Zdroj energie (väčšina sacharidov ale hlavne glukoza) 2. Stavebná funkcia (hlavne škrob a chitín)

                                               3. Zásobná funkcia ( u rastlín škrob a u hub a živočíchov glykogén)
                                               4. Súčasť enzýmov, hormonov a nukleových 

kyselín (napr. DNA, RNA alebo ATP)

                                               5. Súčasť membrán (glykoproteíny a glykolipidy)


Starší názov uhľohydráty alebo uhľovodany vznikol preto, že základné sacharidy majú pomer základných prvkov (C, H, O) taký, ako keby boli zlúčeniny uhlíka a vody, t.j. Cn(H2O)n. Tento pomer je však len náhodná zhoda a tieto názvy sa už nepoužívajú, lebo z metabolického hľadiska sacharidy nie sú zlúčeninami uhlíka a vody, takže takéto pomenovanie je nesprávne a mylné)

Rozdelenie sacharidov

Sacharidy rozdeľujeme na tri hlavné skupiny: 1.Monosacharidy

                                            2.Oligosacharidy
                                            3.Polysacharidy

Sacharidy taktiež plnia dôležitú úlohu v rôznych organických zlúčeninách (napr.nukleové kyseliny)

Monosacharidy

Bližšie informácie v hlavnom článku: Monosacharidy

Monosacharidy sú jednoduché sacharidy.Sú zlúčeniny uhlíka, vodíka a kyslíka. Monosacharidy ako z nazvu vyplýva sa skladajú z jednej jednotky, molekuly. Z chemického hľadiska to sú polyhydroxyketony alebo polyhydroxyaldehydy nakoľko vo svojej štruktúre obsahujú ketonovú alebo aldehydovú skupinu funkčnú skupinu a funkčnú skupinu alkoholov. Monosacharidy sú bezfarebné kryštalické látky, dobre rozpustné vo vode alebo v zriedenom etanole, nerozpúšťajú sa v organických rozpúšťadlách. Je pre ne charakteristická viac či menej sladká chuť. Su považované za manoméry nakoľko sú základnou stavebnou jednotkou oligosacharidov a polysacharidov. Sú základné stavebné jednotky všetkých sacharidov a ich zlúčenín s inými organickými molekulami. Podľa počtu uhlíkov v reťazci delíme monosacharidy na triózy, tetrózy, pentózy, hexózy, ...

Aldózy a ketózy s rovnakým počtom atómov uhlíka v molekule majú rovnaké molekulové vzorce, preto sa využívajú pri zapisovaní ich štruktúrne vzorce. Najvýznammejšie monosacharidy so šiestimi atómami uhlíka v molekule je glukóza a fruktóza.

Oligosacharidy

Oligosacharidy sú zlúčeniny monosacharidov spojených [[glykozidová väzba|glykozidovou väzbou]. Oligosacharidy sa skladajú z 2 až 10 monosacharidov. Oligosacharidy sa podľa počtu monosacharidových jednotiek delia na disacharidy, trisacharidy... Najznámejšie z nich sú disacharidy napr. sacharóza (glukóza+fruktóza)

                                        maltóza (glukóza+glokóza)
                                        laktóza (glukóza+galaktóza)

Disaosacharidy sa z hladiska chemicko-štruktúrneho delia na redukujúce a neredukujúce. Redukujúci disacharid má vo svojej štruktúre voľný poloacetalový zvyšok a môže oxidovať. Disacharidy majú sladkú chuť a sú rozpustné vo vode a etanole.

Polysacharidy

Prehľad monosacharidov

Triózy

Najjednoduchšie monosacharidy sú

Tetrózy

Pentózy

Hexózy


Prehľad polysacharidov

Stránka vo výstavbe