Rádiové žiarenie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
wikilinky
Bronto (diskusia | príspevky)
dBez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
'''Rádiové žiarenie''' alebo '''rádiové vlny''' je [[elektromagnetické žiarenie]] s kmitočtom menším než 300 G[[Hertz|Hz]], (s vlnovou dĺžkou väčšou než 1 milimeter) a väčším než 10 kHz (s vlnovou dĺžkou menšou než 30 km). [[Zemská atmosféra]] prepúšťa rádiové žiarenie s vlnovou dĺžkou 1 mm až 30 m (tzv. rádiové okno). Rádiové vlny v rozsahu 9 kHz až 3000 GHz sa používajú na rádiovú telekomunikáciu. Štúdiom [[vesmír]]neho rádiového žiarenia sa zaoberá [[rádioastronómia]].
'''Rádiové žiarenie''' alebo '''rádiové vlny''' je [[elektromagnetické žiarenie]] s kmitočtom menším ako 300 G[[Hertz|Hz]] (s vlnovou dĺžkou väčšou ako 1 milimeter) a väčším ako 10 kHz (s vlnovou dĺžkou menšou ako 30 km).
[[Zemská atmosféra]] prepúšťa rádiové žiarenie s vlnovou dĺžkou 1 mm až 30 m (tzv. rádiové okno). Rádiové vlny v rozsahu 9 kHz až 3000 GHz sa používajú na rádiovú telekomunikáciu. Štúdiom [[vesmír]]neho rádiového žiarenia sa zaoberá [[rádioastronómia]].


{{Fyzikálny výhonok}}
{{Fyzikálny výhonok}}

Verzia z 17:06, 14. júl 2006

Rádiové žiarenie alebo rádiové vlny je elektromagnetické žiarenie s kmitočtom menším ako 300 GHz (s vlnovou dĺžkou väčšou ako 1 milimeter) a väčším ako 10 kHz (s vlnovou dĺžkou menšou ako 30 km).

Zemská atmosféra prepúšťa rádiové žiarenie s vlnovou dĺžkou 1 mm až 30 m (tzv. rádiové okno). Rádiové vlny v rozsahu 9 kHz až 3000 GHz sa používajú na rádiovú telekomunikáciu. Štúdiom vesmírneho rádiového žiarenia sa zaoberá rádioastronómia.

Komunikačné vlny