Pražský krysařík: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MystBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: fr:Ratier de Prague
Luckas-bot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: nl:Prazsky Krysavik
Riadok 43: Riadok 43:
[[it:Pražský krysařík]]
[[it:Pražský krysařík]]
[[ja:プラシュスキー・クリザジーク]]
[[ja:プラシュスキー・クリザジーク]]
[[nl:Prazsky Krysavik]]
[[no:Pražský krysařík]]
[[no:Pražský krysařík]]
[[pnb:پراگ ریٹر]]
[[pnb:پراگ ریٹر]]

Verzia z 14:35, 27. február 2012

Pražský krysařík

Krajina pôvodu Česko
FCI kód neuznané
Štandardy
Výška 20 - 23 cm (suky)
20 - 23 cm (psy)
Hmotnosť 2,6 kg
Pôvodné určenie spoločník
Terajšie určenie spoločník
Názov v krajine pôvodu Pražský krysařík
Synonymá
Zaužívaná skratka
Zoznam psích plemien
Psí portál

Pražský krysařík (angl. Prague Ratter, nem. Prager Rattler) je plemeno psa neuznané v FCI. Ide o starobylé plemeno pochádzajúce z Česka.

Vzhľad a povaha

Pražský krysařík je čulý, elegantný psík veľmi malého vzrastu. Má kvadratickú, kompaktnú stavbu tela. Napriek drobnému vzrastu je pohyblivý a vytrvalý. Má hladkú krátku srsť, ktorá si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Optimálna výška tohto plemena je 20 cm až 23 cm a hmotnosť približne 2,6 kg.

Je milý a zvedavý, k členom rodiny priateľský a prítulný, k cudzím skôr nedôverčivý.

Pôvodne sa im kupírovali chvosty, dnes nosia chvosty vysoko.

Pôvod

Početné historické pramene dokladajú jeho existenciu od stredoveku. Bol ozdobou kráľovských dvorov českých kniežat a kráľov a ako dar sa dostal aj na dvory iných európskych panovníkov. Z kráľovských dvorov sa potom dostal do domov mešťanov a medzi prostý ľud. Dlhodobý úpadok českého hospodárskeho, politického a spoločenského života spôsobil aj úpadok tohto výnimočného plemena. K jeho vzkrieseniu došlo v 19. storočí, čo dokumentujú kynologické časopisy z tých dôb. Po prvej svetovej vojne sa skupina nadšencov pre toto plemeno (MVDr. František Dvořáček, Emanuel Libý, Otakar Karlík, pplk. Theodor R. Rotter) snažila podchytiť a obnoviť chovateľskú základňu českých krysiarikov, zdokumentovať jeho historický vývin, zaistiť jeho chov a odlíšiť ho od nemeckého malého krátkosrstého pinča. Ich snahu prerušila druhá sv. vojna, po ktorej sa záujem spoločnosti o pražského krysiarika vytratil, okrem iného aj pre vzrastajúci chov iných malých plemien ako šicu, pekinský palácový psík či čivava. V nasledujúcich rokoch došlo k niekoľkým pokusom o obnovu tohto českého národného plemena. Podarilo sa to až v 80. rokoch 20. storočia, kedy bol oficiálne zriadený chov pražských krysaříkov. Vznikla kvalitná chovateľská základňa na ktorej sa podieľali nadšenci okolo Ing. Jana Findejsa v spolupráci s genetikmi Doc. Ing. Rudolfom Šilerom a Františkom Horákom. Pod ich odborným vedením došlo k ustáleniu znakov plemena okrem iného aj pomocou príbuzenskej plemenitby.

Iné projekty