Winchesterská katedrála: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d r2.7.1) (robot Pridal: ko:윈체스터 대성당
EmausBot (diskusia | príspevky)
d r2.6.4) (robot Pridal: sh:Winchesterska katedrala
Riadok 48: Riadok 48:
[[pt:Catedral de Winchester]]
[[pt:Catedral de Winchester]]
[[ru:Винчестерский собор]]
[[ru:Винчестерский собор]]
[[sh:Winchesterska katedrala]]
[[simple:Winchester Cathedral]]
[[simple:Winchester Cathedral]]
[[sv:Katedralen i Winchester]]
[[sv:Katedralen i Winchester]]

Verzia z 05:34, 11. september 2011

Súradnice: 51° 03′ 38″ s.š., 1° 18′ 47″ z.d.

Winchesterská katedrála
Pôdorys plánov z roku 1911

Winchesterská katedrála je jedna z najväčších katedrál Anglicka, s najdlhšou hlavnou chrámovou loďou medzi gotickými katedrálami v Európe, zasvätená Najsvätejšej Trojici, Svätému Petrovi, Svätému Pavlovi a Svätému Swithunovi. Je sídlom Winchesterskej diecézy.

História výstavby

Stavba prvej katedrály bola zahájená v roku 642 v bezprostrednom susedstve miesta, kde stojí súčasná katedrála. Svätého Swithuna, jedného z prvých biskupov Winchesterskej diecézy pochovali neďaleko tejto stavby, neskôr boli jeho pozostatky premiestnené do katedrály a po výstavbe súčasnej katedrály do nej. Pôvodnú stavbu bola zbúrali v roku 1093.

Stavba novej katedrály bola začatá v roku 1079 a 8. apríla 1093 sa mnísi presťahovali, za účasti takmer všetkých anglických biskupov, do novej budovy. Najstaršou časťou súčasnej stavby je krypta z 11. storočia. Je tu pochovaný Viliam Ryšavý, syn Viliama Dobyvateľa, zabitý nešťastnou náhodou pri love v neďalekom New Forest. V roku 1202 bola zahájená stavba štvorcovej hlavnej veže. Nahradila pôvodnú vežu, ktorá sa zrútila vplyvom nestability základov uložených v nestabilnom podloží.

Dostavby pokračovali i v neskoršom období. V 14. storočí prešla hlavná chrámová loď prestavbou a v 15. storočí bola postavená ubytovňa pre veľké množstvo pútnikov k hrobu Svätého Swithuna. Benediktínske priorstvo bolo zrušené v roku 1539, kláštor a kapitula boli zrúcané, ale katedrály sa rušenie anglických kláštorov nedotklo.

V rokoch 19051912 prebiehala, pod vedením T. G. Jacksona, obnova katedrály, ktorá zahŕňala aj známu záchranu budovy pred zrútením. Niektoré podmáčané základy pod južným a východným múrom vystužil potápač William Walker, ktorý stabilizoval základy viac než 25000 betónovými vakmi, 115 000 betónovými blokmi a 900 000 tehlami. Pracoval šesť hodín denne v rokoch 19061912 v úplnej tme v úrovni 6 m pod zemou a jeho akcia je považovaná za hlavný dôvod záchrany katedrály.

V súčasnosti je katedrála atraktívna pre priaznivcov Jane Austenovej, ktorá zomrela vo Winchesteri a je pochovaná v severnej bočnej lodi. Kaplnka Zjavenia pána je zaujímavá mozaikovými oknami, ktoré navrhol Edward Burne-Jones. V katedrále sa nachádza aj jediná diatonická zostava 14 zvonov na svete s najťažším zvonom s hmotnosťou 1,83 ton.

Galéria

Iné projekty

Externé odkazy