Korózia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TXiKiBoT (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: bs:Korozija
MisoH (diskusia | príspevky)
gramatika
Riadok 5: Riadok 5:
[[Obrázok:Rust_and_dirt.jpg|right|thumb|Hrdza]]
[[Obrázok:Rust_and_dirt.jpg|right|thumb|Hrdza]]


'''Korózia''' je samovoľné, postupné rozrušenie [[kov]]ov alebo [[nekov]]ových organických alebo anorganických [[materiál]]ov (napr. horniny či [[plast]]y) vplyvom chemickej alebo elektrochemickej reakcie s okolitým prostredím. Môže prebiehať v atmosfére alebo iných plynoch, vo vode a iných kapalinách, zeminách a rôznych chemických látkach, ktoré sú s materiálom v styku. Toto rozrušovanie sa môže prejavovať rozlične, od zmeny vzhľadu až po úplný rozpad celistvosti.
'''Korózia''' je samovoľné, postupné rozrušenie [[kov]]ov alebo [[nekov]]ových organických alebo anorganických [[materiál]]ov (napr. horniny či [[plast]]y) vplyvom chemickej alebo elektrochemickej reakcie s okolitým prostredím. Môže prebiehať v atmosfére alebo iných plynoch, vo vode a iných kvapalinách, zeminách a rôznych chemických látkach, ktoré sú s materiálom v styku. Toto rozrušovanie sa môže prejavovať rozlične, od zmeny vzhľadu až po úplný rozpad celistvosti. Ide o znehodnocovanie materiálu, ktoré je spôsobené vzájomným chemickým alebo elektrochemickým pôsobením materiálu a prostredia. Výsledkom korózie je úbytok materiálu, čo má za následok zníženie pevnosti danej súčiastky a zhoršenie jej vlastností. Podľa prítomnosti elektrického prúdu môžeme hovoriť o:
Ide o znehodnocovanie materiálu , ktoré je spôsobené vzájomným chemickým alebo elektrochemickým
pôsobením materiálu a prostredia . Výsledkom korózie je úbytok materiálu, čo má za následok zníženie pevnosti danej súčiastky a zhoršenie jej vlastností. Podľa prítomnosti elektrického prúdu môžeme hovoriť o:
*Chemickej oxidácii
*Chemickej oxidácii
*Elektrochemickej oxidácii
*Elektrochemickej oxidácii
Ak sa na povrchu kovov vytvorí oxidická vrstva, ktorá chráni kov pred ďalšou koróziou tak nehovoríme o korózii ale o pasivácii procesu (napr. [[hliník]])
Ak sa na povrchu kovov vytvorí oxidická vrstva, ktorá chráni kov pred ďalšou koróziou, tak nehovoríme o korózii, ale o pasivácii procesu (napr. [[hliník]]).
'''Chemická korózia''' - ide o oxidáciu kovu, nepôsobí a nevzniká tu elektrický prúd. Jedným z najdôležitejších faktorov od ktorého závisí či vzniknutá vrstva má ochranný charakter je pomer V<sub>MV</sub> / V<small>A</small> < 1 kde V<sub>MV</sub> je molekulárny objem ochrannej zlúčeniny a V<sub>A</sub> aformárny objem korodujúcej zlúčeniny
'''Chemická korózia''' - ide o oxidáciu kovu, nepôsobí a nevzniká tu elektrický prúd. Jedným z najdôležitejších faktorov, od ktorého závisí, či vzniknutá vrstva má ochranný charakter, je pomer V<sub>MV</sub> / V<small>A</small> < 1 kde V<sub>MV</sub> je molekulárny objem ochrannej zlúčeniny a V<sub>A</sub> aformárny objem korodujúcej zlúčeniny


{{technický výhonok}}
{{technický výhonok}}

Verzia z 16:48, 7. september 2008

Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Korózia pozri Korózia (rozlišovacia stránka).
Mechanické porušenie kovov
Korózia · Tečenie · Únava
z  d  u
Hrdza

Korózia je samovoľné, postupné rozrušenie kovov alebo nekovových organických alebo anorganických materiálov (napr. horniny či plasty) vplyvom chemickej alebo elektrochemickej reakcie s okolitým prostredím. Môže prebiehať v atmosfére alebo iných plynoch, vo vode a iných kvapalinách, zeminách a rôznych chemických látkach, ktoré sú s materiálom v styku. Toto rozrušovanie sa môže prejavovať rozlične, od zmeny vzhľadu až po úplný rozpad celistvosti. Ide o znehodnocovanie materiálu, ktoré je spôsobené vzájomným chemickým alebo elektrochemickým pôsobením materiálu a prostredia. Výsledkom korózie je úbytok materiálu, čo má za následok zníženie pevnosti danej súčiastky a zhoršenie jej vlastností. Podľa prítomnosti elektrického prúdu môžeme hovoriť o:

  • Chemickej oxidácii
  • Elektrochemickej oxidácii

Ak sa na povrchu kovov vytvorí oxidická vrstva, ktorá chráni kov pred ďalšou koróziou, tak nehovoríme o korózii, ale o pasivácii procesu (napr. hliník). Chemická korózia - ide o oxidáciu kovu, nepôsobí a nevzniká tu elektrický prúd. Jedným z najdôležitejších faktorov, od ktorého závisí, či vzniknutá vrstva má ochranný charakter, je pomer VMV / VA < 1 kde VMV je molekulárny objem ochrannej zlúčeniny a VA aformárny objem korodujúcej zlúčeniny