Jin a jang: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
pravopis
Neni to jin a jang ale Yang a Yin
Riadok 1: Riadok 1:
[[Súbor:Yin yang.svg|thumb|[[Tchaj-ťi tchu]] (taijitu), tradičný symbol reprezentujúci sily Jin a Jang. Bodky opačnej farby symbolizujú, že v každej zo síl sa nachádza aj opačná sila ako aj fakt, že aký je charakter danej sily záleží od pozorovateľa.]]
[[Súbor:Yin yang.svg|thumb|[[Tchaj-ťi tchu]] (taijitu), tradičný symbol reprezentujúci sily Yin a Yang. Bodky opačnej farby symbolizujú, že v každej zo síl sa nachádza aj opačná sila ako aj fakt, že aký je charakter danej sily záleží od pozorovateľa.|182x182px]]


Koncept Jin a Jang má pôvod v dávnej [[čínska filozofia|čínskej filozofii]] a opisuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej a neživej časti vesmíru.
Koncept Yin a Yang má pôvod v dávnej [[čínska filozofia|čínskej filozofii]] a opisuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej a neživej časti vesmíru.


'''Jin''' ([[čínština|čín.]] 陰/阴; "tmavé miesto, severný svah (kopca), južný breh (rieky), zamračené, zahalené") je tmavší element; pôsobí smutne, pasívne, tmavo, žensky a korešponduje s nocou. Jin je často symbolizovaný vodou a zemou. K jin sa priraďuje pasivita.
'''Yin''' ([[čínština|čín.]] 陰/阴; "tmavé miesto, severný svah (kopca), južný breh (rieky), zamračené, zahalené") je tmavší element; pôsobí smutne, pasívne, tmavo, žensky a korešponduje s nocou. Yin je často symbolizovaný vodou a zemou. K Yin sa priraďuje pasivita.


'''Jang''' ([[čínština|čín.]] 陽/阳; "svetlé miesto, južný svah (kopca), severný breh (rieky), slnečné svetlo") je svetlejší element; pôsobí veselo, aktívne, svetlo, mužsky a korešponduje s dňom. Jang je často symbolizovaný ohňom a vetrom.
'''Yang''' ([[čínština|čín.]] 陽/阳; "svetlé miesto, južný svah (kopca), severný breh (rieky), slnečné svetlo") je svetlejší element; pôsobí veselo, aktívne, svetlo, mužsky a korešponduje s dňom. Yang je často symbolizovaný ohňom a vetrom.


Jin (ženskosť, tma, pasívna sila) a Jang (mužská, svetlá, tvorivá sila) sú popisom doplňujúcich sa opakov a nie sú absolútne - preto hocijaká Jin a Jang dichotómia bude vyzerať opačne z inej perspektívy. Preto sa príslušné vyššie uvedené pojmy k Jin a Jang neberú doslovne. Všetky sily v prírode majú obidva stavy, a tie sú neustále v pohybe. Na západe sa často Jin a Jang zle zobrazuje ako "zlo" a "dobro". Nesprávna je tiež interpretácia symbolu v zmysle farieb - Taijitu nesymbolizuje čiernu a bielu (alebo červenú) farbu ako opak (čierna nie je absenciou bielej), ale symbolizuje v analógii tmu a svetlo (tma je absenciou svetla a naopak).
Yin (ženskosť, tma, pasívna sila) a Yang (mužská, svetlá, tvorivá sila) sú popisom doplňujúcich sa opakov a nie sú absolútne - preto hocijaká Yin a Yang dichotómia bude vyzerať opačne z inej perspektívy. Preto sa príslušné vyššie uvedené pojmy k Yin a Yang neberú doslovne. Všetky sily v prírode majú obidva stavy, a tie sú neustále v pohybe. Na západe sa často Yin a Yang zle zobrazuje ako "zlo" a "dobro". Nesprávna je tiež interpretácia symbolu v zmysle farieb - Taijitu nesymbolizuje čiernu a bielu (alebo červenú) farbu ako opak (čierna nie je absenciou bielej), ale symbolizuje v analógii tmu a svetlo (tma je absenciou svetla a naopak).


== Koncept jin a jang ==
== Koncept yin a yang ==


Každá vec sa dá popísať ako zároveň jin a jang.
Každá vec sa dá popísať ako zároveň yin a yang.


'''Jin a jang sa nevylučujú.'''
'''Yin a yang sa nevylučujú.'''
:Všetko má svoj opak - nie však absolútny. Žiadna vec totiž nie je čisto jin alebo čisto jang. Každá zo síl obsahuje základ tej druhej. Napríklad zima sa môže zmeniť na leto.
:Všetko má svoj opak - nie však absolútny. Žiadna vec totiž nie je čisto yin alebo čisto yang. Každá zo síl obsahuje základ tej druhej. Napríklad zima sa môže zmeniť na leto.


'''Jin a jang sú na sebe závislé.'''
'''Y''''''in a '''yang''' sú na sebe závislé.'''
:Jedno nemôže existovať bez druhého. Deň nemôže existovať bez noci.
:Jedno nemôže existovať bez druhého. Deň nemôže existovať bez noci.


'''Jin a jang sa dajú ďalej deliť na jin a jang.'''
'''Yin a '''yang''' sa dajú ďalej deliť na yin a yang.'''
:Ak uvažujeme teplotu, jin môže byť zima a jang teplo. Jang však môžeme rozdeliť na jin - horúco a jang - vriaco.
:Ak uvažujeme teplotu, yin môže byť zima a yang teplo. Yang však môžeme rozdeliť na yin - horúco a yang - vriaco.


'''Jin a jang sa navzájom podporujú.'''
'''Yin a '''yang''' sa navzájom podporujú.'''
:Jin a jang sú normálne v stave rovnováhy: ak jeden narastie, druhý ustúpi. Niekedy môže dôjsť k nerovnováhe: prebytok jin, prebytok jang, nedostatok jin, nedostatok jang. Tieto nerovnováhy znova tvoria pár: prebytok jin spôsobí nedostatok jang.
:Yin a yang sú normálne v stave rovnováhy: ak jeden narastie, druhý ustúpi. Niekedy môže dôjsť k nerovnováhe: prebytok yin, prebytok yang, nedostatok yin, nedostatok yang. Tieto nerovnováhy znova tvoria pár: prebytok yin spôsobí nedostatok yang.


'''Jin a jang sa môžu navzájom meniť.'''
'''Yin a '''yang''' sa môžu navzájom meniť.'''
:Napríklad noc sa mení na deň. Táto zmena je ako jin a jang tiež relatívna. Z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa existuje noc aj deň na Zemi zároveň a dopĺňajú sa.
:Napríklad noc sa mení na deň. Táto zmena je ako yin a yang tiež relatívna. Z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa existuje noc aj deň na Zemi zároveň a dopĺňajú sa.


'''Časť z jin je jang, a časť z jang je jin.'''
'''Časť z yin je '''yang''', a časť z '''yang''' je yin.'''
:Malé bodky v symbole znamenajú stopy jednej sily v druhej. Napríklad aj v tme je svetlo hviezd. Znamená to tiež, že absolútny extrém jednej sily sa transformuje na opačný a to, že záleží od pohľadu a pozorovateľa, či je daná sila jin, alebo jang. Napríklad najťažší kameň sa dá najľahšie rozbiť.
:Malé bodky v symbole znamenajú stopy jednej sily v druhej. Napríklad aj v tme je svetlo hviezd. Znamená to tiež, že absolútny extrém jednej sily sa transformuje na opačný a to, že záleží od pohľadu a pozorovateľa, či je daná sila yin, alebo yang. Napríklad najťažší kameň sa dá najľahšie rozbiť.


Jin a jang do seba organicky zapadajú a sú [[základ]]om všetkých [[jav]]ov. Napríklad obraz ''Hory v hmle'' zobrazuje harmóniu, ktorá vzniká spojením jin (hmly) a jang (hôr).
Yin a yang do seba organicky zapadajú a sú [[základ]]om všetkých [[jav]]ov. Napríklad obraz ''Hory v hmle'' zobrazuje harmóniu, ktorá vzniká spojením yin (hmly) a yang (hôr).


Učenie o jin a jang je obsiahnuté už v knihe [[I-ťing|I-ťing (Knihe premien)]] kde cez trigramy (elementy skladajúce sa z troch jin alebo jang) je vyslovená myšlienka premien v prírode. Tento koncept si osvojili obidve čínske filozofie, [[taoizmus]] a [[konfucionizmus]]. Napríklad včasnostredoveký konfuciánsky filozof Tung Čung-Šu učí: ''Doplnkom všetkých vecí je jin a jang… Princípy, ktoré sú základom vladára i služobníka, otca i syna, muža i ženy, sú všetky zrodené z jin a jang. Vladár je jang a služobník jin. Otec je jang a syn je jin. Manžel je jang a manželka je jin…''
Učenie o yin a yang je obsiahnuté už v knihe [[I-ťing|I-ťing (Knihe premien)]] kde cez trigramy (elementy skladajúce sa z troch yin alebo yang) je vyslovená myšlienka premien v prírode. Tento koncept si osvojili obidve čínske filozofie, [[taoizmus]] a [[konfucionizmus]]. Napríklad včasnostredoveký konfuciánsky filozof Tung Čung-Šu učí: ''Doplnkom všetkých vecí je yin a yang… Princípy, ktoré sú základom vladára i služobníka, otca i syna, muža i ženy, sú všetky zrodené z yin a yang. Vladár je yang a služobník yin. Otec je yang a syn je yin. Manžel je yang a manželka je yin…''


Učenie o jin a jang sa tak stalo spoločnou pôdou, na ktorej dochádzalo k značnému zbližovaniu a vzájomnému ovplyvňovaniu protikladných škôl.
Učenie o yin a yang sa tak stalo spoločnou pôdou, na ktorej dochádzalo k značnému zbližovaniu a vzájomnému ovplyvňovaniu protikladných škôl.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 17:23, 12. január 2014

Tchaj-ťi tchu (taijitu), tradičný symbol reprezentujúci sily Yin a Yang. Bodky opačnej farby symbolizujú, že v každej zo síl sa nachádza aj opačná sila ako aj fakt, že aký je charakter danej sily záleží od pozorovateľa.

Koncept Yin a Yang má pôvod v dávnej čínskej filozofii a opisuje dve navzájom opačné a doplňujúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej a neživej časti vesmíru.

Yin (čín. 陰/阴; "tmavé miesto, severný svah (kopca), južný breh (rieky), zamračené, zahalené") je tmavší element; pôsobí smutne, pasívne, tmavo, žensky a korešponduje s nocou. Yin je často symbolizovaný vodou a zemou. K Yin sa priraďuje pasivita.

Yang (čín. 陽/阳; "svetlé miesto, južný svah (kopca), severný breh (rieky), slnečné svetlo") je svetlejší element; pôsobí veselo, aktívne, svetlo, mužsky a korešponduje s dňom. Yang je často symbolizovaný ohňom a vetrom.

Yin (ženskosť, tma, pasívna sila) a Yang (mužská, svetlá, tvorivá sila) sú popisom doplňujúcich sa opakov a nie sú absolútne - preto hocijaká Yin a Yang dichotómia bude vyzerať opačne z inej perspektívy. Preto sa príslušné vyššie uvedené pojmy k Yin a Yang neberú doslovne. Všetky sily v prírode majú obidva stavy, a tie sú neustále v pohybe. Na západe sa často Yin a Yang zle zobrazuje ako "zlo" a "dobro". Nesprávna je tiež interpretácia symbolu v zmysle farieb - Taijitu nesymbolizuje čiernu a bielu (alebo červenú) farbu ako opak (čierna nie je absenciou bielej), ale symbolizuje v analógii tmu a svetlo (tma je absenciou svetla a naopak).

Koncept yin a yang

Každá vec sa dá popísať ako zároveň yin a yang.

Yin a yang sa nevylučujú.

Všetko má svoj opak - nie však absolútny. Žiadna vec totiž nie je čisto yin alebo čisto yang. Každá zo síl obsahuje základ tej druhej. Napríklad zima sa môže zmeniť na leto.

'Y'in a yang sú na sebe závislé.

Jedno nemôže existovať bez druhého. Deň nemôže existovať bez noci.

Yin a yang sa dajú ďalej deliť na yin a yang.

Ak uvažujeme teplotu, yin môže byť zima a yang teplo. Yang však môžeme rozdeliť na yin - horúco a yang - vriaco.

Yin a yang sa navzájom podporujú.

Yin a yang sú normálne v stave rovnováhy: ak jeden narastie, druhý ustúpi. Niekedy môže dôjsť k nerovnováhe: prebytok yin, prebytok yang, nedostatok yin, nedostatok yang. Tieto nerovnováhy znova tvoria pár: prebytok yin spôsobí nedostatok yang.

Yin a yang sa môžu navzájom meniť.

Napríklad noc sa mení na deň. Táto zmena je ako yin a yang tiež relatívna. Z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa existuje noc aj deň na Zemi zároveň a dopĺňajú sa.

Časť z yin je yang, a časť z yang je yin.

Malé bodky v symbole znamenajú stopy jednej sily v druhej. Napríklad aj v tme je svetlo hviezd. Znamená to tiež, že absolútny extrém jednej sily sa transformuje na opačný a to, že záleží od pohľadu a pozorovateľa, či je daná sila yin, alebo yang. Napríklad najťažší kameň sa dá najľahšie rozbiť.

Yin a yang do seba organicky zapadajú a sú základom všetkých javov. Napríklad obraz Hory v hmle zobrazuje harmóniu, ktorá vzniká spojením yin (hmly) a yang (hôr).

Učenie o yin a yang je obsiahnuté už v knihe I-ťing (Knihe premien) kde cez trigramy (elementy skladajúce sa z troch yin alebo yang) je vyslovená myšlienka premien v prírode. Tento koncept si osvojili obidve čínske filozofie, taoizmus a konfucionizmus. Napríklad včasnostredoveký konfuciánsky filozof Tung Čung-Šu učí: Doplnkom všetkých vecí je yin a yang… Princípy, ktoré sú základom vladára i služobníka, otca i syna, muža i ženy, sú všetky zrodené z yin a yang. Vladár je yang a služobník yin. Otec je yang a syn je yin. Manžel je yang a manželka je yin…

Učenie o yin a yang sa tak stalo spoločnou pôdou, na ktorej dochádzalo k značnému zbližovaniu a vzájomnému ovplyvňovaniu protikladných škôl.

Pozri aj

Externé odkazy

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.