Budova Národnej banky česko-slovenskej v Bratislave: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Nová stránka: Budova bývalej '''Národnej banky československej''' sa nachádza na Štúrovej 2 v Bratislave a bola postavená v rokoch 19361938. V súčasnosti v nej...
 
Bojars (diskusia | príspevky)
d +cat
Riadok 1: Riadok 1:
{{Na úpravu}}
Budova bývalej '''Národnej banky československej''' sa nachádza na Štúrovej 2 v [[Bratislava|Bratislave]] a bola postavená v rokoch [[1936]] – [[1938]]. V súčasnosti v nej sídli Generálna prokuratúra. Patrí k dielam slovenského architekta 20. storočia [[Emil Belluš|Emila Belluša]] a radí sa medzi diela [[Funkcionalizmus(architektúra)|funkcionalizmu]].
Budova bývalej '''Národnej banky československej''' sa nachádza na Štúrovej 2 v [[Bratislava|Bratislave]] a bola postavená v rokoch [[1936]] – [[1938]]. V súčasnosti v nej sídli Generálna prokuratúra. Patrí k dielam slovenského [[architekt]]a [[20. storočie|20. storočia]] [[Emil Belluš|Emila Belluša]] a radí sa medzi diela [[Funkcionalizmus (architektúra)|funkcionalizmu]].


===Situácia===
===Situácia===
Riadok 18: Riadok 19:
*Krivošová, J., Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska. Alfa, Bratislava 1990
*Krivošová, J., Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska. Alfa, Bratislava 1990
*Dulla, M.: Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok. Perfekt, Bratislava 2007
*Dulla, M.: Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok. Perfekt, Bratislava 2007

[[Kategória:Budovy v Bratislave]]

Verzia z 12:44, 8. december 2007

Budova bývalej Národnej banky československej sa nachádza na Štúrovej 2 v Bratislave a bola postavená v rokoch 19361938. V súčasnosti v nej sídli Generálna prokuratúra. Patrí k dielam slovenského architekta 20. storočia Emila Belluša a radí sa medzi diela funkcionalizmu.

Situácia

Stavba tvorí ukončenie ulíc Jesenského a Gorkého, so vstupom zo Štúrovej ulice. Hlavné priečelie je orientované na východ.

Kompozícia

Pomerne úzka parcela predurčila podobu budovy. Bočné vyššie krídla prechádzajú do vstupného priečelia, čo dodáva stavbe monumentalitu. Medzi nimi vznikol na hlavnej fasáde veľký otvor zhora ohraničený prekladom, v ktorom mala byť umiestnená socha gréckeho boha Hermesa, patróna obchodníkov a zlodejov. Tento zámer sa však nikdy neuskutočnil. Vzhľadom na nepravouhlé vyústenie bočných ulíc do štúrovej je čelná fasáda mierne natočená. To spolu so smerom nahor sa zmenšujúcimi oknami dáva budove dynamiku. Na fasádach sa uplatnil travertínový obklad, ktorý prechádza od hrubo opracovaného kameňa v parteri po hladké kamenné bloky na poschodiach. Obdivovaným prvkom je vstupná kazetová brána z nehrdzavejúcej ocele a mreže po jej okrajoch.

Dispozícia

Budova je postavená ako trojtrakt s vnútorným dvorom. V čelnom krídle sú situované reprezentačné priestory s hlavnou bankovou halou na poschodí. Vstupná hala je pootočená, ukončená schodiskom v tvare písmena L. V bočných krídlach boli umiestnené byty prístupné zadným schodiskom. Bočný služobný vchod je umiestnený z Gorkého ulice.

Súčasnosť

Vzhľadom na zvyšujúce sa nároky prevádzky banky, boli byty v 3. až 5. nadzemnom podlaží až na jeden prestavané na kancelárie. Podobne aj dispozícia prízemia a 2. nadzemného podlažia boli čiastočne zmenené. V roku 1993 boli prestavané aj interiéry vstupov, aby spĺňali bezpečnostné požiadavky. Od 90. rokov 20. storočia sídli v budove Generálna prokuratúra SR.

Použitá literatúra

  • Dulla, M., Moravčíková, H.: Architektúra Slovenska v 20. storočí. Slovart, Bratislava 2002
  • Stoličná, E.: Národná banka. In: ARCH 6-7/2000, str. 24-25
  • Krivošová, J., Lukáčová, E.: Premeny súčasnej architektúry Slovenska. Alfa, Bratislava 1990
  • Dulla, M.: Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok. Perfekt, Bratislava 2007