Soul: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d robot Pridal: pnb:سیول
Darkicebot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: roa-rup:Seoul
Riadok 246: Riadok 246:
[[rm:Seoul]]
[[rm:Seoul]]
[[ro:Seul]]
[[ro:Seul]]
[[roa-rup:Seoul]]
[[ru:Сеул]]
[[ru:Сеул]]
[[sah:Сеул]]
[[sah:Сеул]]

Verzia z 08:40, 21. september 2009

O hudobnom štýle pozri soul (hudba).
Mestská brána Namdämun bola kedysi vstupnou bránou do Soulu
Pohľad na centrálnu obchodnú zónu v Soule

Soul (kór. 서울) je hlavné mesto Kórejskej republiky. S rozlohou 605 km² a vyše 10 miliónmi obyvateľov patrí medzi najväčšie mestá na svete. V súčasnosti je centrom politického, ekonomického, kultúrneho a spoločenského života. Je sídlom prezidenta, vlády, rôznych inštitúcií, organizácií a veľkých nadnárodných spoločností. Je tiež jedným z centier svetového obchodu. Mesto je významnou dopravnou križovatkou v krajine.

Polohopis

Soul leží na severozápade Kórejskej republiky, iba 50 km južne od hraníc s KĽDR, tzv. demilitarizovanej zóny. Rozprestiera sa po oboch brehoch splavnej rieky Han-gang (한강) a je obklopený 8 vrchmi. Mesto leží v nadmorskej výške 80 metrov nad morom, pričom najvyšší bod mesta je vo výške 836 metrov nad morom. Svojou rozlohou 605 km² je najväčším mestom v krajine.

„Veľký Soul“ je názov pre oblasť zoskupujúcu hlavné mesto Soul a prímorské mesto Inčhon (인천), ktoré sa nachádza iba niekoľko kilometrov západne od Soulu. Na rozlohe 1 570 km² má takmer 23 miliónov obyvateľov, čo je druhá najväčšia metropolitná oblasť na svete, hneď po Tokiu. Asi ¼ obyvateľov Kórejskej republiky žije v hlavnom meste a takmer ½ obyvateľov v metropolitnej oblasti.

Podnebie

Soul sa nachádza v miernom podnebnom pásme kontinentálneho rázu, ktoré je typické pre monzúnové oblasti a charakteristické výrazným rozdielom medzi teplotami v lete a v zime. Priemerná teplota v letných mesiacoch je 25°C, v zimných mesiacoch okolo -4°C. Priemerné množstvo zrážok v lete je 369 mm, v zime okolo 22 mm.

Názov mesta

Palác Kjongbok-kung, 19. storočie

Historicky mesto menilo názov už od raných čias. V čase kráľovstva Päkče sa nazývalo Wiresong (위례성). Počas dynastie Korjo ho nazývali Namkjong (남경), čo v preklade znamená „Južné hlavné mesto“ a nakoniec počas 500 rokov dynastie Čoson malo dva názvy Hanjang (한양) a Hansong (한성). Dnešný názov mesta, ktorý sa oficiálne používa od roku 1945, v súčasnom kórejskom jazyku znamená „hlavné mesto“ a je odvodený od názvu „sorabol“, ktorým sa počas panovania dynastie kráľovstva Silla označovalo hlavné mesto, dnes známe ako Kümsong (금성). Názov „Soul thükpjol-ši“ (서울특별시) sa používa na označenie administratívneho celku. Zaujímavým faktom je, že názov „Soul“ sa nedá zapísať pomocou znakov handža, ale jedine pomocou kórejskej abecedy hangul.

Dejiny

Prvé správy o sídlisku na mieste dnešného Soulu pochádzajú z roku 18 pred n. l. Neskôr tu vznikali ešte ďalšie osady nesúce rôzne názvy. Širšie okolie dnešnej metropole sa zhruba od 8. storočia nazývalo Hanjang (한양). V roku 1394 se mesto dočkalo povýšenia na hlavné mesto dynastie kráľovstva Čoson a o niečo neskôr sa jeho meno zmenilo na Hansong (한성). V 16. storočí mesto napadli a poškodili Japonci a v roku 1636 sem vtrhli bojovníci z Číny. Na tomto základe Kórea uznala čínsku dynastiu Čhing. V roku 1895, po čínsko-japonskej vojne, bola podpísaná šimonosecká zmluva, ktorá ukončila vazalský vzťah Kórey voči Číne. V roku 1897 bolo kráľovstvo Čoson premenované na Cisárstvo veľkého národa Han (Tähan čegug / 대한제국 / 大韓帝國) s hlavným mestom Soul.

Po skončení rusko-japonskej vojny došlo medzi víťazným Japonskom a porazeným Ruskom k uzatvoreniu zmluvy o Kóreu. Dňa 8. septembra 1945, po japonskej kapitulácii, vstúpila do Soulu armáda USA. V auguste 1948 bola vyhlásená nezávislá Kórejská republika s hlavným mestom Soul.

Administratívne rozdelenie

Mestské štvrte v Soule

Soul je rozdelený na 25 mestských štvrtí nazývaných "gu" (구), z ktorých 14 sa nachádza severne a 11 južne od rieky Han-gang (한강). Štvrte sa potom delia na 522 obvodov nazývaných "dong" (동). Najväčšou mestskou štvrťou podľa rozlohy je Sočho-gu (서초구) a podľa počtu obyvateľov Songpha-gu (송파구).

Zoznam mestských štvrtí

  • Čongno-gu (종로구)
  • Čung-gu (중구)
  • Čungnang-gu (중랑구)
  • Jangčhon-gu (양천구)
  • Jongdungpho-gu (영등포구)
  • Jongsan-gu (용산구)
  • Kangbuk-gu (강북구)
  • Kangdong-gu (강동구)
  • Kangnam-gu (강남구)
  • Kangso-gu (강서구)
  • Kumčhon-gu (금천구)
  • Kuro-gu (구로구)
  • Kwanak-gu (관악구)
  • Kwangdžin-gu (광진구)
  • Mapho-gu (마포구)
  • Nowon-gu (노원구)
  • Sočho-gu (서초구)
  • Sodämun-gu (서대문구)
  • Songbuk-gu (성북구)
  • Songdong-gu (성동구)
  • Songpha-gu (송파구)
  • Tobong-gu (도봉구)
  • Tongdämun-gu (동대문구)
  • Tongdžak-gu (동작구)
  • ünphjong-gu (은평구)

Obyvateľstvo

Soul sa zaraďuje k mestám s najnižšou kriminalitou na svete. Okrem domácich obyvateľov v ňom nájdeme rozsiahle komunity prisťahovalcov z Číny a Japonska, ako aj zahraničných turistov. Najviac ľudí s rôznorodými kultúrami a zvykmi z celého sveta žije v mestskej časti Sočho-gu (서초구), v ktorej okrem najväčšej komunity Francúzov žije i väčšina zahraničných diplomatov. Polovica obyvateľov je bez uvedenej príslušnosti ku konkrétnemu vierovyznaniu. Najrozšírenejšími náboženstvami sú budhizmus a kresťanstvo (každé v priemere 25% z populácie).

Kultúra a zaujímavosti

Šport

Súbor:Seoul World Cup Stadium.jpg
Seoul World Cup Stadium v časti Mapho-gu

V roku 1988 sa v Soule konali 24. Letné olympijské hry a v roku 2002 bol Soul jedným z miest (12 v Kórei a 12 v Japonsku), v ktorých sa konali 17. majstrovstvá sveta vo futbale.

Futbal v meste sa teší z veľkej popularity. Jediným zástupcom v najvyššej futbalovej lige K-League je mužstvo FC Soul, ktoré od roku 2004 hráva domáce zápasy na svojom vyše 68-tisícovom štadióne Seoul World Cup Stadium. Počas 17. majstrovstiev sveta vo futbale sa tu konal otvárací ceremoniál a boli odohraté tri zápasy. V amatérskej futbalovej súťaži K3 League hrávajú domáce zápasy v Soule dve mužstvá: Soul United a FC Unphjong.

V meste hrajú i dve bejzbalové mužstvá Doosan Bears a LG Twins, ktoré svoje domáce zápasy hrávajú striedavo na spoločnom štadióne Čamšil. V najvyššej basketbalovej lige KBO má Soul dva tímy, a to Soul Samsung Thunders a Soul SK Knights.

Národné bojové umenie Taekwondo (po slovensky vyslov tchäkwondo) je najznámejším druhom športu, ktorý vznikol v Kórejskej republike. Svetová organizácia Kukkiwon, ktorá ho zastrešuje, sídli v mestskej časti Kangnam-gu (강남구).

Hospodárstvo

Hlavné mesto je najprosperujúcejším mestom Kórejskej republiky. Je tu tradične najnižšia nezamestnanosť a veľa obyvateľov z iných častí krajiny sem cestuje za prácou.

V Soule sídli množstvo dôležitých firiem, finančných inštitúcií, telekomunikačných operátorov, veľkých filmových štúdií, ako aj nadnárodných spoločností Hyundai, Kia Motors, LG Group, Samsung. Nachádza sa tu aj pobočka Svetového obchodného centra.

Doprava

Premávka na ulici Teheranno, mestská časť Kangnam-gu
Súbor:Incheon International Airport-2.jpg
Pohľad na medzinárodné letisko Inčhon
Rýchlovlak KTX

Rozmach dopravy v Soule sa datuje do čias Kórejského kráľovstva (1897-1910), kedy boli postavené prvé cesty pre automobily a vzniklo prvé železničné spojenie medzi Soulom a prímorským mestom Inčhon (인천). V súčasnosti, po výsledkoch diverzifikácie, je dopravná sieť v Soule jedným z najväčších dopravných uzlov v Ázii.

Cestná doprava

Soul je napojený na najvyťaženejšiu diaľnicu Kjongbu Expressway (경부 고속도로), ktorá ho spája s mestami Suwon (수원), Tädžon (대전), Kumi (구미), Tägu (대구) a Pusan (부산). Jej číselné označenie je 1 a dĺžka trasy je 428 kilometrov.

Rýchlostná komunikácia prvej triedy Kjong-in Expressway (경인 고속 도로) s číselným označením 120 spája hlavné mesto a Inčhon. Dokončená bola v roku 1968 ako prvá štvorprúdová diaľnica v štáte. Zo všetkých diaľníc táto jediná nie je spoplatnená.

Ďalšia významná diaľnica má označenie 130 a spája Soul s medzinárodným letiskom v Inčhone.

Letecká doprava

V Soule sa nachádzajú dve významné letiská. Medzinárodné letisko Kimpho v západnej časti mesta a nové medzinárodné letisko v Inčhone. Kým letisko Kimpho slúži už iba na vnútroštátne lety s výnimkou letov do japonského Tokia, všetky medzinárodné lety prevádzkuje letisko Inčhon. Novou pravidelnou linkou medzi Kórejskou republikou a Európou je spoj na trase Inčhon - Praha. Najväčšími leteckými spoločnostiami v krajine sú Korean Air a Asiana Airlines.

Mestská hromadná doprava

Bližšie informácie v hlavnom článku: Soulské metro

Železničná doprava

Železničná doprava v Kórejskej republike patrí medzi najpopulárnejší a najrýchlejší prepravný spôsob. Husto vybudovaná železničná sieť spája Soul s každým väčším mestom v štáte. Na niektorých pravidelných linkách sa využíva rýchlovlak KTX (Korea Train Express), ktorého maximálna rýchlosť je vyše 300 kilometrov za hodinu. Dôležité dopravné spojenie rýchlodráhou KTX medzi Soulom a juhovýchodným prímorským letoviskom Pusan (부산) bolo dokončené v roku 2004. Na trati je množstvo tunelov a viaduktov. Čas cestovania sa tak na jednej z najvyťaženejších dopravných ciest skrátil na 150 minút.

Partnerské mestá

Soul spolupracuje na medzinárodnej úrovni s množstvom miest či štátov. Zatiaľ posledná podpísaná zmluva o oficiálnom partnerstve bola v roku 2006 s americkým hlavným mestom Washington, D.C. V zozname miest je rok uvedený v zátvorke rokom podpísania zmluvy o partnerstve.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Soul

Galéria obrázkov

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Šablóna:Link FA