Heldenplatz: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Peter439 (diskusia | príspevky)
k
Vegbot (diskusia | príspevky)
d typo gram
Riadok 3: Riadok 3:


Vzniklo za vlády [[František Jozef I.|Františka Jozefa I.]] ako súčasť plánovaného Cisárskeho fóra (''Kaiserforum''), ktoré bolo nakoniec realizované len čiastočne.<br />
Vzniklo za vlády [[František Jozef I.|Františka Jozefa I.]] ako súčasť plánovaného Cisárskeho fóra (''Kaiserforum''), ktoré bolo nakoniec realizované len čiastočne.<br />
[[Námestie]] je obklopené budovami ''Nového hradu'' (''Neue Burg'') a ''Leopoldovho krídla'' Hofburgu, na juhozápade susedí cez ''Vonkajšiu hradnú bránu'' (z roku [[1824]]) s [[Ringstraße]], na severozápade s ''Volksgarten'' (Ľudovými sadmi). Stoja tu dva jazdecké pomníky - arcivojvodu [[Karol Ľudovít Rakúsko-Tešínsky|Karola Ľudovíta Rakúsko-Tešínskeho]] (z roku [[1860]]) a princa [[Eugen Savojský|Eugena Savojského]] (z roku [[1865]]) - na ktorých odkazuje názov.
[[Námestie]] je obklopené budovami ''Nového hradu'' (''Neue Burg'') a ''Leopoldovho krídla'' Hofburgu, na juhozápade susedí cez ''Vonkajšiu hradnú bránu'' (z roku [[1824]]) s [[Ringstraße]], na severozápade s ''Volksgarten'' (Ľudovými sadmi). Stoja tu dva jazdecké pomníky – arcivojvodu [[Karol Ľudovít Rakúsko-Tešínsky|Karola Ľudovíta Rakúsko-Tešínskeho]] (z roku [[1860]]) a princa [[Eugen Savojský|Eugena Savojského]] (z roku [[1865]]) – na ktorých odkazuje názov.


Námestie sa stalo v marci [[1938]] dejiskom vyhlásenia "[[Anšlus]]u".
Námestie sa stalo v marci [[1938]] dejiskom vyhlásenia "[[Anšlus]]u".

Verzia z 17:03, 26. október 2011

Heldenpaltz s Novým hradom a jazdeckými sochami

Heldenplatz (Námestie hrdinov) je jedno z hlavných viedenských námestí, nachádzajúce sa v areáli Hofburgu.

Vzniklo za vlády Františka Jozefa I. ako súčasť plánovaného Cisárskeho fóra (Kaiserforum), ktoré bolo nakoniec realizované len čiastočne.
Námestie je obklopené budovami Nového hradu (Neue Burg) a Leopoldovho krídla Hofburgu, na juhozápade susedí cez Vonkajšiu hradnú bránu (z roku 1824) s Ringstraße, na severozápade s Volksgarten (Ľudovými sadmi). Stoja tu dva jazdecké pomníky – arcivojvodu Karola Ľudovíta Rakúsko-Tešínskeho (z roku 1860) a princa Eugena Savojského (z roku 1865) – na ktorých odkazuje názov.

Námestie sa stalo v marci 1938 dejiskom vyhlásenia "Anšlusu".

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Heldenplatz

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Náměstí Hrdinů (Vídeň) na českej Wikipédii.