Lobopódiovce: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Bioweb na Biopedia
d preklep
Riadok 13: Riadok 13:


Podľa Biopedie (2008) sa lobopodiovce (Lobosea) skladajú z taxónov:<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
Podľa Biopedie (2008) sa lobopodiovce (Lobosea) skladajú z taxónov:<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| priezvisko = Paučík
| priezvisko = Pančík
| meno = Peter
| meno = Peter
| odkaz na autora =
| odkaz na autora =

Verzia z 08:56, 11. november 2013

Lobopodiovce alebo meňavky (lat. Lobosea) je rôzne definovaný taxón jednobunkových organizmov (tradične patril pod koreňonožce).

Starší systém

Podľa Levine et al. (1980) [1] sa Lobosea skladajú z taxónov:

  • Gymnamoebia (u iných autorov Amoebina)
  • Testacealobosia (u iných autorov Testacea)
    • rad Arcellinida (u iných autorov Arcellida)
    • rad Trichosida


Podľa Biopedie (2008) sa lobopodiovce (Lobosea) skladajú z taxónov:[2]


Podľa V. Franca (2005) sa Lobosea skladajú z taxónov (systém pravdepodobne nie je úplný):

  • vlastné meňavky (Amoebida) - sú bez schránky, sú to akvatické až edafické prvoky, často parazity; patria sem napr. rody meňavka (Amoeba) a meňavka (Entamoeba)
  • bochníčky/meňavkovce v užšom zmysle (Arcellida) - majú chitinóznu schránku, do ktorej sa môžu zatiahnut, panôžky obyčajne vystupujú von otvorom na spodnej strane; patria sem limnické až edafické druhy, muscikolné druhy majú schopnosť encystácie. Morských druhov je ve1mi málo, parazity v tomto rade neexistujú; patria sem napr. rody bochníčka (Arcella), hruškovka (Nebella) a kremienok (Euglypha)
  • Caryoblastea (Karyoblastea) - tento taxón býva často zaraďovaný oddelene; patrí sem napr. rod meňavka (Pelomyxa)


Ako pre všetky Rhizopoda (v užšom zmysle) sú pre lobopodiovce charakteristické panôžky (vychlípeniny bunky). Názov dostali podľa toho, že menia svoj tvar. Vysúvajú svoje panôžky dopredu a potom za nimi priťahujú celé telo. Panožky slúžia aj na prijímanie potravy pomocou fagocytózy.

Veľa druhov žije vo vode aj v pôde. Jedným z najznámejších je meňavka veľká (Amoeba proteus alebo Chaos Chaos). Veľké mnohojadrové plazmódium vytvára meňavka najväčšia (Pelomyxa palustris), ktorá je charakteristická hlavne pre zahnívajúce vody. Niektoré meňavky obývajú aj tráviacu trubicu človeka, kde spôsobujú choroby. Je to napr. Meňavka črevná (Entamoeba coli). Iná meňavka, ktorá sa môže vyskytovať v čreve, je meňavka červienková (Entamoeba histolytica). Napáda črevné tkanivo a spôsobuje nebezpečne ochorenie – červienku. Zaujímavý je spôsob, ktorým si zaisťuje živiny. Vylúči tráviace enzýmy von zo svojej bunky. Rozruší a natrávi nimi bunky výstelky čreva. Natrávené živiny potom pohlcuje.

Novšie systémy

Okolo roku 2005 bol rozsah dovtedy polyfyletického taxónu Lobosea zredukovaný tak, aby sa stal monofyletickým. Synonymom sa stal názov Tubulinea. [3]

Alternatívne sa označenie Lobosea používa ako synonymum širšieho taxónu Lobosa (prinajmenšom vo vymedzení taxónu Lobosa, ktoré zahŕňa aj taxón Variosea) [4]


Zdroje

  1. Levine, N.D., Corliss, J.O., Cox, F.E.G., Deroux, G., Grain, J., Honigberg, B.M., Leedale, G.F., Loeblich III, A.R., Lom, J., Lynn, D.H., Merinfeld, E.G., Page, F.C., Poljansky, G., Sprague, V., Vavra, J. & Wallace, F.G. 1980. A newly revised classification of the protozoa. J. Protozool. 27: 37-58. citované v: Laybourn-Parry: A functional biology of free-living Protozoa
  2. PANČÍK, Peter. Systém živej prírody [online]. REV. 2008-11-08, [cit. 2012-07-28]. Dostupné online.
  3. Tubulinea [online]. Anglická wikipédia. Dostupné online.
  4. Systém podľa Smirnova 2009 (stav leto 2012); Systém "Systema Naturae" (stav leto 2012)