Robert Owen: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
YFdyh-bot (diskusia | príspevky)
d r2.7.3) (robot Pridal: hu:Robert Owen
EmausBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.3) (Robot: Zmena hu:Robert Owen na hu:Robert Owen (politikus)
Riadok 46: Riadok 46:
[[hi:राबर्ट ओवेन]]
[[hi:राबर्ट ओवेन]]
[[hr:Robert Owen]]
[[hr:Robert Owen]]
[[hu:Robert Owen]]
[[hu:Robert Owen (politikus)]]
[[id:Robert Owen]]
[[id:Robert Owen]]
[[it:Robert Owen]]
[[it:Robert Owen]]

Verzia z 19:14, 3. december 2012

Robert Owen
anglický podnikateľ a utopický socialista
anglický podnikateľ a utopický socialista
Narodenie14. máj 1771
Newtown, Wales
Úmrtie17. november 1858 (87 rokov)
Newtown, Wales
PodpisRobert Owen, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Robert Owen

Robert Owen (* 14. máj 1771, Newtown, Wales – † 17. november 1858, Newtown, Wales) bol anglický podnikateľ a utopický socialista. Bol jedným z vôbec prvých známych socialistov.

Vo svojej továrni v New Lanarcku vyvíjal filantropickú činnosť: výrazne zlepšil pracovné a životné podmienky robotníkov. Socialistickú spoločnosť si predstavoval ako federáciu družstevných osád chápaných ako výrobnospotrebné jednotky s počtom dvoch až troch tisíc členov usporiadaných na princípe rodiny. Jedinou formou vlastníctva v týchto osadách malo byť podľa Owena osobné vlastníctvo spotrebných predmetov.

Ľudská bytosť je podľa Owena determinovaná vonkajšími podmienkami, zlo hľadá v inštitúciách a usporiadaní spoločnosti. Tvrdí, že ak zmeníme podmienky, automaticky zmeníme aj človeka a spoločnosť. Riešenie sociálnych ťažkostí vidí v rozume. Za iracionálny a antisociálny jav považuje bohatstvo v rukách menšiny, preto odmieta súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov. Zlo podľa neho vyplýva z individualizmu, ktorý rozdeľuje ľudí a vzbudzuje tie najhoršie sklony, biedu a kriminalitu. Jeho koncepcia nového sociálneho systému mala byť založená na princípe jednoty a spolupráce. Za najväčších nepriateľov ľudského rodu považoval súkromné vlastníctvo, manželstvo a náboženstvo. Kladie silný dôraz na vzdelanie, preto sa podľa jeho koncepcie deti vychovávajú do troch rokov rodičmi, odvtedy spoločne. Striktne odmieta všeobecné volebné právo, voliť by mali len tí, ktorí prejdú vedomostným cenzom.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Robert Owen

Externé odkazy

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.