Rodézsky ridžbek: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Revízia 3456841 používateľa 95.103.142.16 (diskusia) bola vrátená
Riadok 53: Riadok 53:
- Je vhodný aj na pohybové aktivity a psie športy
- Je vhodný aj na pohybové aktivity a psie športy


- V prípade skúsenejšieho chovateľa je vhodný aj na výcvik psa záchranára alebo poľovný výcvik
- V prípade skúsenejšieho chovateľa je vhodný aj na výcvik obrany alebo poľovný výcvik


== Zdroje ==
== Zdroje ==

Verzia z 14:58, 25. február 2011

Šablóna:Plemená psov

Rodézsky ridžbek
Pás srsti na chrbte rastúci opačným smerom - ridž
R. ridžbek je stále poľovne upotrebiteľný

Rodézsky ridžbek je psie plemeno uznané v FCI v skupine 6 (Duriči, farbiari a príbuzné plemená), sekcii 3 (príbuzné plemená bez pracovnej skúšky) pod číslom 146. Plemeno pochádza z Afriky, za krajinu pôvodu sa považuje Juhoafrická republika. Jedná sa o veľké krátkosrsté plemeno s charakteristickým ridžom - pásom opačne rastúcej srsti na chrbte.

Ridžbek má teda meno podľa pásu srsti, ktorá sa tiahne v protichodnom smere pozdĺž celého chrbta. „Ridge“ znamená „horský hrebeň“ a „back“ znamená „chrbát“.

Tento ridž je veľmi výnimočný znak, ktorý sa vyskytuje už jedine u plemena thajský ridžbek. Je hlavným plemenným znakom rodézskeho ridžbeka.

Pôvod a história

Predkovia tohoto plemena sa dajú vystopovať do Kapskej kolónie v južnej Afrike, kde boli krížení so psami prvých usadlíkov a polodomestikovanými poľovnými psami Hotentotov. Po týchto psoch zdedili tzv. „ridže“. Pôvodným poslaním týchto afrických psov bolo vystopovať korisť a zabrániť jej úteku, až do príchodu lovca. Boli využívaní na lov divej zveri, špeciálne levov. Odvtedy sa používa pre rodézskych ridžbekov pomenovanie „leví pes“.

Často si ľudia myslia že títo psi levy zabíjali. Nie je to pravda - rodézsky ridžbek nie je schopný zabiť leva - a to ani vo svorke. Psy vždy len nahnali zviera smerom k lovcovi.

Počas 16. a 17. storočia holandskí Búri, Nemci a Hugenoti si priniesli so sebou z Európy vlastné pracovné a poľovné psy. No tieto psy neboli schopné prekonať nástrahy afrického buša. Ako vhodné riešenie sa zdalo skrížiť ich s domorodými psami. Európania sa prvý krát začali intenzívnejšie venovať aj exteriéru psov. Pre zlepšenie vlastností plemena ho skrížili s osvedčenými európskymi plemenami, ako napr. mastif, nemecká doga, airedalský teriér, anglický chrt, svätohubertský pes). Typický plemenný znak - ridž - však nevymizol.

Pred zostavením štandardu plemena sa v Afrike používalo mnoho typov „levích psov“. Až začiatkom 20-teho storočia sa chovatelia rozhodli ujednotiť plemeno. Prvý štandard zostavil v roku 1922 F. R. Barnes z Bulawaye v Rodézii, vychádzal pritom zo štandardu ich najbližšieho príbuzného dalmatínca. Štandard uznala Juhoafrická kynologická únia v roku 1926.

Vzhľad

Rodézsky ridžbek je vyvážený, silný, svalnatý a aktívny pes. Jeho telesná stavba je kompaktná, ale bez ťažkopádnosti. Má atletickú postavu, avšak nie je vysokonohý ani chrtovitý. Hlava je typická duričská. Farba môže byť od svetlej pšeničnej po červenkastú. Malé biele znaky na hrudi a prstoch sú prípustné, ale nie je žiadúce veľa bielej srsti. Papuľa a uši môžu byť tmavé. Na chrbte má ridž, jeho tvar je presne opísaný v štandarde plemena.

Povaha a pracovné upotrebenie

Voči neznámym je rezervovaný. Je účinný strážca a obetavý obranár. Svoju rodinu však miluje. Je to energický a dynamický pes, vyžaduje pravidelný pohyb a aktivitu. Je vhodné dopriať mu aj pracovnú aktivitu, minimálne výcvik poslušnosti.

U nás sa používa iba ako spoločenský a rodinný pes. V zahraničí je bežné jeho využitie v love. Rodézsky ridžbekovia robia duričské i farbiarske skúšky. Vďaka svojej energickej a nebojácnej povahe je vhodný aj na služobnú kynológiu - obranárske a pachové práce.

Starostlivosť

Rodézsky ridžbek je krátkosrsté plemeno, preto odporúčame chovať ho predovšetkým v zime v interiéri. Z chorôb je náchylný na bežné choroby veľkých plemien, obzvlášť dyspláziu bedrových kĺbov alebo torziu žalúdka. Rodézsky ridžbek potrebuje každodennú dávku pohybu. Všeobecne sa neodporúča pre ľudí s negatívnym vzťahom k pohybu a športu, starým a telesne postihnutým ľuďom. Má náročnejšiu povahu, preto vyžaduje výcvik. Nezaškodí mať pri jeho výchove už skúsenosti s inými psami.

Výstavy

Rodézsky ridžbek sa vystavuje rovnakým spôsobom, ako ostatné poľovné plemená z FCI skupín 6 a 7. Vystavuje sa na výstavnom vodítku poľovných plemien. Pri predvádzaní psa stojí handler po boku psa (z pohľadu rozhodcu za psom), prípadne pred psom. Vodítko má vyzdvihnuté tak, aby pes držal hlavu vzpriamenú. Nie je vhodné motivovať dospelého psa v kruhu pamlskom.

Výhody plemena Rodézsky ridžbek

- Vhodný ako rodinný pes a spoločník, avšak zároveň ako obetavý obranca a strážca

- Je vhodný aj na pohybové aktivity a psie športy

- V prípade skúsenejšieho chovateľa je vhodný aj na výcvik obrany alebo poľovný výcvik

Zdroje

  • Webstránka Slovenského klubu chovateľov ridžbekov

Iné projekty

Externé odkazy