Abú Guráb: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d iné projekty
GrouchoBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: eo:Abu Gorab
Riadok 43: Riadok 43:
[[ca:Abu Ghurab]]
[[ca:Abu Ghurab]]
[[en:Abu Gorab]]
[[en:Abu Gorab]]
[[eo:Abu Gorab]]
[[es:Abu Gurab]]
[[es:Abu Gurab]]
[[eu:Abu Gurab]]
[[eu:Abu Gurab]]

Verzia z 13:34, 20. január 2013

Abú Guráb (iný prepis: Abú Ghuráb; prepis podľa egyptskej výslovnosti aj Abú G(h)orääb) je archeologické nálezisko v Egypte, nachádzajúce sa približne 10 km juhozápadne od Gízy. Prvé výskumy robila v oblasti koncom 19. storočia Nemecká orientálna spoločnosť, ktorá tu odhalila ruiny veľkého slnečného chrámu Šesepibre.

Slnečný chám Šesepibre

Chrám pochádza z obdobia 5. dynastie (cca 2400 pred Kr.) a dal ho postaviť panovník Starej ríše Niuserre. Skladal sa z 3 základných častí:

  • údolný chrám - ležal na hranici púšte a úrodnej pôdy a v jeho okolí sa rozprestieralo sídlisko
  • vzostupná cesta - pokračovala juhozápadným smerom do púšte a napájala sa na múr zádušného chrámu
  • zádušný chrám - obdĺžnikovitý pôdorys s ohradným múrom, v ktorého západnej časti stál žulou obložený podstavec, v ktorom viedla chodba s úzkym schodišťom k vysokému obelisku z vápencových blokov; na východnom úpätí podstavca sa dodnes zachoval alabastrový oltár; na južnom úpätí stála kaplnka so stenami zdobenými hieroglyfmi a reliéfmi. Vo východnej časti sa nachádzali kruhové rituálne bazény. Južne od neho sa našla východo-západne orientovaná stavba tvaru lode zo sušených tehál, pravdepodobne predstavujúca posvätnú slnečnú loď boha .

Galéria

Zdroje

  • Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vydanie. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 34.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Abú Guráb