Pixel (grafika): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d robot Pridal: is:Díll
JAnDbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: bg:Пиксел
Riadok 12: Riadok 12:
[[ar:بكسل]]
[[ar:بكسل]]
[[be-x-old:Піксэль]]
[[be-x-old:Піксэль]]
[[bg:Пиксел]]
[[ca:Píxel]]
[[ca:Píxel]]
[[cs:Pixel]]
[[cs:Pixel]]

Verzia z 21:46, 6. september 2007

Zobrazenie pixelov

Obrazový prvok alebo pixel (skratka z angl. picture element - obrazový prvok; po anglicky aj pel/PEL) alebo nepresne obrazový bod , skratka px., je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na monitore, resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.

Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel je možné jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom k obmedzenému množstvu pixelov a obmedzenej frekvencie vykresľovania obrazu dochádza pri zobrazení na monitoru k celému radu problémov. Dochádza k mnohým nežiadúcim efektom. Medzi ne patrí napríklad aliasing, moaré, neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.

Veľkosť pixelu záleží na type monitora. U obvyklých analógových typov ide veľkosť pixelu meniť zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixelov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia u takéhoto monitoru vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixely“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“. V bežných režimoch má obrazovka rozlíšenie od zhruba 640×480 po 1600×1200, niekedy i viac. Pri 15 palcovom monitore pri rozlíšení 1024×768 predstavuje veľkosť jedného pixelu sotva 0,3 mm. Maximálne možné rozlíšenie monitoru sa uvádza v jednotkách „pixel na palec“ (skratka ppi z anglického pixel per inch).