Ján Jesenský-Jessenius: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 9 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q699651)
Riadok 12: Riadok 12:


== Životopis ==
== Životopis ==
Ján Jesenius pochádzal z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v slovenskom Turci. Vzdelanie získal najprv na univerzite v nemeckom [[Lutherstadt Wittenberg|Wittenbergu]], kde študoval filozofiu a medicínu (od roku 1583), v štúdiu neskôr pokračoval na univerzite v [[Lipsko|Lipsku]] (od roku 1585) a v talianskej [[Padova|Padove]] (od roku [[1588]]) Doktorom medicíny sa Jessenius stal v roku [[1591]] (za spis „ O ochorení žlče po trojdennej zimnici“), zároveń získal aj doktorát z filozofie, ktorý mu bol uznaný až na pražskej univerzite. Padovská (katolícka) univerzita mu ju ako evanjelikovi odmietla.
Ján Jesenius pochádzal z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v slovenskom Turci. Vzdelanie získal najprv na univerzite v nemeckom [[Lutherstadt Wittenberg|Wittenbergu]], kde študoval filozofiu a medicínu (od roku 1583), v štúdiu neskôr pokračoval na univerzite v [[Lipsko|Lipsku]] (od roku 1585) a v talianskej [[Padova|Padove]] (od roku [[1588]]). Doktorom medicíny sa Jessenius stal v roku [[1591]] (za spis „ O ochorení žlče po trojdennej zimnici“), zároveń získal aj doktorát z filozofie, ktorý mu bol uznaný až na pražskej univerzite. Padovská (katolícka) univerzita mu ju ako evanjelikovi odmietla.


Od roku 1600 prednášal na Karlovej univerzite v Prahe, neskôr bol aj jej rektorom. Tu bola vykonaná Jánom Jesseniom prvá verejná pitva ľudského tela v českých krajinách (pitvané bolo telo obesenca). Popis pitvy v roku [[1601]] vydal Jessenius v 9 prednáškach pod názvom "''Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administratae historiai''". Prispel k rozvoju anatómie.
Od roku 1600 prednášal na Karlovej univerzite v Prahe, neskôr bol aj jej rektorom. Tu bola vykonaná Jánom Jesseniom prvá verejná pitva ľudského tela v českých krajinách (pitvané bolo telo obesenca). Popis pitvy v roku [[1601]] vydal Jessenius v 9 prednáškach pod názvom "''Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administratae historiai''". Prispel k rozvoju anatómie.

Verzia z 12:37, 26. máj 2013

Ján Jesenius
lekár, politik, filozof, autor vedeckých spisov
lekár, politik, filozof, autor vedeckých spisov
Narodenie1566
Vroclav, Poľsko (vtedy Habsburská monarchia)
Úmrtie21. jún 1621
Praha, Česko (vtedy Habsburská monarchia)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Jesenský-Jessenius

Ján Jesenius alebo Ján Jessenius alebo Ján Jesenský alebo Ján/Jan z Jesenu (*1566 Vroclav, Habsburská monarchia – † 21. jún 1621 Praha, Habsburská monarchia) bol slovenský[1][2] lekár, politik, filozof a autor vedeckých spisov.

Životopis

Ján Jesenius pochádzal z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v slovenskom Turci. Vzdelanie získal najprv na univerzite v nemeckom Wittenbergu, kde študoval filozofiu a medicínu (od roku 1583), v štúdiu neskôr pokračoval na univerzite v Lipsku (od roku 1585) a v talianskej Padove (od roku 1588). Doktorom medicíny sa Jessenius stal v roku 1591 (za spis „ O ochorení žlče po trojdennej zimnici“), zároveń získal aj doktorát z filozofie, ktorý mu bol uznaný až na pražskej univerzite. Padovská (katolícka) univerzita mu ju ako evanjelikovi odmietla.

Od roku 1600 prednášal na Karlovej univerzite v Prahe, neskôr bol aj jej rektorom. Tu bola vykonaná Jánom Jesseniom prvá verejná pitva ľudského tela v českých krajinách (pitvané bolo telo obesenca). Popis pitvy v roku 1601 vydal Jessenius v 9 prednáškach pod názvom "Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administratae historiai". Prispel k rozvoju anatómie.

V roku 1602 prišiel Jessenius do Prahy opäť a to na osobné žiadosti cisára Rudolfa II. Habsburského, ktorému slúžil ako lekár. Zároveň Jessenius získal nové kontakty z radov českej šľachty a vydal veľa vedeckých prác či spisov.

V roku 1608 Ján Jessenius Prahu opústil a vstúpil ako osobný lekár do služieb brata Rudolfa II. Matyáša v službách uhorského kráľa a budúceho habsburského cisára bol až do roku 1612. V roku 1617 sa Jessenius vrátil do Prahy tretí krát a stal sa rektorom univerzity, o rok neskôr sa stal profesorom histórie.

V roku 1618 navštívil Bratislavu, aby zabránil zvoleniu Ferdinanda II. za uhorského kráľa. V tom istom roku bol v Bratislave zatknutý a prevezený do Viedne, kde bol niekoľko mesiacov väznený. Po prepustení sa vrátil na rektorský post v Prahe.

Po bitke na Bielej hore a nástupe Ferdinanda II. Habsburského na český trón bol Jessenius zatknutý a odsúdený na trest smrti. Za účasť na protihabsburskom povstaní, bol 21. júna 1621 ,spolu s ďalšími 27 vojvodmi popravený na Staromestskom námestí v Prahe. Usmrtili ho mečom kata Jana Mydlařa. Vyrezali mu jazyk a hlavu zavesili na Staromestskej veži, neskôr v roku 1631 ich premiestnili do Týnskeho chrámu, no dnes netušíme, kde sa pozostatky Jána Jessenia nachádzajú.

Dielo

  • De generatione el vitae humanae periodis
  • De sanguine vena secta demisso judicium
  • De ossibus. Tractatus. Witebergae : Samuel Selfisch, 1601.(Vydané v podobe faksimile so slovenským prekladom. Martin : Osveta, 1981)
  • Averdus pestem consilium

Pamiatka

  • Zlatá čestná plaketa SAV Jána Jessenia
  • Je po ňom pomenovaná planétka 11830 Jessenius, (objaviteľ, český astronóm Antonín Mrkos 2. mája 1984.)
  • Je po ňom pomenovaný rýchlik EC Jan Jesenius
  • Je po ňom pomenovaná Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského so sídlom v Martine

Referencie

  1. http://books.google.cz/books?id=zS5RAQAAIAAJ&q=%22%5Dan+jesenius,+a+German-speaking+Slovak+nobleman%22&dq=%22%5Dan+jesenius,+a+German-speaking+Slovak+nobleman%22&hl=ro&sa=X&ei=dEMBUMaLIeLk4QS407i6CA&redir_esc=y Journal of the Royal College of Physicians of London
  2. http://books.google.cz/books?id=gYa2AAAAIAAJ&q=%22+Slovak+teachers+who+taught+at+Czech+universities+in+the+15th+till+17th+centuries,+among+them+also+John+Jesenius%22&dq=%22+Slovak+teachers+who+taught+at+Czech+universities+in+the+15th+till+17th+centuries,+among+them+also+John+Jesenius%22&hl=ro&sa=X&ei=7TkBUIvEDYyVmQWvwvXqCQ&redir_esc=y Studia historica Slovaca

Literatúra

  • Zborník Ján Jessenius
  • ZÚBEK, Ľudo: Doktor Jesenius, Bratislava, 1956.
  • BOKESOVÁ-UHEROVÁ, Mária: Ján Jessenius 1566-1621. (K 400. výročiu narodenia), Bratislava, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 1966.
  • NEJESCHLEBA, Tomáš: Jan Jessenius v kontextu renesanční filosofie, Praha, Vyšehrad, 2008.
  • POLIŠENSKÝ, Josef: Jan Jesenský-Jessenius. Studie s ukázkami z díla, Praha, Svobodné slovo, 1965.

Iné projekty