Hyperlink: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Hyperlink''' alebo '''hypertextové prepojenie''' alebo '''hypertextová väzba''' alebo '''hypertextové spojenie''' alebo skrátene '''link''' ('''prepojenie''') je prepojenie medzi časťami (uzlami) [[hypertextový dokument|hypertextových dokumentov]] alebo hypermediálnych dokumentov. Hypertextová väzba najčastejšie reprezentuje [[krížový odkaz]].
'''Hyperlink''' alebo '''hypertextové prepojenie''' alebo '''hypertextová väzba''' alebo '''hypertextové spojenie''' alebo skrátene '''link''' ('''prepojenie''') je prepojenie medzi časťami (uzlami) [[hypertextový dokument|hypertextových dokumentov]] alebo hypermediálnych dokumentov. Hypertextová väzba najčastejšie reprezentuje [[krížový odkaz]]. Nesprávnou variáciou je slovo "linka".


Využívanie hypertextových väzieb pre pohyb medzi časťami jedného hypertextového dokumentu, medzi rôznymi dokumentami atď. sa nazýva [[navigácia]].
Využívanie hypertextových väzieb pre pohyb medzi časťami jedného hypertextového dokumentu, medzi rôznymi dokumentami atď. sa nazýva [[navigácia]].

Verzia z 06:46, 17. február 2010

Hyperlink alebo hypertextové prepojenie alebo hypertextová väzba alebo hypertextové spojenie alebo skrátene link (prepojenie) je prepojenie medzi časťami (uzlami) hypertextových dokumentov alebo hypermediálnych dokumentov. Hypertextová väzba najčastejšie reprezentuje krížový odkaz. Nesprávnou variáciou je slovo "linka".

Využívanie hypertextových väzieb pre pohyb medzi časťami jedného hypertextového dokumentu, medzi rôznymi dokumentami atď. sa nazýva navigácia.

Hyperlink je odkaz, referencia alebo navigačný element v dokumente na nejakú inú časť toho istého alebo nového dokumentu, ktorý môže byť v nejakej (rôznej) internetovej stránke. Pomocou hyperliku sa môžete prepájať medzi jednotlivými miestami daného dokumentu alebo iných dokumentov. Hyperlink je referenčný bod pre ukrytý text známy ako hypertext. Keď kliknete na hyperlink, nasleduje spojenie. Hyperlinky sú najzákladnejšou zložkou zo všetkých hypertextových systémoch, vrátane webu. Web bez hyperlinku je nepredstaviteľný. Najznámejšie webové stránky, ako napr. Yahoo, Google a veľa ďalších, sú viac menej zbernicou hyperlinkov. Pojem “hyperlink” bol vytvorený v roku 1965 (alebo možno 1964) Tedom Nelsonom na začiatku projektu Xanadu. Nelson bol inšpirovaný populárnou esejou od Vannevara Busha “As We May Think”. V eseji Bush opísal mikrofilm – základný stroj (Memex), v ktorom mohol spojiť hociktoré dve stránky informácií do jednej príbuznej informácie a potom sa vinúť hore-dolu medzi stranami v cestičke ako keby boli na jednodielnom mikrofilme. Hyperlinky v rôznych technológiách Hyperlinky v HTML

Tim Berners-Lee videl možnosť použitia hyperlinku na spojenie nejakých celkov informácie s inými celkami informácie cez internet. Hyperlinky boli preto integrálom k tvorbe World Wide Webu. XLink: Hyperlinky v XML

W3C Organizácia popísala Xlinky ako hyperlinky, ktoré ponúkajú ďaleko väčšiu hodnosť funkčnosti ako ponúkajú v HTML. Tieto zložené linky môžu byť mnohonásobne zamerané, spojovanie z, s a medzi XML dokumentmi. Hyperlinky v iných technológiách

Hyperlinky sa používajú v e-mailoch, textových editoroch, PDF dokumentoch a veľa iných.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo link

Externé odkazy

FILIT Zdroj, z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok

Linkology Prečo nepoužívať slovo "linka", ako sa občas deje v slovenskej tlači