Stanné právo: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
 
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Stanné právo''' je opatrenie zavádzajúce zvláštny právny režim v celom štáte alebo v jeho časti počas [[výnimočný stav|výnimočného stavu]] s cieľom potlačenia trestnej činnosti. Charakterizované je prísnejšími trestmi za trestné činy, zrýchleným trestným konaním a pozastavením neiktorých občianskych práv a slobôd.
'''Stanné právo''' je opatrenie zavádzajúce zvláštny [[právny režim]] v celom [[štát]]e alebo v jeho časti počas [[výnimočný stav|výnimočného stavu]] s cieľom potlačenia trestnej činnosti. Charakterizované je prísnejšími trestmi za trestné činy, zrýchleným trestným konaním a pozastavením niektorých občianskych práv a slobôd.


Vyhlasuje sa v prípade bezprostredného ohrozenia štátu alebo bezpečnosti občanov, čiže pri občianskej vojne (prípadne veľkých občianskych nepokojoch) alebp pri napadnutí štátu.
Vyhlasuje sa v prípade bezprostredného ohrozenia štátu alebo bezpečnosti občanov, čiže pri občianskej vojne (prípadne veľkých občianskych nepokojoch) alebo pri napadnutí štátu.


Súdy zriaďované v prípade vyhlásenia stanného práva sa označujú ako stanné súdy. Na území Slovenska mali charakter takýchto súdov mimoriadne ľudové súdy zriadené podľa Benešových dekrétov v roku 1945, v ktorých po maximálen trojdňovom súdnom konaní senáty zložené z neprávnikov vynášali rozsudky.
Súdy zriaďované v prípade vyhlásenia stanného práva sa označujú ako stanné súdy. Na území Slovenska mali charakter takýchto súdov mimoriadne ľudové súdy zriadené podľa [[Benešove dekréty|Benešových dekrétov]] v roku 1945, v ktorých po maximálne trojdňovom súdnom konaní senáty zložené z neprávnikov vynášali rozsudky.


[[Kategória:Politológia]]
[[Kategória:Politológia]]
[[Kategória:Právo]]
[[Kategória:Právo]]
[[en:Martial law]]

Verzia z 19:56, 13. december 2005

Stanné právo je opatrenie zavádzajúce zvláštny právny režim v celom štáte alebo v jeho časti počas výnimočného stavu s cieľom potlačenia trestnej činnosti. Charakterizované je prísnejšími trestmi za trestné činy, zrýchleným trestným konaním a pozastavením niektorých občianskych práv a slobôd.

Vyhlasuje sa v prípade bezprostredného ohrozenia štátu alebo bezpečnosti občanov, čiže pri občianskej vojne (prípadne veľkých občianskych nepokojoch) alebo pri napadnutí štátu.

Súdy zriaďované v prípade vyhlásenia stanného práva sa označujú ako stanné súdy. Na území Slovenska mali charakter takýchto súdov mimoriadne ľudové súdy zriadené podľa Benešových dekrétov v roku 1945, v ktorých po maximálne trojdňovom súdnom konaní senáty zložené z neprávnikov vynášali rozsudky.