Kartuziánsky rád: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Ptbotgourou (diskusia | príspevky)
d robot Zmenil: fr:Chartreuses anglaises
JAnDbot (diskusia | príspevky)
Riadok 32: Riadok 32:


[[ca:Orde de la Cartoixa]]
[[ca:Orde de la Cartoixa]]
[[cs:Kartuziáni]]
[[cs:Kartuziánský řád]]
[[da:Karteuserordenen]]
[[da:Karteuserordenen]]
[[de:Kartäuser]]
[[de:Kartäuser]]
[[en:Carthusian]]
[[en:Carthusian]]
[[eo:Kartuzianoj]]
[[eo:Kartuzianoj]]
[[es:Cartujos]]
[[es:Orden de los Cartujos]]
[[fi:Kartusiaanit]]
[[fi:Kartusiaanit]]
[[fr:Chartreuses anglaises]]
[[fr:Ordre des chartreux]]
[[hr:Kartuzijanci]]
[[hr:Kartuzijanci]]
[[hu:Karthauzi rend]]
[[hu:Karthauzi rend]]

Verzia z 10:19, 8. január 2010

Erb kartuziánskeho rádu

Kartuziáni sú katolícka rehoľa s prísnou regulou založená v roku 1084 sv. Brunom, pomenovaná podľa latinského názvu Chartreuse Cartusia (kláštor v Chartreuse). Motto kartuziánskej rehole je: lat. Stat crux dum volvitur orbis – Kríž stojí, kým svet sa krúti.

História

Rehoľu založil spolu so šiestimi spoločníkmi sv. Bruno z Kolína pri Grenobli vo Francúzsko. V rokoch 1122 - 1127 spísal Gvigo - piaty prior kláštora regulu tohto rehoľného spoločenstva. V roku 1141 sa zišla generálna kapitula - najvyšší orgán kartuziánskej rehole.

Rehoľné pravidlá boli pod názvom "Statuta ordinis cartusiensis a domino Guigone priore cartusie edita" kníhtlačou vydané v Bazileji, v roku 1510.

Súčasnosť

Monastère de la Grande Chartreuse (Isère, Francúzsko)

Kartuziánsky rád má približne 400 členov, počet mužských kláštorov je 18, ženských je 5. Najviac kláštorov sa nachádza v Francúzsku a v Španielsku po 5. Na Slovensku bol kartuziánsky kláštor v Kláštorisku v Slovenskom raji, (bol založený 12. mája 1299) a v Červenom Kláštore pri Dunajci.

Štruktúra

Na čele katuziánskeho rádu je generálna kapitula, na ktorú prichádzajú každé dva roky všetci priori. Mimo generálnej kapituly vedie rád generál, ktorého zvolí spoločenstvo vo Veľkej Kartúze (tu vznikol kartuziánsky rád), a ktorý je pritom aj jej prior. Taktiež spoločenstvá v jednotlivých kláštoroch si samé zvolia priora. Generálna kapitula a rehoľná vizitácia v jednotlivých kláštoroch ubezpečuje jednotu rádu.

Na Slovensku bol založený v roku 1319 ďalší kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore na Spiši (Zamagurie). Neskôr v období baroka ho spravoval rád Kamaldulov.

Iné projekty

Literatúra

  • LOCKHART, Robin Bruce. Na cestě do nebe: skrytý život kartuziánů. Preklad Sylva Kolísková. 1. vyd. Praha : Zvon, 1996. ISBN 80-7113-163-6. (po česky)

Externé odkazy