Hannibal Barkas: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
IW-BOT (diskusia | príspevky)
Leo1452 (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
[[Obrázok:Bust of Hannibal.jpg|220px|náhľad|Hannibal busta]]
[[Obrázok:Bust of Hannibal.jpg|220px|náhľad|Hannibal busta]]
'''Hannibal Barkas''' (* [[247 pred Kr.]] – † c. [[183 pred Kr.]]) bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov.
'''Hannibal Barkas''' (* [[247 pred Kr.]] c. [[183 pred Kr.]]) bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov. Známy je jeho pochod v [[Druhá púnska vojna|Druhej púnskej vojne]], kde so svojími vojakmi a bojovými slonmi prešiel z [[Ibérijsky polostrov|Ibérijskeho polostrova]] cez [[Pyreneje]] a [[Alpy]] až do severného Talianska. Jeho armáda pozostávajúca z 50 000 pešiakov a 9 000 jazdcov po prechode cez Alpy mala 20 000 pešiakov a 6 000 jazdcov. Rimnia zostali prekvapení, pretože Alpy považovali za bezpečnú hranicu svojej ríše.Brat konzula Publia Cornelia Scipia Gnaeus sa snažil Hannibalovu armádu zastaviť na rieke Ticine. Utrpel poražku, ale znovu napadol Hannibala spolu s légiami konzula Tibéria Sempronia Longa na rieke Trebii a opäť bol porazený. Na to sa Hannibal pustil na pochod zo severu na juh. Šikovne sa vyhol rímskym vojenským táborom a cez močaristé údolie rieky Arny. Počas štvordňového pochodu stratil viac vojakov ako v oboch doterajších bitkách s Rimanmi. Sám prišiel kvôli infekcii o oko, zostal mu len jeden bojový slon s menom Cyperčan.

== Život ==

Narodil sa v severo-africkom meste Týros. Bol synom vojvodcu [[Hamilkar Barkas|Hamilkara Barkasa]]. Ako deväťročný prisahal pred oltármi bohov, že sa nikdy nestane priateľom Ríma. Bol najlepší medzi jazdcami aj pešiakmi a ako prvý šiel do boja a posledný odchádzal po bitke.

== Druhá púnska vojna ==
{{Hlavný článok|Druhá púnska vojna}}

=== Cesta do Talianska ===

Druhá púnska vojna sa začala dobytím mesta Saguntum v Hispánii. Rimania nechceli bojovať na domácej pôde a Hannibal urobil práve naopak. Preniesol vojnu k bránam Ríma. Uskutočnil výpravu, ktorá mu priniesla viac slávy ako všetky víťazné bitky. Bol to pochod s takmer 80-tisíc pešiakmi, 12-tisíc jazdcami a s 37 bojovými slonmi, s ktorý prešiel z [[Ibérijsky polostrov|Ibérijskeho polostrova]] cez [[Pyreneje]] a [[Alpy]] až do severného Talianska. Za 33 dní stratil 33 000 mužov. Keď chcel prinútiť slony prejsť cez rieku, poranil najdivšieho slona a všetky ostatné ho nasledovali. Rimnia zostali prekvapení, pretože Alpy považovali za bezpečnú hranicu svojej ríše. Koncom roku 218 p.n.l. brat konzula Publia Cornelia Scipia Gnaeus sa snažil Hannibalovu armádu zastaviť na rieke Ticine. Utrpel poražku, ale znovu napadol Hannibala spolu s légiami konzula Tibéria Sempronia Longa na rieke Trebii a opäť bol porazený. Na to sa Hannibal pustil na pochod zo severu na juh. Šikovne sa vyhol rímskym vojenským táborom a cez močaristé údolie rieky Arny. Počas štvordňového pochodu stratil viac vojakov ako v oboch doterajších bitkách s Rimanmi. Sám prišiel kvôli infekcii o oko, zostal mu len jeden bojový slon s menom Cyperčan.

===Bitka pri Trebii===
{{Hlavný článok|Bitka pri Trebii (218 pred Kr.)}}

===Bitka pri Trasimenskom jazere===
{{Hlavný článok|Bitka pri Trasimenskom jazere}}

===Bitka pri Kannách===
{{Hlavný článok|Bitka pri Kannách}}




{{Biografický výhonok}}
{{Biografický výhonok}}

Verzia z 15:50, 16. september 2007

Súbor:Bust of Hannibal.jpg
Hannibal busta

Hannibal Barkas (* 247 pred Kr. – † c. 183 pred Kr.) bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov.

Život

Narodil sa v severo-africkom meste Týros. Bol synom vojvodcu Hamilkara Barkasa. Ako deväťročný prisahal pred oltármi bohov, že sa nikdy nestane priateľom Ríma. Bol najlepší medzi jazdcami aj pešiakmi a ako prvý šiel do boja a posledný odchádzal po bitke.

Druhá púnska vojna

Bližšie informácie v hlavnom článku: Druhá púnska vojna

Cesta do Talianska

Druhá púnska vojna sa začala dobytím mesta Saguntum v Hispánii. Rimania nechceli bojovať na domácej pôde a Hannibal urobil práve naopak. Preniesol vojnu až k bránam Ríma. Uskutočnil výpravu, ktorá mu priniesla viac slávy ako všetky víťazné bitky. Bol to pochod s takmer 80-tisíc pešiakmi, 12-tisíc jazdcami a s 37 bojovými slonmi, s ktorý prešiel z Ibérijskeho polostrova cez Pyreneje a Alpy až do severného Talianska. Za 33 dní stratil 33 000 mužov. Keď chcel prinútiť slony prejsť cez rieku, poranil najdivšieho slona a všetky ostatné ho nasledovali. Rimnia zostali prekvapení, pretože Alpy považovali za bezpečnú hranicu svojej ríše. Koncom roku 218 p.n.l. brat konzula Publia Cornelia Scipia Gnaeus sa snažil Hannibalovu armádu zastaviť na rieke Ticine. Utrpel poražku, ale znovu napadol Hannibala spolu s légiami konzula Tibéria Sempronia Longa na rieke Trebii a opäť bol porazený. Na to sa Hannibal pustil na pochod zo severu na juh. Šikovne sa vyhol rímskym vojenským táborom a cez močaristé údolie rieky Arny. Počas štvordňového pochodu stratil viac vojakov ako v oboch doterajších bitkách s Rimanmi. Sám prišiel kvôli infekcii o oko, zostal mu len jeden bojový slon s menom Cyperčan.

Bitka pri Trebii

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bitka pri Trebii (218 pred Kr.)

Bitka pri Trasimenskom jazere

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bitka pri Trasimenskom jazere

Bitka pri Kannách

Bližšie informácie v hlavnom článku: Bitka pri Kannách


Šablóna:Link FA