Štôlňa: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
upravené, iw, kat.
Riadok 1: Riadok 1:
[[Obrázok:Mine at Leadfield.JPG|náhľad|vpravo|Štôlna v bani Leadfield, Kalifornia]]
'''Štôlňa''' je horizontálne [[banské dielo]].
'''Štôlňa''' (z nem. ''stollen'') je horizontálne alebo iba mierne uklonené [[banské dielo]], ktoré má svoj začiatok na zemskom povrchu. Jej vybudovanie je potrebné takmer pri akejkoľvek banskej činnosti v hornatom teréne.


== Klasifikácia ==
'''Dobývacia štôlňa''' – slúži k predom prezkúmanému ložisku na jeho dobývanie.
*'''Dobývacia štôlňa''' – slúži na dobývanie predom preskúmaného ložiska.
*'''Dopravná štôlňa (hlavná)''' – banské dielo ktoré býva súčasťou väčšieho banského kombinátu. Slúži najmä na horizontálnu dopravu vydobitej [[nerastná surovina|suroviny]], [[materiál]]u a osôb. Doprava môže byť koľajová, závesná alebo automobilová. Smer jej razby a vyústenie zväčša závisí od polohy strojovej linky na spracovanie vydobytej suroviny.
*'''Obzor (slepá štôlňa)''' – je dôležitým článkom vertikálneho banského diela, ktorého hlavnú kostru tvorí [[šachta (geológia)|šachtová jama]]. Slúži najmä k dobývaniu samotného ložiska. Celé banské dielo môže mať niekoľko [[obzor (geológia)|obzorov]]. Názov slepá je odvodený od toho, že štôlňa začína aj končí v podzemí.
*'''Odvodňovacia štôlňa (dedičná)''' – úlohou tejto štôlne je odvádzanie [[podzemná voda|podzemných vôd]] z vyššie položených banských polí, prípadne celých rudných [[revír (baníctvo)|revírov]]. Ich dĺžka môže dosahovať viac ako 5 kilometrov. Samotné pomenovanie dedičná nesúviselo len s odvádzaním (dedením) vôd, ale hlavne s dlhou dobou razby štôlne, pri ktorej sa vystriedalo niekoľko generácií [[baník]]ov.
*'''Kutacia štôlňa (prieskumná)''' – slúži k prieskumu oblasti ložiska. Dĺžka štôlne obyčajne dosahuje len niekoľko desiatok metrov k miestu pravdepodobného [[ruda|zrudnenia]].
*'''Vodná štôlňa''' – špecifický typ štôlne slúžiaci výhradne k prívodu vody do banských prevádzok prípadne ako súčasť väčšieho vodohospodárskeho sytému ([[Banskoštiavnickéý vodohospodársky systém tajchov a zberných jarkov]]).


[[Kategória:Baníctvo]]
'''Dopravná štôlňa (hlavná)''' – banské dielo ktoré býva súčasťou väčšieho banského kombinátu. Slúži najmä na horizontálnu dopravu vydobitej suroviny, materiálu a osôb. Doprava môže byť koľajová, závesná alebo automobilová. Smer jej razby a vyústenie zväčša závisí od polohy strojovej linky na spracovanie vydobytej suroviny.


[[de:Stollen (Bergbau)]]
'''Obzor (slepá štôlňa)''' – je dôležitým článkom vertikálneho banského diela, ktorého hlavnú kostru tvorí šachtová jama. Slúži najmä k dobývaniu samotného ložiska. Celé banské dielo môže mať niekoľko obzorov. Názov slepá je odvodený od toho, že štôlna začína aj končí v podzemí.
[[en:Adit]]

[[no:Stoll]]
'''Odvodňovacia štôlňa (dedičná)''' – úlohou tejto štôlne je odvádzanie podzemných vôd z vyššie položených banských polí, prípadne celých rudných revírov. Ich dĺžka môže dosahovať viac ako 5 kilometrov. Samotné pomenovanie dedičná nesúviselo len s odvádzaním (dedením) vôd, ale hlavne s dlhou dobou razby štôlne, pri ktorej sa vystriedalo niekoľko generácií baníkov.
[[pl:Sztolnia]]

[[ro:Galerie minieră]]
'''Kutacia štôlňa (prieskumná)''' – slúži k prieskumu oblasti ložiska. Dĺžka štôlne obyčajne dosahuje len niekolko desiatok metrov k miestu pravdepodobného zrudnenia.
[[ru:Штольня]]

[[simple:Adit]]
'''Vodná štôlňa''' – špecifický typ štôlne slúžiaci výhradne k prívodu vody do banských prevádzok prípadne ako súčasť väčšieho vodohospodárskeho sytému (Banskoštiavnickéý vodohospodársky systém tajchov a zberných jarkov).
[[sv:Stoll]]

[[uk:Штольня]]
[[Kategória:Baníctvo]]

Verzia z 13:44, 6. december 2008

Štôlna v bani Leadfield, Kalifornia

Štôlňa (z nem. stollen) je horizontálne alebo iba mierne uklonené banské dielo, ktoré má svoj začiatok na zemskom povrchu. Jej vybudovanie je potrebné takmer pri akejkoľvek banskej činnosti v hornatom teréne.

Klasifikácia

  • Dobývacia štôlňa – slúži na dobývanie predom preskúmaného ložiska.
  • Dopravná štôlňa (hlavná) – banské dielo ktoré býva súčasťou väčšieho banského kombinátu. Slúži najmä na horizontálnu dopravu vydobitej suroviny, materiálu a osôb. Doprava môže byť koľajová, závesná alebo automobilová. Smer jej razby a vyústenie zväčša závisí od polohy strojovej linky na spracovanie vydobytej suroviny.
  • Obzor (slepá štôlňa) – je dôležitým článkom vertikálneho banského diela, ktorého hlavnú kostru tvorí šachtová jama. Slúži najmä k dobývaniu samotného ložiska. Celé banské dielo môže mať niekoľko obzorov. Názov slepá je odvodený od toho, že štôlňa začína aj končí v podzemí.
  • Odvodňovacia štôlňa (dedičná) – úlohou tejto štôlne je odvádzanie podzemných vôd z vyššie položených banských polí, prípadne celých rudných revírov. Ich dĺžka môže dosahovať viac ako 5 kilometrov. Samotné pomenovanie dedičná nesúviselo len s odvádzaním (dedením) vôd, ale hlavne s dlhou dobou razby štôlne, pri ktorej sa vystriedalo niekoľko generácií baníkov.
  • Kutacia štôlňa (prieskumná) – slúži k prieskumu oblasti ložiska. Dĺžka štôlne obyčajne dosahuje len niekoľko desiatok metrov k miestu pravdepodobného zrudnenia.
  • Vodná štôlňa – špecifický typ štôlne slúžiaci výhradne k prívodu vody do banských prevádzok prípadne ako súčasť väčšieho vodohospodárskeho sytému (Banskoštiavnickéý vodohospodársky systém tajchov a zberných jarkov).