Arcibiskup canterburský: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Xqbot (diskusia | príspevky)
Luckas-bot (diskusia | príspevky)
Riadok 39: Riadok 39:
[[ru:Архиепископ Кентерберийский]]
[[ru:Архиепископ Кентерберийский]]
[[simple:Archbishop of Canterbury]]
[[simple:Archbishop of Canterbury]]
[[sr:Надбискуп кентерберијски]]
[[sv:Ärkebiskop av Canterbury]]
[[sv:Ärkebiskop av Canterbury]]
[[th:อาร์ชบิชอปแห่งแคนเทอร์เบอรี]]
[[th:อาร์ชบิชอปแห่งแคนเทอร์เบอรี]]

Verzia z 12:11, 3. apríl 2011

Canterburská katedrála

Arcibiskup canterburský je najvyšší biskup, predstavený Anglikánskej cirkvi, symbolický najvyšší predstaviteľ svetovej anglikánskej komunity a diecézny biskup Canterburskej diecézy.

Prvým arcibiskupom canterburským bol svätý Augustín z Canterbury, ktorý v roku 597 založil prvú anglickú diecézu. Súčasným, v poradí 104. arcibiskupom canterburským je Rowan Williams.

Od čias svätého Augustína až do 16. storočia boli arcibiskupi v spojení so svätou stolicou v Ríme a tak obdržali palium. V období anglickej reformácie prišlo k odluke cirkvi v Anglicku z vplyvu pápeža a Rímskokatolíckej cirkvi. Táto odluka mala zo začiatku prechodný charakter, ale postupne došlo k trvalému oddeleniu oboch cirkví a ustanoveniu nezávislosti Anglikánskej cirkvi.

V stredoveku existovali rôzne variácie nominácie na pozíciu arcibiskupa a biskupov. V niektorých prípadoch bol volený zborom kanonikov Canterburskej katedrály, menovaný kráľom alebo pápežom. Od čias reformácie Anglikánska cirkev získala štatút štátnej cirkvi a výberom arcibiskupa je zákonom poverený panovník. V súčasnosti je menovaný predsedom vlády v mene panovníka a je vyberaný zo zoznamu dvoch kandidátov navrhnutých Kráľovskou nominačnou komisiou.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arcibiskup canterburský na českej Wikipédii.