Demeter Solúnsky: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Legobot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 24 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q310633)
Kaganer (diskusia | príspevky)
replace image (mosaic is re-attributed as St George)
Riadok 1: Riadok 1:
{{Infobox svätec
{{Infobox svätec
|Meno = Demeter Solúnsky (Myrotočivý)
|Meno = Demeter Solúnsky (Myrotočivý)
|Obrázok = Meister der Demetrius-Kirche in Saloniki 001.jpg
|Obrázok = Saint Demetrius of Protat.JPG
|Veľkosť obrázka =
|Veľkosť obrázka =
|Popis = Mozaika sv. Demetra zo 6. – 7. storočia z baziliky v Solúne
|Popis = Mozaika sv. Demetra zo 6. – 7. storočia z baziliky v Solúne

Verzia z 17:26, 21. marec 2013

Šablóna:Infobox svätec

Svätý veľkomučeník Demeter Solúnsky (zriedkavo aj Dimiter) alebo tiež Demeter Myrotočivý či Myromvonný (gr. Άγιος Δημήτριος ο μυροβλύτης) († 26. októbra 306) je ranokresťanský mučeník. Podľa hagiografických legiend bol synom rímskeho prokonzula v Solúne. Pre svoje schopnosti dosiahol vysoký štátnický post (prokonzul). Keďže však odmietal prenasledovať kresťanov, ba dokonca kresťanstvo šíril a podporoval, dal ho cisár Maximián uväzniť a neskôr zabiť vo väzení. Zomrel prebodnutý kopijami 26. októbra 306. Spolu s ním bol zabitý aj mladý kresťan Nestor, ktorého Demeter podporoval v zápase proti gladiátorovi Lyovi, ktorý bol cisárovým obľúbencom.

Ostatky sv. veľkomučeníka Demetra v bazilike v Solúne, ktorá je mu zasvätená

Jeho ostatky sú uložené v starobylej bazilike v Solúne, ktorá nesie jeho meno. Keďže produkujú voňavú tekutinu, svätý Demeter býva označovaný ako Myrotočivý (z cirkevnoslovanského Myrotočec) či Myromvonný.

Svätý Demeter je považovaný za ochrancu a patróna mesta Solún, v Byzancii bol uctievaný aj ako patrón vojakov a obranca vlasti. Bol aj jedným z patrónov a ochrancov cyrilometodskej misie. Svätí Cyril a Metod (alebo niektorý z ich žiakov) napísali na jeho počesť kánon, ktorý je najstarším dokladom jeho úcty na našom území. Jeho sviatok sa v Uhorsku slávil 26. októbra podľa byzantského kalendára, a nie podľa latinského kalendára, čo mnohí považujú za dôkaz, že vychádza z cyrilometodskej misie, a čo zároveň dokazuje byzantský ráz tejto misie.

O jeho veľkej úcte na našom území svedčí aj relatívne veľký počet gréckokatolíckych chrámov, ktoré mu boli zasvätené, a aj početné ikony z nášho územia zobrazujúce sv. Demetra. Podnes je pre gréckokatolíkov a pravoslávnych na celom svete významným svätcom, v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je jeho sviatok označený ako polyjelej s bdením (stredný sviatok).

Zdroje

Iné projekty