Zisk: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Mh7kJ (diskusia | príspevky)
d Verzia používateľa 193.87.99.59 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Bronto
Riadok 12: Riadok 12:


[[Karl Heinrich Marx|Karl Marx]] vnímal zisk ako „odčerpávanie“ [[nadhodnota|nadhodnoty]] práce [[kapitalista]]mi (najmenej ochodnými a priemyselnými kapitalistami, najviac finančnými kapitalistami a pozemkovými vlastníkmi).
[[Karl Heinrich Marx|Karl Marx]] vnímal zisk ako „odčerpávanie“ [[nadhodnota|nadhodnoty]] práce [[kapitalista]]mi (najmenej ochodnými a priemyselnými kapitalistami, najviac finančnými kapitalistami a pozemkovými vlastníkmi).
HOVNO


=== Národné účtovníctvo ===
=== Národné účtovníctvo ===

Verzia z 08:34, 13. február 2013

O pojme z elektrotechniky pozri Zisk (elektrotechnika).

Zisk je vo všeobecnosti kladný, spravidla hmotný, úžitok z niečoho (opak straty); v ekonómii je to všeobecne kladný rozdiel medzi kladnými a zápornými veličinami (spravidla sa označujú ako príjmy (či výnosy) a náklady) za isté obdobie. Presné definície sa rôznia.

Definície

Makro- a mikroekonómia

Zisk je rozdiel medzi „tržbami“ (výnosmi, dôchodkami, príjmami) z predanej výroby a alternatívnymi nákladmi všetkých výrobných faktorov použitých pre túto výrobu. Táto definícia zahŕňa aj tzv.podnikateľskú mzdu, (alternatívnu) mieru výnosnosti vlastného kapitálu a odmenu za podnikateľské riziko (rizikovú prémiu). Realizovaný zisk teda nezávisí len na výkonnosti podniku , ale aj na jeho ekonomickom, sociálnom a politickom prostredí.

Iná definícia je, že je to len podnikateľská mzda, čiže fiktívna mzda za (riadiacu a organizačnú) prácu podnikateľa.

Tretia definícia používaná najmä v mikroekonómii je, že zisk je to, čo podnik(ateľ) „získa“, ale bez podnikateľskej mzdy a (alternatívnej) miery výnosnosti vlastného kapitálu. Inými slovami je to jednoducho rozdiel medzi „tržbami“ (výnosmi, dôchodkami, príjmami) a výrobnými nákladmi. Z tejto definície sa vychádza aj pri výpočte ponuky pre trhovú rovnováhu. Tu je teda zisk „výnosom“ kapitálu (lebo pripadne vlastníkom kapitálu) ako výsledok podnikania. Zisk podnikateľa je výsledkom fungovania kapitálu a zároveň motívom k podnikateľskej činnosti.

Karl Marx vnímal zisk ako „odčerpávanie“ nadhodnoty práce kapitalistami (najmenej ochodnými a priemyselnými kapitalistami, najviac finančnými kapitalistami a pozemkovými vlastníkmi).

Národné účtovníctvo

V národných účtovníctvach býva pojem zisk znova rôzne definovaný, spravidla ako faktorové výnosy z podnikania + faktorové výnosy z kapitálu (čiže všetky faktorové výnosy okrem faktorových výnosov zo (závislej) práce). Vyskytuje sa tu ale samozrejme aj v spojeniach typu nerozdelený zisk podnikov atď.

Podniková ekonomika

Zisk podľa obchodného práva (účtovný zisk, pozri aj bilančný zisk) je kladný zostatok na účte Výkazu ziskov a strát. Zodpovedá rozdielu účtovných výnosov a účtovných nákladov. Zisk (právnických osôb) podľa daňového práva je fakticky (hoci sa ten pojem oficiálne nepoužíva) účtovný zisk upravený o výnimky podľa daňového práva. Tvorí základ dane.

V celom práve a podnikovej ekonomike sa samozrejme používa aj všeobecný pojem zisku, teda ako opak straty, spravidla ako kladný rozdiel medzi tým, čo sme fyzicky zaplatili a dostali zaplatené (napr. zisk z predaja dlhopisov).

Vo vnútropodnikovom účtovníctve a pri kalkulácii nákladov je zisk rozdiel medzi tzv. kalkulačnými nákladmi (z velkej casti zhodné s implicitnými nákladmi) a kalkulačnými výnosmi, ktoré sa od účtovných v mnohom odlišujú. Kalkulačné náklady okrem iného zahŕňajú aj podnikateľskú mzdu, (alternatívnu) mieru výnosnosti vlastného kapitálu a podobne.

Funkcie zisku

  • kriteriálna – zisk je kritériom pre rozhodovanie o všetkých základných otázkach ekonomiky podniku – o objeme výroby, zavedení nových výrobkov, investíciách a pod.,
  • rozvojová – zisk je hlavným zdrojom akumulácie, tj. tvorby finančných zdrojov pre ďalší rozvoj podniku,
  • rozdeľovacia – zisk je základom rozdeľovania dôchodkov medzi vlastníkov (dividendy), investorov (úroky) a štát (dane),
  • motivačná' – zisk je základným motívom všetkých podnikateľských aktivít a môže byť základom hmotnej zainteresovanosti pracovníkov.

Niektoré pojmy

Rozdiel medzi účtovným ziskom a implicitnými nákladmi sa niekedy v anglickej literatúre nazýva čistý ekonomický zisk.

Zisk (v tejto súvislosti nazývaný aj hrubý zisk) po odpočítaní daňových, odvodových a iných povinných platieb voči štátu sa nazýva čistý zisk. Inokedy sa ale zisk (v tejto súvislosti nazývaný aj hrubý zisk)po odpočítaní odpisov označuje ako čistý zisk. Tretia možnosť je, že sa ako hrubý zisk (správnejšie hrubé rozpätie, po angl. gross profit (margin)) sa označí hodnota: tržby – priame náklady, a ako čistý zisk (alebo len zisk) potom hodnota: hrubý zisk – ostatné (t. j. réžijné) náklady.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Zisk