Východopruská operácia (1945): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
doplnenie infoboxu
rozšírenie
Riadok 24: Riadok 24:


'''Východopruská operácia''' bola útočná akcia [[Sovietsky zväz|Sovietského zväzu]] cez [[druhá svetová vojna|druhú svetovú vojnu]], ktorá trvala od [[13. január]]a do [[9. máj]]a [[1945]] a skončila dobytím východopruského [[Kaliningrad|Königsbergu]] (Kráľovec, dnes Kaliningrad).
'''Východopruská operácia''' bola útočná akcia [[Sovietsky zväz|Sovietského zväzu]] cez [[druhá svetová vojna|druhú svetovú vojnu]], ktorá trvala od [[13. január]]a do [[9. máj]]a [[1945]] a skončila dobytím východopruského [[Kaliningrad|Königsbergu]] (Kráľovec, dnes Kaliningrad).

==Situácia pred operáciou==
[[Červená armáda]] prenikla do pohraničných oblastí [[Prusko|Pruska]] už počas [[Baltická operácia|Baltickej operácie]] v októbri 1944, ale kvôli silným opevneniam bola ofenzíva zastavená a mala pokračovať až v roku 1945, keď malo dôjsť k pádu [[Tretia ríša|Tretej ríše]] vo všeobecnej ofenzíve. Avšak prípravy boli urýchlené kvôli ťažkým bojom Spojencov v [[Ardeny|Ardenách]].

==Operácia a dobytie Königsbergu==
Deň pred začiatkom ofenzívy bola zahájena [[visliansko-oderská operácia]]. Útok začal delostreckou prípravou 1. baltského a 2. a 3. bieloruského frontu. Potom postupovali pozemné sily, ktoré však narážali na mohutný nemecký odpor, napriek tomu Červená armáda postupovala ďalej, snažiac sa rozdeliť nemecké obranné sily. K zmene situácie došlo vtedy, keď na začiatku roka 1945 Sovieti dobyli [[Pomoransko]], čím odrezali [[Východné Prusko]] od zvyšku Nemecka a evakuácia civilistov a prísun zásob sa mohol uskutočniť iba po mori, kde však lode boli častom terčom pre sovietske ponorky (pozri [[Wilhelm Gustloff (loď)]]).

Na začiatku apríla už bolo takmer celé Východné Prusko obsadené, s výnimkou Königsbergu a niekoľkých nemeckých zoskupení na pobreží. V dňoch 6.-9. apríla bola podniknutá ofenzíva na mesto a pevnosť, ktorá sa skončila obsadením významnej časti mesta. V neobsadených častiach sa však Nemci stále bránili; 25. apríla bol dobytý Pillau (dnes [[Baltijsk]]) a „Baltská kosa“ bola obsadená o deň neskôr, čím Nemci stratili posledné možnosti evakuácie. Napriek tomu sa niektoré jednotky vo Vislanskom zálive a v Königsbergu nevzdali až do kapitulácie Nemecka 9. mája.


<gallery>
<gallery>

Verzia z 19:42, 17. september 2008

Šablóna:Bitka

Východný front
BarbarossaPokračovacia vojnaZa polárnym kruhomLeningradRostovMoskvaSevastopoľKerč-Feodosia - 2. CharkovVoronež-VorošilovgradRžev-ViazmaStalingradKaukazRžev-SyčovkaVelikije LukiOstrogošsk-RossošVoronež-Kastornoje3. CharkovKurskSmolenskDonbasDneperPravobrežná UkrajinaLeningrad-NovgorodKrymBagrationĽvov-SandomierzJassy-KišinevVýchodné KarpatyPobaltieKurónskoLaponskoRumunskoBulharskoDebrecínKosovoBelehradBudapešťVisla-OdraZápadné KarpatyVýchodné PruskoHorné SliezskoDolné SliezskoViedeňBerlínPraha

Východopruská operácia bola útočná akcia Sovietského zväzu cez druhú svetovú vojnu, ktorá trvala od 13. januára do 9. mája 1945 a skončila dobytím východopruského Königsbergu (Kráľovec, dnes Kaliningrad).

Situácia pred operáciou

Červená armáda prenikla do pohraničných oblastí Pruska už počas Baltickej operácie v októbri 1944, ale kvôli silným opevneniam bola ofenzíva zastavená a mala pokračovať až v roku 1945, keď malo dôjsť k pádu Tretej ríše vo všeobecnej ofenzíve. Avšak prípravy boli urýchlené kvôli ťažkým bojom Spojencov v Ardenách.

Operácia a dobytie Königsbergu

Deň pred začiatkom ofenzívy bola zahájena visliansko-oderská operácia. Útok začal delostreckou prípravou 1. baltského a 2. a 3. bieloruského frontu. Potom postupovali pozemné sily, ktoré však narážali na mohutný nemecký odpor, napriek tomu Červená armáda postupovala ďalej, snažiac sa rozdeliť nemecké obranné sily. K zmene situácie došlo vtedy, keď na začiatku roka 1945 Sovieti dobyli Pomoransko, čím odrezali Východné Prusko od zvyšku Nemecka a evakuácia civilistov a prísun zásob sa mohol uskutočniť iba po mori, kde však lode boli častom terčom pre sovietske ponorky (pozri Wilhelm Gustloff (loď)).

Na začiatku apríla už bolo takmer celé Východné Prusko obsadené, s výnimkou Königsbergu a niekoľkých nemeckých zoskupení na pobreží. V dňoch 6.-9. apríla bola podniknutá ofenzíva na mesto a pevnosť, ktorá sa skončila obsadením významnej časti mesta. V neobsadených častiach sa však Nemci stále bránili; 25. apríla bol dobytý Pillau (dnes Baltijsk) a „Baltská kosa“ bola obsadená o deň neskôr, čím Nemci stratili posledné možnosti evakuácie. Napriek tomu sa niektoré jednotky vo Vislanskom zálive a v Königsbergu nevzdali až do kapitulácie Nemecka 9. mája.

Referencie


Šablóna:Vojnový výhonok