UFO: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Bot: mk:НЛО je najlepší článok
Wacker (diskusia | príspevky)
upravená veta
Riadok 7: Riadok 7:
'''UFO''' alebo '''ufo''' (pôvodne skratka z [[angličtina|angl.]] ''unidentified flying object''; po [[slovenčina|slovensky]] '''neidentifikova(teľ)ný lietajúci objekt''') je úkaz na oblohe, ktorého pôvod nie je z rôznych príčin zistiteľný. [[Slang]]ovo je to len označenie pre dopravný prostriedok mimozemskej civilizácie, a ak má tanierovitý tvar nazýva sa aj '''lietajúci tanier'''. Údajní svedkovia najčastejšie opisujú útvary tanierovité (disky), trojuholníky (najmä v 90. rokoch 20. storočia), gule a valce.
'''UFO''' alebo '''ufo''' (pôvodne skratka z [[angličtina|angl.]] ''unidentified flying object''; po [[slovenčina|slovensky]] '''neidentifikova(teľ)ný lietajúci objekt''') je úkaz na oblohe, ktorého pôvod nie je z rôznych príčin zistiteľný. [[Slang]]ovo je to len označenie pre dopravný prostriedok mimozemskej civilizácie, a ak má tanierovitý tvar nazýva sa aj '''lietajúci tanier'''. Údajní svedkovia najčastejšie opisujú útvary tanierovité (disky), trojuholníky (najmä v 90. rokoch 20. storočia), gule a valce.


Veľa ľudí tvrdí, že každé UFO je [[mimozemská technológia]], väčšina vedcov však tvrdí, že na potvrdenie tejto teórie neexistuje dostatok dôkazov.
Veľa ľudí verí, že väčšina pozorovaní UFO pozorovaniami mimozemskej technológie, avšak väčšina vedcov takéto tvrdenia bez predložených faktov odmieta.


== Výskum ==
== Výskum ==

Verzia z 19:48, 22. júl 2008

Ilustrácia UFO
Čierny trojuholník
Poštová známa z bývalého Sovietskeho zväzu
UFO je aj názov reštaurácie a vyhliadky na Novom moste v Bratislave, pozri Nový most (Bratislava).

UFO alebo ufo (pôvodne skratka z angl. unidentified flying object; po slovensky neidentifikova(teľ)ný lietajúci objekt) je úkaz na oblohe, ktorého pôvod nie je z rôznych príčin zistiteľný. Slangovo je to len označenie pre dopravný prostriedok mimozemskej civilizácie, a ak má tanierovitý tvar nazýva sa aj lietajúci tanier. Údajní svedkovia najčastejšie opisujú útvary tanierovité (disky), trojuholníky (najmä v 90. rokoch 20. storočia), gule a valce.

Veľa ľudí verí, že väčšina pozorovaní UFO sú pozorovaniami mimozemskej technológie, avšak väčšina vedcov takéto tvrdenia bez predložených faktov odmieta.

Výskum

Výskumom ufa sa zaoberá ufológia a paleoastronautika. Ide spravidla o súkromné aktivity. Dosť špecifická je problematika údajných kontaktov s posádkami UFO, ako aj problematika tzv. únosov (angl. abduction) do UFO a implantátov od posádky UFO, ktorej sa venujú niektorí psychológovia (napr. John Mack).

Moderný výskum UFO delí UFO na 6 hlavných kategórií:

  • noctural lights - zvláštne nočné svetelné zjavenia
  • daylight disc (DD) - disky a podobne pozorované cez deň
  • close encounter of the first kind (CE-I) - blízke stretnutie prvého druhu - objekty vo vzdialenosti max. 150 m od svedka
  • close encounter of the second kind (CE-II) - blízke stretnutie druhého druhu - CE-I vzájomne fyzikálne pôsobiace s okolím (napríklad elektromagnetické rušenie)
  • close encounter of the third kind (CE-III) - blízke stretnutie tretieho druhu - CE-I a CE-II s pozorovaním bytostí
  • close encounter of the fourth kind (CE-IV) - blízke stretnutie štvrtého druhu - únosy ľudí

Dejiny

Zvláštne úkazy na nebi boli zaznamenané v celej histórii. Niektoré boli vysvetlené ako kométy, či meteory, iné ostali neobjasnené. Armáda Alexandra Veľkého v roku 329 pred Kr. videla „dva strieborné štíty“ na oblohe. 14. apríla 1561 obloha nad Norimbergom v Nemecku bola údajne zaplnená veľkým množstvom valcovitých a guľovitých objektov zdanlivo zapojených vo vzdušnej bitke.

UFO sa v minulosti vysvetľovalo ako zlé znamenia, anjeli, a iné náboženské znamenia. Za nadprirodzený fenomén hodný vedeckého výskumu sa začalo UFO považovať bezprostredne po 2. svetovej vojne, keď bol vytorený aj výraz „UFO“ (pozri aj foo fighter).

Pravdepodobne najviac disktutovaným prípadom je prípad z 2. júna 1947 z mesta Roswell v Novom Mexiku v USA. Na oblohe bol vtedy pozorovaný predmet v tvare disku a miestny farmár vraj potom našiel na svojom pozemku vzdialenom asi 110 km od Roswellu vrak lietajúceho taniera. Oznámil svoj nález polícii, ktorá spoločne s armádou miesto obkľúčila, vrak odviezla na neznáme miesto a snažila sa celú vec utajiť pred verejnosťou. Ešte dlhé roky potom sa v novinách objavovali články, ktoré prinášali výpovede svedkov, ktorí sa údajne podieľali na výskume vraku a mŕtvej posádky lietajúceho taniera vykonávanom na leteckej základni Wright Field v Daytone. Udalosť sa stala námetom niekoľkých kníh i filmových predlôh, americká armáda dodnes celú záležitosť kategoricky popiera, vyhlasuje ju za výmysel senzáciechtivých novinárov; sama však dodnes niekoľkokrát zmenila oficiálnu verziu toho, čo sa v oblasti naozaj stalo.

Pokusy o vysvetlenie

Vzhľadom na mimoriadny záujem médií boli vládami všetkých zainteresovaných štátov (predovšetkým USA) ustanovené rôzne komisie a výbory, ktoré mali vniesť jasno do otázky pôvodu nevysvetlených fenoménov UFO. Pravdepodobne najväčším z týchto projektov bol Projekt Blue Book, ktorý pod patronáciou a finančným zabezpečením vlády USA v rokoch 19521970 preskúmal viac ako 10 000 hlásení o výskyte UFO na území USA. Výsledkom tejto veľmi rozsiahlej odbornej štúdie však bolo konštatovanie, že vo viac ako 90 % prípadoch je možné hlásené pozorovania celkom racionálne vysvetliť prírodnými úkazmi. Napriek tomu však ostáva približne 3 % hlásení, pre ktoré nebolo nájdené uspokojivé vysvetlenie a zostávajú dodnes záhadou.

Racionálne vysvetliteľné úkazy

Úkazy, ktoré sa zvyknú označovať ako UFO a majú racionálne vysvetlenie, sú napríklad:

  • pozorovanie lietadiel najmä pri štarte alebo pristávaní, vzducholodí alebo meteorologických balónov v neobvyklom nasvietení alebo pozorovaných pod zvláštnym uhlom
  • pozorovanie rakiet, družíc často vo chvíli ich zániku v atmosfére
  • atmosferické javy ako neobvyklý tvar mrakov, slnečné a mesačné svetlo, polárna žiara, kryštáliky ľadu vo vysokých vrstvách atmosféry a mnohé iné. V prípade mrakov veľmi často ide, o tzv. šošovkovité oblaky, odborne altostratus lenticularis.
  • astronomicke telesá – Mesiac, planéty, hviezdy...
  • guľový blesk
  • horiace bahenné plyny
  • meteor
  • svetlá reflektorov alebo laserových efektov odrážaných mrakmi, vzdialený ohňostroj…
  • kŕdeľ letiacich vtákov
  • halucinácia
  • úmyselné falošné hlásenie s cieľom finančného zisku, vlastného zviditeľnenia alebo aj duševnej poruchy
  • skúšky vysoko utajovaných leteckých zbraní založených na novovyvinutých technológiách alebo nových princípoch pohonu

Špekulatívne vysvetlenia

Ak nie je možné vysvetliť nejaký úkaz hore uvedenými možnosťami, často sa naskytnú špekulatívne vysvetlenia, ako napríklad:

  • návštevy kozmických lodí cudzích vesmírnych civilizácií
  • návštevy ľudí z budúcnosti, schopných cestovať v čase
  • paranormálne javy
  • návštevy ľudí z paralelnych vesmirov

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému UFO

Externé odkazy

Šablóna:Link FA Šablóna:Link FA