Sojuz (nosná raketa): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Robbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: es, fr, hr, sv Odobral: ru Zmenil: fi, he, it, zh
Riadok 14: Riadok 14:
[[de:Sojus (Rakete)]]
[[de:Sojus (Rakete)]]
[[en:Soyuz launch vehicle]]
[[en:Soyuz launch vehicle]]
[[es:Lanzadera Soyuz]]
[[fi:Sojuz-kantoraketti]]
[[he:סויוז (טיל)]]
[[fi:Sojuz (kantoraketti)]]
[[fr:Fusée Soyouz]]
[[he:סויוז (משגר)]]
[[hr:Sojuz]]
[[hu:Szojuz rakéta]]
[[hu:Szojuz rakéta]]
[[id:Soyuz (roket)]]
[[id:Soyuz (roket)]]
[[it:Lanciatore Soyuz]]
[[it:Lanciatore Sojuz]]
[[nl:Sojoez (raket)]]
[[nl:Sojoez (raket)]]
[[ru:Союз (РН)]]
[[sv:Sojuz (raket)]]
[[tr:Soyuz roketi]]
[[tr:Soyuz roketi]]
[[zh:聯合號]]
[[zh:聯合號運載火箭]]

Verzia z 23:34, 1. november 2007

Raketa Sojuz na štartovacej rampe

Pod názvom Sojuz poznáme hlavne nosnú raketu vynášajúcu kozmické lode rovnakého mena. V skutočnosti ide o jeden z vývojových typov medzikontinentálnej strely s označením R7, ktorá vznikala v 50. rokoch 20. storočia a svoj prvý let absolvovala už v roku 1956. V priebehu vývoja sa R7 zmenila na skupinu nosných rakiet Vostok-Sojuz-Molnija, ktoré sa líšia hlavne v určení a počte horných stupňov.

Samotná raketa R7 sa vyznačuje konštrukčným riešením, tzv. jeden a polstupňovým usporiadaním to znamená, že sa skladá s centrálneho stupňa a štyroch bočných, ktoré sa zapaľujú súčasne na štarte a po urýchlení sa bočné stupne oddelia. Raketa typu Sojuz je doplnená ešte o dva horné stupne, ktoré jej umožňujú umiestniť na nízku obežnú dráhu vo výške 200 km náklad o hmotnosti cca 7 200 kg, z kozmodrómu Tjuraťam (Bajkonur). Všetky stupne používajú ako palivo tekutý kyslík a kerozín (letecký petrolej).

Raketa Sojuz za päťdesiat rokov používania prešla mnohými vylepšeniami a konštrukčnými zmenami. V súčasnosti sa pre kozmické lety využíva obmena Sojuz-Fregat. Vývoj nezastal a ruskí konštruktéri intenzívne pracujú na novej verzii s označením Sojuz 2, ktorá má vynášať aj novú ruskú kozmickú ľoď Kliper po roku 2012. Pre zaujímavosť možno uviesť, že raketou vývojového radu R7 bolo vynesených do kozmu okolo 40% všetkých telies v rámci celého sveta.