Kimčchi: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d r2.7.2) (robot Pridal: jv:Kimchi
FoxBot (diskusia | príspevky)
d r2.6.5) (robot Pridal: ga:Kimchi
Riadok 41: Riadok 41:
[[fi:Kimchi]]
[[fi:Kimchi]]
[[fr:Kimchi]]
[[fr:Kimchi]]
[[ga:Kimchi]]
[[he:קימצ'י]]
[[he:קימצ'י]]
[[hi:किमची]]
[[hi:किमची]]

Verzia z 16:50, 4. február 2012

Kimčhi

Kimčchi (po kórejsky 김치) je tradičné kórejské národné jedlo pripravené z fermetovanej (kvasenej) sezónnej zeleniny a ďalších ingrediencií. Kimčhi je populárne aj v Japonsku.

História

Pôvod jedla siaha do dávnych čias. Prvé písomné zmienky o kimčhi môžeme nájsť v čínskej poézii Ši-kjung, ktorej vek sa odhaduje na 2 600 až 3 000 rokov. V tom čase sa kimčhi nazývalo „dži“. Prvé podoby dnešného kimčhi obsahovali výlučne len čerstvú zeleninu a soľ. Až v 12. storočí sa začali pridávať rôzne ďalšie ingrediencie, ktoré výrazne zmenili doposiaľ tradičnú chuť a farbu jedla.

V súčasnosti sú červené čili papričky základom kimčhi. Zaujímavým faktom je, že Kórea nepoznala tento druh zeleniny do začiatku 17. storočia.

Suroviny

Hlavnou súčasťou prípravy kimčhi sú čínska kapusta, japonské biele reďkovky, uhorky, korenie a soľ. Korenie predstavuje spravidla mleté červené čili papričky, zelená cibuľa, cesnak, zázvor a nakladaná rybacia omáčka. Takto vytvorená zmes sa týždne až mesiace nakladá a necháva sa kvasiť.

Rôzne druhy

Tongčhimi

Kimčhi sa delí na dva základné druhy podľa ročného obdobia. Zimné kimčhi, nazývané kimdžang kimčhi, ktoré sa pripravuje koncom leta vo veľkom množstve na zimu, ako zdroj zeleniny pre toto obdobie vegetačného pokoja. Medzi tento druh patria kimčhi z čínskej kapusty, zabalené kimčhi a kimčhi s reďkovkami. Najznámejším druhom kimčhi, ktorý sa pripravuje v zimnom období, je Tongčhimi (동치미).

Druhým typom je tzv. sezónne kimčhi, alebo bežné kimčhi. Príprava týchto kimčhi je jednoduchšia, pretože sa nevyžaduje tak dlhá doba procesu fermetácie ako pri zimnom kimčhi. Doba prípravy zvyčajne trvá len niekoľko dní. Tieto kimčhi sa pripravujú podľa toho, aká zelenina je v danom ročnom období dostupná. Zo sezónnych kimčhi sú najznámejšie jarné zelené, letné reďkovkové, jesenné, kimčhi z čínskej kapusty a kimčhi s plnenými uhorkami.

Aj v jednotlivých kórejských provinciách a mestách sa stretneme s odlišnými druhmi kimčhi. V súčasnosti eviduje Múzeum kimčhi (김치박물관), ktoré sa nachádza v Soule, až 187 rôznych druhov a variácií kimčhi.

Účinky

Kimčhi nie je len forma konzervácie čerstvej zeleniny. Je to plnohodnotná súčasť kórejského jedálneho lístka, a to vďaka enzýmom a organizmu prospešným baktériám, ktoré sa množia pri procese fermetáce. Kimčhi je tiež zdroj vitamínov a minerálov, prostriedok k udržaniu zdravého tráviaceho systému. Stimuluje chuť k jedlu a celkovú vitalitu organizmu.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kimčchi