White Star Line: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JackieBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: az, en, fi, ja, nl, no, pl, pt, ro, ru, sv, th, tr, uk, vi, zh
fix
Riadok 1: Riadok 1:
[[Súbor:WhiteStarLogo.svg|náhľad|Vlajka White Star Line]]
{{urgentne upraviť|20121230}}
'''Oceanic Steam Navigation Company''' alebo '''White Star Line of Boston Packets''' známa skôr ako '''White Star Line''' bola významná britská lodiarska spoločnost sídliaca v [[Liverpool]]e. Prevádzkovala sieť lodných liniek medzi [[Európa|Európou]] a [[USA]], [[Austrália (svetadiel)|Austráliou]] a [[Nový Zéland|Novým Zélandom]].
'''White Star Line''' bola lodná a obchodná spoločnosť v Anglicku.


Spoločnosť White Star Line sa stala známou najmä kvôli potopeniu lode [[Titanic (parník)|Titanic]].
Lode ktoré patrili spoločnosti White Star Line -[[Titanic (parník)|Titanic]]- jeho prvá a posledná tragická plavba sa uskutočnila 10.apríla.[[1912]]. Mal sa dostať do New Yorku. Lenže 856 míľ od pobrežia Kanady sa odohrala veľká katastrofa pri ktorej zahynulo 1536 ľudi. Titanic narazil do ľadovej kryhy pred ktorou bol varovaný. Dvaja pozorovatelia v hliadkovacích veži spozorovali ľadovec už veľmi neskoro. Čas na vyhnutie sa ozrutnému ladovcu bol taktiež veľmi krátky. Na záchranu pred nárazom mali k dispozícii len 37 sekúnd. Za týchto 37 sekúnd vo vzdialenosti 450 metrov od prednej provy až po ľadovec sa nedalo vyhnúť. Titanic narazil na lad pravobokom. Pri náraze ľadovec doslova rozpáral 5 komôr. Bol to - Priestor, Nákladný priestor číslo 1,číslo 2,číslo 3 a kotolňu číslo 5 ! Predné komory sa rýchlo zapĺňali vodou. Pomaly sa voda valila cez vodotesne prepážky smerom hore. Čím bola predná prova viac potopená tým sa zadná časť Titaniku čoraz viac doslova vznášala vo vzduchu. Ale trup taký tlak už dlho vydržať nemohol, takže sa v mieste schodiska a parných motorov rozlomil sa na 2 časti až dole ku [[Kýl (loď)|kýlu]]. Zadná časť sa opäť ocitla na hladine oceánu. Prvá polovica lode, čiže predná sa okamžite potopila čo malo za následok, že druhá polovica lode sa zdvihla kolmo nad hladinu oceánu. Pár sekúnd sa zadná časť ešte tak kolísala na hladine oceánu. O 2:42 minúte prišiel veľký koniec. Titanic zmizol z hladiny oceánu. Trvalo len 2 a pol minúty aby sa Titanic ocitol na dne oceána. Je pochovaný v temných útrobách Atlantického oceánu v 4 km hĺbke. Dnes je to už presne 100 rokov čo Titanic zmizol zo sveta. Ale spomienky stále pretrvávajú v našej pamäti a dodnes sa o nej hovori ako najväčšia oceánska kráska akú svet mohol mať.

Parametre Titaniku.-
V roku [[1934]] sa White Star Line zlúčila s jej hlavným konkurentom Cunard Line, ktorá operovala až do roku [[2005]] a teraz je súčasťou spoločnosti ''Carnival Corporation & PLC''.
265,4 metra na dlžku

25,6 metra na širku
== Iné projekty ==
32,7 metra na výšku
{{projekt|commons=Category:White Star Line}}
57 239 ton

P.S- Titanic bol na hladine neuveritelné skoro 3 hodiny.Presne to bolo 2 hodiny a 53 minut.
== Externé odkazy ==
* [http://www.titanic-titanic.com/white_star_line.shtml White Star Line] na titanic-titanic.com

[[Kategória:White Star Line| ]]

{{Výhonok}}


[[az:Uayt Star Layn]]
[[az:Uayt Star Layn]]

Verzia z 12:32, 2. január 2013

Vlajka White Star Line

Oceanic Steam Navigation Company alebo White Star Line of Boston Packets známa skôr ako White Star Line bola významná britská lodiarska spoločnost sídliaca v Liverpoole. Prevádzkovala sieť lodných liniek medzi Európou a USA, Austráliou a Novým Zélandom.

Spoločnosť White Star Line sa stala známou najmä kvôli potopeniu lode Titanic.

V roku 1934 sa White Star Line zlúčila s jej hlavným konkurentom Cunard Line, ktorá operovala až do roku 2005 a teraz je súčasťou spoločnosti Carnival Corporation & PLC.

Iné projekty

Externé odkazy