Beatlemánia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Alexbot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: es:Beatlemania
Bojars (diskusia | príspevky)
d iba drobná úprava
Riadok 1: Riadok 1:
'''Beatlemánia''' je termín, ktorý v priebehu [[60. roky 20. storočia|60. rokov]] popisoval fanatické [[šialenstvo]] [[fanúšik]]ov, hlavne mladých dievčat v [[tínedžer]]skom veku, zameraných na skupinu [[The Beatles]]. Slovo je zložené z názvu kapely „[[The Beatles|Beatles]]“ a „[[mánia]]“". Beatlemánia sa bola charakteristická [[hystéria|hystériou]] ktorá s v rôznej intenzite prejavovala tak ako na koncertoch tak aj pri objavení sa členov kapely na verejnosti: pri cestovaní a príchodoch na miesta verejných vystúpení. Správanie obetí beatlemánie môžeme vidieť vo filme skupiny The Beatles s názvom ''[[Perný deň]]'' (''[[A Hard Day's Night]]'')
'''Beatlemánia''' je pomenovanie [[hystéria|hystérie]], ktorá sprevádzala na turné britskú skupinu [[The Beatles]]. Referovala taktiež o úspešnom marketingu skupiny: ich nahrávkach a produktoch. V polovici a ku koncu 60. rokov dosiahla beatlemánia svoj vrchol, hlavne vďaka tomu, že skupina úspešne prerazila v [[USA]], čo dovtedy nikto od európskej skupiny neočakával.


K vzostupu popularity kapely v [[Spojené kráľovstvo|Spojenom kráľovstve]] došlo po vydaní ich prelomového [[singel (hudba)|singlu]] „Please Please Me“, po ktorom nasledovala šnúra koncertov, ktoré počas rokov sprevádzali horliví nadšenci..<ref>Pawlowski (1990), pp.117-185</ref><ref name="DaveDermonIIITheBeatlesonTour">{{cite web |first=Dave |last=Dermon III |url=http://www.dermon.com/Beatles/details/tours.htm |title=The Beatles on Tour 1963 to 1966 |publisher=Dave Dermon III |accessdate=2009-05-25}}</ref> Záujem o skupinu v roku 1963 násobili vystúpenia v [[televízia|televíznych]] a [[rozhlas]]ových show a [[interview]] pre [[tlačené periodiká]]. Andi Lothian, jeden zo škótskych hudobných [[promotér]]ov tvrdí, že výraz „beatlemánia“ prvýkrát použil v roku 1963.<ref>Mainds, Kathryn. [http://net12b.smolhomelan.ru/oea/millennium/news/03_jan/26_sundaypost_news3.htm Beatlemania was born in Dundee], ''The Sunday Post'', [[January 26]] [[2003]]. Accessed [[May 25]] [[2007]]</ref><ref name="RadioTayInterview">[http://www.andilothian.com/downloads/AndiTayAM.mp3 Radio interview], ''Radio Tay AM''. Accessed [[May 26]] [[2007]]</ref> Prvýkrát bolo toto slovo v tlačenej podobe použité 2. novembra 1963 v novinách ''The [[Daily Mirror]]'' v článku o vystúpení skupiny v britskom kúpeľnom meste [[Cheltenham]] ([[Gloucestershire]]).<ref> [http://www.mirrorarchive.co.uk> online text searchable archive of The Daily Mirror]</ref> V nasledujúcich rokoch beatlemánia prepukla vo viacerých krajinách na svete. V [[Spojené štáty|Spojených štátoch]] to bolo v roku 1964. 18. januára 1964 sa v amerických rebríčkoch umiestnil singel „I Want to Hold Your Hand“. V nasledujúcich troch týždňoch sa z neho predalo jeden a pol milióna kópií,<ref name="Pawlowski_175">Pawlowski (1990), p.175</ref>. Mesiac na to sa kapela The Beatles vydala na svoje prvé americké turné. K plnému prepuknutiu mánie došlo po vystúpení skupiny v americkej ''[[The Ed Sullivan Show]]''. Obrovský záujem americkej, ale aj svetovej verejnosti o hudbu z britských ostrovov v tejto dobe sputil novú vlnu, ktorá sa stala fenoménom, ktorý sa dnes nazýva [[britská invázia]].<ref name=BeatlesArrive>{{cite web |title=When the Beatles hit America|url=http://www.cnn.com/2004/SHOWBIZ/Music/02/05/beatles.40/|publisher=CNN|date=10 February 2004|accessdate=30 May 2009}}</ref>


== Referencie ==
{{Hudobný výhonok}}
{{reflist}}


{{preklad|en|Beatlemania}}
{{preklad|en|Beatlemania in the United Kingdom}}


[[Kategória:The Beatles]]
[[Kategória:The Beatles]]

Verzia z 20:21, 4. júl 2009

Beatlemánia je termín, ktorý v priebehu 60. rokov popisoval fanatické šialenstvo fanúšikov, hlavne mladých dievčat v tínedžerskom veku, zameraných na skupinu The Beatles. Slovo je zložené z názvu kapely „Beatles“ a „mánia“". Beatlemánia sa bola charakteristická hystériou ktorá s v rôznej intenzite prejavovala tak ako na koncertoch tak aj pri objavení sa členov kapely na verejnosti: pri cestovaní a príchodoch na miesta verejných vystúpení. Správanie obetí beatlemánie môžeme vidieť vo filme skupiny The Beatles s názvom Perný deň (A Hard Day's Night)

K vzostupu popularity kapely v Spojenom kráľovstve došlo po vydaní ich prelomového singlu „Please Please Me“, po ktorom nasledovala šnúra koncertov, ktoré počas rokov sprevádzali horliví nadšenci..[1][2] Záujem o skupinu v roku 1963 násobili vystúpenia v televíznych a rozhlasových show a interview pre tlačené periodiká. Andi Lothian, jeden zo škótskych hudobných promotérov tvrdí, že výraz „beatlemánia“ prvýkrát použil v roku 1963.[3][4] Prvýkrát bolo toto slovo v tlačenej podobe použité 2. novembra 1963 v novinách The Daily Mirror v článku o vystúpení skupiny v britskom kúpeľnom meste Cheltenham (Gloucestershire).[5] V nasledujúcich rokoch beatlemánia prepukla vo viacerých krajinách na svete. V Spojených štátoch to bolo v roku 1964. 18. januára 1964 sa v amerických rebríčkoch umiestnil singel „I Want to Hold Your Hand“. V nasledujúcich troch týždňoch sa z neho predalo jeden a pol milióna kópií,[6]. Mesiac na to sa kapela The Beatles vydala na svoje prvé americké turné. K plnému prepuknutiu mánie došlo po vystúpení skupiny v americkej The Ed Sullivan Show. Obrovský záujem americkej, ale aj svetovej verejnosti o hudbu z britských ostrovov v tejto dobe sputil novú vlnu, ktorá sa stala fenoménom, ktorý sa dnes nazýva britská invázia.[7]

Referencie

  1. Pawlowski (1990), pp.117-185
  2. DERMON III, Dave. The Beatles on Tour 1963 to 1966 [online]. Dave Dermon III, [cit. 2009-05-25]. Dostupné online.
  3. Mainds, Kathryn. Beatlemania was born in Dundee, The Sunday Post, January 26 2003. Accessed May 25 2007
  4. Radio interview, Radio Tay AM. Accessed May 26 2007
  5. > online text searchable archive of The Daily Mirror
  6. Pawlowski (1990), p.175
  7. When the Beatles hit America [online]. CNN, 10 February 2004, [cit. 2009-05-30]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Beatlemania na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené). Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Beatlemania in the United Kingdom na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).