Ochudobnený urán: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Maros (diskusia | príspevky)
pravopis, typografia, wikilinky
Martin88 (diskusia | príspevky)
d interwiki
Riadok 1: Riadok 1:
'''Ochudobnený urán''' (skr. DU - z angl. depleted uranium) je [[urán]], v ktorom je podiel U-235 (škodlivá zložka) znížený na 0,23 % (v porovnaní s prírodným [[urán]]om, v ktorom sa U-235 (škodlivá zložka) nachádza v množstve 0,7 %). Ochudobnený urán je odpadový produkt v procese obohacovania prírodnej uránovej rudy na použitie v [[jadrový reaktor|jadrových reaktoroch]] a v [[jadrová zbrane|jadrových zbraniach]].
'''Ochudobnený urán''' (skr. DU - z angl. depleted uranium) je [[urán]], v ktorom je podiel U-235 (škodlivá zložka) znížený na 0,23 % (v porovnaní s prírodným [[urán]]om, v ktorom sa U-235 (škodlivá zložka) nachádza v množstve 0,7 %). Ochudobnený urán je odpadový produkt v procese obohacovania prírodnej uránovej rudy na použitie v [[jadrový reaktor|jadrových reaktoroch]] a v [[jadrová zbrane|jadrových zbraniach]].


Ochudobnený urán sa používa najmä na výplne [[tank]]ov, [[guľomet]]ov lietadiel A-10, alebo do hrotov balistických zbraní. DU používa často aj na vyváženie v leteckom priemysle a ako vhodná ochrana pred röntgenovým žiarením v nemocniciach, ako aj na výrobu kontajnerov na transport rádioaktívnych zdrojov. Hlavnou príčinou prečo sa DU ako kov používa je jeho vysoká hustota. V prípade zbraní ich DU činí extrémne tvrdými a schopnými preniknúť do väčšej hĺbky. Okrem toho jeho použitie je veľmi lacné a tento materiál je dostupný vo veľkých množstvách. DU ako kov má hustotu 19,07 g/cm³ (1,7 krát väčšia hustota ako olovo). Kovový DU reaguje chemicky rovnakým spôsobom ako kovový urán so všetkými nekovovými prvkami, s ktorými vytvára kovové zmesi. V práškovej forme sa DU spontánne odparuje pri C. Škodlivé účinky na zdravie môžu byť spôsobené teplote 600-700 predovšetkým inhaláciou uránu a jeho chemickou toxicitou (prenikanie do tela). Chemická toxicita môže spôsobovať poškodenie ľadvín.
Ochudobnený urán sa používa najmä na výplne [[tank]]ov, [[guľomet]]ov lietadiel A-10, alebo do hrotov balistických zbraní. DU používa často aj na vyváženie v leteckom priemysle a ako vhodná ochrana pred röntgenovým žiarením v nemocniciach, ako aj na výrobu kontajnerov na transport rádioaktívnych zdrojov. Hlavnou príčinou prečo sa DU ako kov používa je jeho vysoká hustota. V prípade zbraní ich DU činí extrémne tvrdými a schopnými preniknúť do väčšej hĺbky. Okrem toho jeho použitie je veľmi lacné a tento materiál je dostupný vo veľkých množstvách. DU ako kov má hustotu 19,07 g/cm³ (1,7 krát väčšia hustota ako olovo). Kovový DU reaguje chemicky rovnakým spôsobom ako kovový urán so všetkými nekovovými prvkami, s ktorými vytvára kovové zmesi. V práškovej forme sa DU spontánne odparuje pri teplote 600-700 °C. Škodlivé účinky na zdravie môžu byť spôsobené predovšetkým inhaláciou uránu a jeho chemickou toxicitou (prenikanie do tela). Chemická toxicita môže spôsobovať poškodenie ľadvín.


[[Kategória:Urán (chemický prvok)]]
[[Kategória:Urán (chemický prvok)]]


[[ar:اليورانيوم المنضب]]
[[en:Depleted urĄanium]]
[[de:Uranmunition]]
[[es:Uranio empobrecido]]
[[fa:اورانیوم ضعیف شده]]
[[fr:Uranium appauvri]]
[[ko:감손 우라늄]]
[[hr:Osiromašeni uranij]]
[[it:Uranio impoverito]]
[[he:אורניום מדולל]]
[[nl:Verarmd uranium]]
[[ja:劣化ウラン]]
[[no:Utarmet uran]]
[[pl:Zubożony uran]]
[[pt:Urânio empobrecido]]
[[simple:Depleted uranium]]
[[sv:Utarmat uran]]
[[tr:Zayıflatılmış Uranyum]]

Verzia z 13:50, 1. február 2008

Ochudobnený urán (skr. DU - z angl. depleted uranium) je urán, v ktorom je podiel U-235 (škodlivá zložka) znížený na 0,23 % (v porovnaní s prírodným uránom, v ktorom sa U-235 (škodlivá zložka) nachádza v množstve 0,7 %). Ochudobnený urán je odpadový produkt v procese obohacovania prírodnej uránovej rudy na použitie v jadrových reaktoroch a v jadrových zbraniach.

Ochudobnený urán sa používa najmä na výplne tankov, guľometov lietadiel A-10, alebo do hrotov balistických zbraní. DU používa často aj na vyváženie v leteckom priemysle a ako vhodná ochrana pred röntgenovým žiarením v nemocniciach, ako aj na výrobu kontajnerov na transport rádioaktívnych zdrojov. Hlavnou príčinou prečo sa DU ako kov používa je jeho vysoká hustota. V prípade zbraní ich DU činí extrémne tvrdými a schopnými preniknúť do väčšej hĺbky. Okrem toho jeho použitie je veľmi lacné a tento materiál je dostupný vo veľkých množstvách. DU ako kov má hustotu 19,07 g/cm³ (1,7 krát väčšia hustota ako olovo). Kovový DU reaguje chemicky rovnakým spôsobom ako kovový urán so všetkými nekovovými prvkami, s ktorými vytvára kovové zmesi. V práškovej forme sa DU spontánne odparuje pri teplote 600-700 °C. Škodlivé účinky na zdravie môžu byť spôsobené predovšetkým inhaláciou uránu a jeho chemickou toxicitou (prenikanie do tela). Chemická toxicita môže spôsobovať poškodenie ľadvín.