Digital Subscriber Line: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
VolkovBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: su:XDSL
Riadok 60: Riadok 60:
[[sq:Linja e Abonentit Digjital]]
[[sq:Linja e Abonentit Digjital]]
[[sr:ДСЛ]]
[[sr:ДСЛ]]
[[su:XDSL]]
[[sv:Digital Subscriber Line]]
[[sv:Digital Subscriber Line]]
[[tr:DSL]]
[[tr:DSL]]

Verzia z 21:42, 1. apríl 2008

DSL pripojenia
A typical DSL Modem

DSL alebo xDSL (Digital Subscriber Line, doslova „digitálne účastnícke vedenie/linka/prípojka“) je rodina technológií, ktoré poskytujú digitálny prenos údajov po drôtoch miestnej telefónnej siete. DSL pôvodne znamenalo Digital Subscriber Loop, hoci v posledných rokoch mnohí prijali Digital Subscriber Line ako pre marketing prijateľnejší termín najpopulárnejšej z verzií DSL - ADSL po UNE.

Rýchlosť downloadu DSL typicky siaha od 128 kilobitov za sekundu (kbit/s) do 24,000 kbit/s v závislosti na použitej technológii DSL a úrovne služby. Rýchlosť uploadu je nižšia ako rýchlosť downloadu pri Asymmetric Digital Subscriber Line (ADSL) a rovná rýchlosti downloadu pri Symmetric Digital Subscriber Line (SDSL).

V súčasnej dobe sa v prístupovej sieti na metalických pároch používajú tieto prenosové technológie xDSL:

Spôsob prenosu:


História

Technológia DSL bola pôvodne implementovaná ako súčasť špecifikácie ISDN.

Technológia ADSL sa datuje do roku 1988, kedy Joe Lechleider z Bellcore (dnes Telcordia Technologies) adaptovala DSL, aby nieslo digitálny signál v nevyužitom frekvenčnom spektre dostupnom na vedeniach krútenej dvojlinky, ktoré vedú medzi ústredňou telefonickej spoločnosti a areálom zákazníka.[1]