Karna: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MerlIwBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: or:କର୍ଣ୍ଣ
Idioma-bot (diskusia | príspevky)
d r2.7.3) (robot Pridal: lt:Karna (Mahabharata)
Riadok 67: Riadok 67:
[[jv:Karna]]
[[jv:Karna]]
[[kn:ಕರ್ಣ]]
[[kn:ಕರ್ಣ]]
[[lt:Karna (Mahabharata)]]
[[ml:കർണ്ണൻ]]
[[ml:കർണ്ണൻ]]
[[mr:कर्ण]]
[[mr:कर्ण]]

Verzia z 15:54, 12. február 2013

Karna
Postava z diela: Mahábhárata
Mená: Karna, Radhéja, ďalšie
Kasta: Kšatrija
Rod: Pánduovci
Bojová strana: Kuruovci
Rodičia: Kuntí, Súrja
Priatelia: Durjódhana

Dušasána Šakuni

Nepriatelia: Ardžuna, Bhíma

Karna alebo Rádhéja je jedna z postáv, bojovník, v epickom staroindickom epose Mahábhárata. Spolu so šakunim sa stal najlepším priateľom Durjódhanu.

Život

Karna sa narodil Kuntí, manželke Pándua, ktorá ho splodila s bohom slnka Súrjom. Bol prvorodeným no nechceným synom, a podľa védskeho práva sa stal najastarším z Pánduocov. Nikdy však s nimi neuzavrel priateľstvo a nenávidel tak Ardžunu, ako aj Bhímu. Počas jeho života ho ešte pred bitkou na Kurukšétre obidvaja porazili.

Prvé stretnutie Karny s Ardžunou bolo na prehliadke bojového umenia. Po ukážke ardžunovej sily sa chcel tiež zúčastniť a Ardžunu prekonať a potom vyzvať k súboji, no zabránila mu v tom žiadosť Draupadí a tichá modlitba ich spoločnej matky Kuntí.

Sľuby

Karna sa narodil v žiariacom brnení - dar boha Súrju. V tomto brnení bol takmer neporaziteľný, no prišiel oň vďaka sľubu. Bol ochotný dať brahmánom čokoľvek si budú želať, o čom sa dozvedel aj boh Indra, Ardžunov otec, a prišiel v prestrojení za Karnou požiadať ho o brnenie. Bol však varovaný v spánku svojim otcom, bohom Súrjom, a ten mu poradil, aby brnenie vymenil za neomylnú zbraň šakti.

Druhý sľub dal Kuntí, svojej matke, že nezabije nikoho z Pánduovcov okrem Ardžuny. Vďaka tomuto sľubu prežil bitku na Kurušétre Judhišthira a Nakula.

Prekliatie

Počas života bol Karna dvakrát prekliaty. Kliatba mu sľúbila, že si nebude môcť spomenúť mantry na vyvolanie magických zbraní práve vtedy, keď ich bude najviac potrebovať. Druhá kliatba spôsobila, že sa koleso jeho kočiara zaseklo do zeme takou silou, že by ním nepohlo ani tisíc slonov.

Bitka na Kurušétre

Karna sa zapojil do bojov až potom, čo padol Bhíšma. Dôvodom bolo odmietnutie boja pod Bhášmom ako veliteľom, ktorý ho verejne urážal a pochyboval o jeho schopnostiach. S čerstvými silami okamžite vytvoril vo vojsku Pánduovcov spúšť. Pod Drónovým vedením spolu s ostatnými bojovníkmi nečestne zabil Ardžunovho syna Abhimanju.

Zbraň Šakti

Výmenou za brnenie získal Karna od Indru zbraň Šakti. Táto neomylná šípka bola schopná zabiť každého, na koho bude namierená, vrátane bohov. Karna si ju uchovával pre Ardžunu, ktorého nenávidel najviac. Jeho plán prekazil rákšasa Chatótkača, ktorý vytvoril takú spúšť v Kuruovskom vojsku, že ju musel použiť proti nemu. Po použití bol Chatótkača okamžite mŕtvy a zbraň sa vrátila ku Indrovi na nebesá.

Karnova smrť

Ardžuna zabil Karnu v čestnom boji, keď počas tvrdého a vyrovnaného súboja sa naplnili obidve Karnove kliatby. Šípom v tvare polmesiaca zrazil Ardžuna Karnovi hlavu.

Zdroje