Avimimus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
Avimimus premiestnená na Avimimidae
 
Dudo (diskusia | príspevky)
upravene
Riadok 1: Riadok 1:
'''Avimimus''' je rod vyspelého vtákovitého dinosaura zo skupiny [[Oviraptorosauria]]. Dosahoval dĺžku približne poldruha metra a pravdepodobne predstavoval všežravca alebo bylinožravca. Dosiaľ je známy len z neúplných pozostatkov nájdených na území dnešného [[Mongolsko|Mongolska]]. Žil približne pred 70 miliónmi rokov a obýval okolie vodných tokov v polopúštnych oblastiach.
#redirect [[Avimimidae]]

==Stavba tela==
Zástupcovia rodu Avimimus boli ľahko stavaní, s dlhými nohami prispôsobenými na beh. Mali guľatú lebku a skrátené čeľuste s bezzubým, no v prednej časti vrúbkovaným zobákom. Krk bol pohyblivý, esovito prehnutý, ako u dnešných vtákov ale aj iných dinosaurov. Na kostiach pomerne dlhých predných končatín sa zachovali náznaky prítomnosti peria. Živočích sa nikde nezachoval ucelený, preto sa s istotou nevie, ako vyzeral jeho chvost. Telo bolo pravdepodobne kryté perím, ktoré je doložené u príbuzných rodov ako napríklad [[Caudipteryx]].


[[Kategória:Oviraptosauria]]
[[cs:Avimimus]]
[[de:Avimimus]]
[[en:Avimimus]]
[[es:Avimimus]]
[[fr:Avimimus]]
[[nl:Avimimus]]
[[pl:Awimim]]
[[pt:Avimimo]]
[[zh:拟鸟龙]]

Verzia z 15:42, 16. január 2008

Avimimus je rod vyspelého vtákovitého dinosaura zo skupiny Oviraptorosauria. Dosahoval dĺžku približne poldruha metra a pravdepodobne predstavoval všežravca alebo bylinožravca. Dosiaľ je známy len z neúplných pozostatkov nájdených na území dnešného Mongolska. Žil približne pred 70 miliónmi rokov a obýval okolie vodných tokov v polopúštnych oblastiach.

Stavba tela

Zástupcovia rodu Avimimus boli ľahko stavaní, s dlhými nohami prispôsobenými na beh. Mali guľatú lebku a skrátené čeľuste s bezzubým, no v prednej časti vrúbkovaným zobákom. Krk bol pohyblivý, esovito prehnutý, ako u dnešných vtákov ale aj iných dinosaurov. Na kostiach pomerne dlhých predných končatín sa zachovali náznaky prítomnosti peria. Živočích sa nikde nezachoval ucelený, preto sa s istotou nevie, ako vyzeral jeho chvost. Telo bolo pravdepodobne kryté perím, ktoré je doložené u príbuzných rodov ako napríklad Caudipteryx.