Islamský aristotelizmus: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Izmaelt (diskusia | príspevky)
uprava
Metalkika (diskusia | príspevky)
d historickofilozoficky - historicko-filozoficky
Riadok 1: Riadok 1:
'''Islamský aristotelizmus''' je historickofilozoficky dôležitá forma recepcie [[Aristoteles|Aristotelovho učenia]]. Arabský aristotelizmus sa delí na ''východný aristotelizmus'' a ''západný aristotelizmus''.
'''Islamský aristotelizmus''' je historicko-filozoficky dôležitá forma recepcie [[Aristoteles|Aristotelovho učenia]]. Arabský aristotelizmus sa delí na ''východný aristotelizmus'' a ''západný aristotelizmus''.


'''Východný aristotelizmus''' v arabskom myslení započal [[al-Kindí]] a rozvinuli ho [[al-Fárábí]] a [[Ibn Síná Abu-Ali]].
'''Východný aristotelizmus''' v arabskom myslení započal [[al-Kindí]] a rozvinuli ho [[al-Fárábí]] a [[Ibn Síná Abu-Ali]].

Verzia z 06:33, 15. december 2008

Islamský aristotelizmus je historicko-filozoficky dôležitá forma recepcie Aristotelovho učenia. Arabský aristotelizmus sa delí na východný aristotelizmus a západný aristotelizmus.

Východný aristotelizmus v arabskom myslení započal al-Kindí a rozvinuli ho al-Fárábí a Ibn Síná Abu-Ali.

Západný aristotelizmus v arabskom myslení reprezentujú myslitelia Ibn Bádždža, Ibn Tufajl a Ibn Rušd. Na západe Španielska sa arabské filozofické a vedecké myslenie tešilo od 11. storočia väčšej slobode než na Východe, kde bolo zabrzdené oficiálnou náboženskou ortodoxiou.

Externé odkazy

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.