WNC4: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
AvocatoBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.1) (robot Pridal: lb:Messier 40
d fix.
Riadok 7: Riadok 7:
}}
}}


'''Winnecke 4''' alebo '''WNC4''', tiež známa ako dvojhviezda '''M40''' je [[dvojhviezda]] v súhvezdí [[Súhvezdie Veľký voz|Veľký voz]]. Bola objavená [[Charles Messier|Charlesom Messierom]] v roku [[1764]], počas hľadania hmloviny, ktorá sa podľa [[Hevelius|Hevelia]] mala nachádzať na tomto mieste. Keď ju nenašiel, zahrnul do katalógu namiesto nej túto dvojhviezdu.
'''Winnecke 4''' alebo '''WNC4''' (iné názvy: '''Messier 40''', '''M 40''') je [[dvojhviezda]] v súhvezdí [[Súhvezdie Veľký voz|Veľký voz]]. Bola objavená [[Charles Messier|Charlesom Messierom]] v roku [[1764]], počas hľadania hmloviny, ktorá sa podľa [[Hevelius|Hevelia]] mala nachádzať na tomto mieste. Keď ju nenašiel, zahrnul do katalógu namiesto nej túto dvojhviezdu.


V roku 1863 ju Winnecke potvrdil.
V roku 1863 ju Winnecke potvrdil.

Verzia z 22:31, 20. máj 2012

Winnecke 4
Pozorovacie dáta
(Epocha )
Typdvojhviezda
SúhvezdieVeľká medvedica
Fyzické charakteristiky
Iné označeniaWNC4, M40
Hmloviny - Hviezdokopy - Galaxie

Winnecke 4 alebo WNC4 (iné názvy: Messier 40, M 40) je dvojhviezda v súhvezdí Veľký voz. Bola objavená Charlesom Messierom v roku 1764, počas hľadania hmloviny, ktorá sa podľa Hevelia mala nachádzať na tomto mieste. Keď ju nenašiel, zahrnul do katalógu namiesto nej túto dvojhviezdu.

V roku 1863 ju Winnecke potvrdil.

V roku 1991 bola uhlová vzdialenosť medzi zložkami 51.7″, čiže zväčšenie oproti hodnote zmeranej Messierom. Všeobecný konsenzus je, že pravdepodobnejšie ide o optickú dvojhviezdu než o fyzicky spojený systém.

Spektrálna trieda primárnej hviezdy je G0. Predpokladajúc, že ide o hviezdu hlavnej postupnosti, mala by byť viacmenej rovnako jasná ako Slnko, čo dáva odhad vzdialenosti (na základe magnitúdy) asi 300 svetelných rokov.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému WNC4

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku M40 (astronomia) na talianskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).