Wikipédia:Príručka/Externé odkazy: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Palica (diskusia | príspevky)
anglicky text
 
Palica (diskusia | príspevky)
preklad
Riadok 3: Riadok 3:
{{PríručkaObsah}}
{{PríručkaObsah}}
{{Príručka}}
{{Príručka}}
Wiki-syntax makes it easy to make user-friendly '''external links'''.
Wiki kód umožňuje jednoducho vytvárať '''externé odkazy'''.


==Externé odkazy==
== External links ==
Ak chcete vytvoriť odkaz na stránku mimo Wikipédie, mali by ste ho vždy umiestniť na koniec článku s nadpisom "[[Wikipedia:Externé odkazy|Externé odkazy]]".
If you want to link to a site outside of Wikipedia, it should almost always go under the "[[Wikipedia:External links|External links]]" heading at the end of an article.


Najjednoduchším spôsobom ako vytvoriť odkaz, je napísať plnú [[URL]] na stránku, na ktorú chcete odkázať. Ak chcete vytvoriť odkaz na [[Google]], všetko čo preto musíte urobiť je toto:
The easiest way to make a link is to simply type in the full [[URL]] for the page you want to link to. If you want to make a link to [[Google]], all you need to do is type:
:<tt>http://www.google.com/</tt>
:<tt>http://www.google.com/</tt>
Wiki automaticky rozpoznám, že sa jedná o odkaz a aj s ním bude takto nakladať. Wiki zobrazí celú adresu aj s "<nowiki>http://</nowiki>". V praxi tento formát veľmi neuvidíte, pretože tieto adresy sú škaredé a niekedy neprezradia presne čo na stránke skutočne ''je''.
The wiki will automatically treat this text as a link (as has been done with the URL above) and will display the raw web address, including the "<nowiki>http://</nowiki>" part. In practice, you won't see this format much, as raw URLs are ugly and often give no clue to what the site actually ''is''.


Ak chcete, aby odkaz zobrazoval niečo iné ako URL, použijte jednu hranatú zátvorku po oboch stranách odkazu. Ak chcete vytvoriž odkaz na Google, napíšte:
To make the link display something other than the URL, use one square bracket at each end. If you want to make a link to Google, type:
:<tt><nowiki>[http://www.google.com/]</nowiki></tt>
:<tt><nowiki>[http://www.google.com/]</nowiki></tt>
This will display the link as a number in brackets, like this: [http://www.google.com/]. This format is mostly used for citing sources within an article. It looks like a footnote, so it's best to only use it as such (for example, following a direct quote or a statement which requires a source). Avoid this usage: "According to [http://members.lycos.nl/JoyceHoen/moon2000.htm], the last full moon of the second millennium occurred on [[December 11]], [[2000]]." Also avoid using an external link when it's possible to accomplish the same thing with an internal link to a Wikipedia article.
To zobrazí odkaz nasledovne: [http://www.google.com/]. Tento formát sa najviac používa pri citovaní zo zdrojov v článku. Vyzerá ako poznámka pod čiarou, takže je najvhodnejšie ho aj takto používať (napríklad, odkaz na zdroj citátu alebo názoru). Vyhnite sa však takémuto použitiu: "Podľa [http://members.lycos.nl/JoyceHoen/moon2000.htm], posledný spln mesiaca druhého milénia bol [[11. december|11. decembra]], [[2000]]." Taktiež sa vyhnite použitiu externého odkazu ak môžete dosiahnúť rovnakého výsledku odkazom na článok Wikipédie.


Ak chcete, aby sa odkaz zobrazil s alternatívnim textom, napíšte ho za adresu a oddelte ho '''medzerou''' (''nie'' zvislou čiarou). Takže ak chcete, aby sa odkaz znázornil takto
If you want the link to appear with text that you specify, add an alternative title after the address separated by a '''space''' (''not'' a pipe). So if you want the link to appear as [http://www.google.com/ Google search engine], just type:
:<tt><nowiki>[http://www.google.com/ Google search engine]</nowiki></tt>
[http://www.google.com/ Vyhľadávač Google], napíšte:
:<tt><nowiki>[http://www.google.com/ Vyhľadávač Google]</nowiki></tt>


''Note'': Using certain characters, such as a pipe (<tt>|</tt>) in the URL of the link will cause the link to fail; however, [[URL]] syntax provides the ability to specify any character in a URL as a [[hexadecimal]] equivalent to its [[ASCII]] representation, so you can, for instance, write <tt>%7C</tt> instead of the pipe character. See our [[ASCII#ASCII printable characters|table of ASCII printable characters]] for more hexadecimal codes.


''Poznámka'': Použitie niektorých znakov, ako napríklad zvislej čiary (<tt>|</tt>) v odkaze spôsobí chybu v odkaze; avšak [[URL]] dovoľuje špecifikovať akýkoľvek znak v URL ako hexadecimálny ekvivalent k ASCII reprezentácii, takže môžete napríklad napísať <tt>%7C</tt> miesto zvislej čiary. Pozri našu [[:en:ASCII#ASCII printable characters|ASCII tabulku]] pre viacej hexadecimálnych kódov.
When placed under the "External links" heading, the links should be listed in bullet-point format:
:<tt><nowiki>==External links==</nowiki></tt>
:<tt><nowiki>*[http://www.google.com/ Google search engine]</nowiki></tt>


Odkazy umiestnené pod nadpisom "Externé odkazy" by mali byť vypísané ako zoznam:
== Experiment ==
:<tt><nowiki>==Externé odkazy==</nowiki></tt>
Put your experiments in this page's [[/sandbox/]].
:<tt><nowiki>*[http://www.google.com/ Google]</nowiki></tt>


==Experimentujte==
[[Wikipedia:Tutorial (Talk pages)|Continue]] with the tutorial.
Pohrajte sa s externými odkazmi na tejto [[Wikipédia:Príručka/Upravovanie/pieskovisko|stránke]].

[[Wikipédia:Príručka/Diskusie|Pokračujte]] v štúdiu.


{{PríručkaObsah}}
{{PríručkaObsah}}

Verzia z 23:24, 23. február 2005

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku neznámeho mena na neurčenej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené). w:en:Wikipedia:Tutorial (External links)

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie
Tento článok je
časťou príručky Wikipédie
Stránky príručky

Úvodná stránka
Upravovanie
Formátovanie
Odkazy
Odkazy na podobné stránky
Externé odkazy
Diskusie
Majte na pamäti
Registrácia
Menné priestory
Zhrnutie

Pozri aj

Stránka s pomocou

Wiki kód umožňuje jednoducho vytvárať externé odkazy.

Externé odkazy

Ak chcete vytvoriť odkaz na stránku mimo Wikipédie, mali by ste ho vždy umiestniť na koniec článku s nadpisom "Externé odkazy".

Najjednoduchším spôsobom ako vytvoriť odkaz, je napísať plnú URL na stránku, na ktorú chcete odkázať. Ak chcete vytvoriť odkaz na Google, všetko čo preto musíte urobiť je toto:

http://www.google.com/

Wiki automaticky rozpoznám, že sa jedná o odkaz a aj s ním bude takto nakladať. Wiki zobrazí celú adresu aj s "http://". V praxi tento formát veľmi neuvidíte, pretože tieto adresy sú škaredé a niekedy neprezradia presne čo na stránke skutočne je.

Ak chcete, aby odkaz zobrazoval niečo iné ako URL, použijte jednu hranatú zátvorku po oboch stranách odkazu. Ak chcete vytvoriž odkaz na Google, napíšte:

[http://www.google.com/]

To zobrazí odkaz nasledovne: [1]. Tento formát sa najviac používa pri citovaní zo zdrojov v článku. Vyzerá ako poznámka pod čiarou, takže je najvhodnejšie ho aj takto používať (napríklad, odkaz na zdroj citátu alebo názoru). Vyhnite sa však takémuto použitiu: "Podľa [2], posledný spln mesiaca druhého milénia bol 11. decembra, 2000." Taktiež sa vyhnite použitiu externého odkazu ak môžete dosiahnúť rovnakého výsledku odkazom na článok Wikipédie.

Ak chcete, aby sa odkaz zobrazil s alternatívnim textom, napíšte ho za adresu a oddelte ho medzerou (nie zvislou čiarou). Takže ak chcete, aby sa odkaz znázornil takto Vyhľadávač Google, napíšte:

[http://www.google.com/ Vyhľadávač Google]


Poznámka: Použitie niektorých znakov, ako napríklad zvislej čiary (|) v odkaze spôsobí chybu v odkaze; avšak URL dovoľuje špecifikovať akýkoľvek znak v URL ako hexadecimálny ekvivalent k ASCII reprezentácii, takže môžete napríklad napísať %7C miesto zvislej čiary. Pozri našu ASCII tabulku pre viacej hexadecimálnych kódov.

Odkazy umiestnené pod nadpisom "Externé odkazy" by mali byť vypísané ako zoznam:

==Externé odkazy==
*[http://www.google.com/ Google]

Experimentujte

Pohrajte sa s externými odkazmi na tejto stránke.

Pokračujte v štúdiu.

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie