Viliam Žingor: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Kategória:Slovenskí generáli
Luckas-bot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: pl:Viliam Žingor
Riadok 37: Riadok 37:


[[cs:Viliam Žingor]]
[[cs:Viliam Žingor]]
[[pl:Viliam Žingor]]

Verzia z 20:32, 24. august 2010

Viliam Žingor
významný organizátor partizánskeho hnutia
Viliam Žingor
Narodenie30. júl 1912
Bystrička, Slovensko
Úmrtie18. december 1950
Bratislava, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Viliam Žingor

Viliam Žingor (* 30. júl 1912, Bystrička – † 18. december 1950, Bratislava) bol počas Slovenského národného povstania významným organizátorom partizánskeho hnutia.

Život

Narodil sa v Bystričke pri Martine 30. júla 1912. Pôvodne bol úradník, pracovník �Roľníckej vzájomnej pokladnice v Martine. V rokoch 19421943 kníhkupec v Bratislave.

Počas prvej Slovenskej republiky sa v roku 1943 vyhol nástupu do Slovenskej armády a zbehol do hôr, kde nad Bystričkou založil na jar 1944 partizánsku skupinu a v auguste 1944 lesný výcvikový tábor v ktorom sústreďoval zbrane, potraviny a cvičil partizánov. Od 25. augusta 1944 po spojení so skupinou Petra Velička v Sklabini sa stal veliteľom 2. československej partizánskej brigády M.R. Štefánika. Brigáda pôsobila v Rajeckej doline, kde sa podieľala na obrane povstaleckého územia. V neskoršej fáze, po porážke povstania sa sústredila iba na obranu vlastných táborov a nakoniec sa spojila so sovietskymi vojskami oslobodzujúcimi Slovensko. Po vojne vyznamenaný Radom SNP I. triedy. Menovaný za jedného z hlavných predstaviteľov Zväzu slovenských partizánov. Člen KSS.

Po prevzatí moci komunistami sa otvorene staval proti ich politike, rovnako hovoril i o mnohých falošných partizánoch, ktorí z rôznych príčin po vojne vydávali za partizánov, napriek tomu že v skutočnosti sa do boja proti fašizmu vôbec nazapojili. Nespokojný s politikou strany, z nej protestne vystúpil. Bol perzekvovaný a často musel meniť zamestnanie. Po roku 1948 sa Žingor ukázal ako skutočný vlastenec a osobnosť ochotná bojovať za demokraciu vo svojej krajine. Na jar 1949 zhromaždil skupinu bývalých partizánov a odišiel s nimi opäť do hôr. Po rozsiahlom záťahu ho ale komunisti chytili.

V roku 1950 bol ako nebezpečná osoba, a najmä kvôli svojim protikomunistickým názorom, obvinený z rozvratnej protištátnej činnosti a odsúdený na trest smrti. Popravený bol 18. decembra 1950 v Bratislave. V roku 1968 bol právne rehabilitovaný.

Externé odkazy