George Westinghouse: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Magy357 (diskusia | príspevky)
infobox vedec
Bubamara (diskusia | príspevky)
dBez shrnutí editace
Riadok 30: Riadok 30:




'''George Westinghouse''' (* [[6. október]] [[1846]] – † [[12. marec]] [[1914]]) bol [[Spojené štáty|americký]] [[vynálezca]], podnikateľ a inžinier, priekopník v elektrotechnike. Vynašiel železničnú vzduchovú brzdu. Spolu s [[Nikola Tesla|Teslom]] bol jedným z hlavných súperov [[Thomas Edison|Thomasa Edisona]] na začiatku realizácie americkej elektrizačnej sústavy. Systém Georga Westinghousa nakoniec zvíťazil nad Edisonovým návrhom používať jednosmerný prúd. V roku [[1911]] Westinghouse obdržal AIEE Edisonovu medailu "Za záslužné činy v súvislosti s rozvojom systému striedavého prúdu."<ref>{{cite web |url=http://www.ieeeghn.org/wiki/index.php/George_Westinghouse |title=George Westinghouse |author= |date= |work=IEEE Global History Network |publisher=IEEE |accessdate=22 July 2011}}</ref>
'''George Westinghouse''' (* [[6. október]] [[1846]] – † [[12. marec]] [[1914]]) bol [[Spojené štáty|americký]] [[vynálezca]], podnikateľ a inžinier, priekopník v elektrotechnike. Vynašiel železničnú vzduchovú brzdu. Spolu s [[Nikola Tesla|Teslom]] bol jedným z hlavných súperov [[Thomas Edison|Thomasa Edisona]] na začiatku realizácie americkej elektrizačnej sústavy. Systém Georga Westinghousa nakoniec zvíťazil nad Edisonovým návrhom používať jednosmerný prúd. V roku [[1911]] Westinghouse obdržal AIEE Edisonovu medailu „Za záslužné činy v súvislosti s rozvojom systému striedavého prúdu“.<ref>{{cite web |url=http://www.ieeeghn.org/wiki/index.php/George_Westinghouse |title=George Westinghouse |author= |date= |work=IEEE Global History Network |publisher=IEEE |accessdate=22 July 2011}}</ref>


== Detstvo a začiatky ==
== Detstvo a začiatky ==


Narodil sa v roku 1846 v Central Bridge, v [[New York]]u. Bol synom majiteľa strojovej dielne s talentom na techniku a podnikanie. V pätnástich rokoch sa zapísal do New Yorkskej Národnej gardy kvôli [[Americká občianska vojna |občianskej vojne]]. Rodičia ho prinútili sa vrátiť domov, ale už o dva roky neskôr, v roku 1863, sa znova pripojil k New Yorkskej kavalérii. V decembri 1864 vystúpil z armády a prešiel k námorníctvu, v ktorom slúžil až do konca vojny. V roku 1865 sa vrátil k rodine domov v Schenectady a zapísal sa na blízku ''Union College''. Pre nezáujem o učivo však vypadol už v prvom semestri.
Narodil sa v roku 1846 v Central Bridge, v [[New York]]u. Bol synom majiteľa strojovej dielne s talentom na techniku a podnikanie. V pätnástich rokoch sa zapísal do New Yorkskej Národnej gardy kvôli [[Americká občianska vojna |občianskej vojne]]. Rodičia ho prinútili vrátiť sa domov, ale už o dva roky neskôr, v roku 1863, sa znova pripojil k New Yorkskej kavalérii. V decembri 1864 vystúpil z armády a prešiel k námorníctvu, v ktorom slúžil až do konca vojny. V roku 1865 sa vrátil k rodine domov v Schenectady a zapísal sa na blízku ''Union College''. Pre nezáujem o učivo však vypadol už v prvom semestri.


Už ako 19-ročný zhotovil svoj prvý vynález, [[rotačný motor|rotačný parný stroj.]] <ref Name="timeline"> [http://www.westinghousenuclear.com/our_company/history/timeline/1846_1899.shtml Časová os Georga Westinghousa]</ref>
Už ako devätnásťročný zhotovil svoj prvý vynález, [[rotačný motor|rotačný parný stroj.]] <ref Name="timeline"> [http://www.westinghousenuclear.com/our_company/history/timeline/1846_1899.shtml Časová os Georga Westinghousa]</ref>


Zoznam jeho vynálezov má niekoľkosto položiek. Medzi najvýznamnejšie môžeme menovať patent na pneumatickú brzdu (1869), samočinnú tlakovú brzdu, automatizované signalizačné a [[výhybka|výhybkové zariadenie]], ktoré výrazne prispelo k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti na železnici.
Zoznam jeho vynálezov má niekoľko sto položiek. Medzi najvýznamnejšie patria patent na pneumatickú brzdu (1869), samočinnú tlakovú brzdu, automatizované signalizačné a [[výhybka|výhybkové zariadenie]], ktoré výrazne prispelo k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti na železnici.


Ako jeden z prvých rozpoznal potenciál [[Zemný plyn|zemného plynu]], ktorý bol dovtedy len vedľajším produktom ťažby [[ropa|ropy]]. Presadil jeho využívanie na vykurovanie a svietenie v domácnostiach. Vylepšil zariadenie primitívnych telefónnych ústrední a prispel tak k rozvoju telefónnych sietí.
Ako jeden z prvých rozpoznal potenciál [[Zemný plyn|zemného plynu]], ktorý bol dovtedy len vedľajším produktom ťažby [[ropa|ropy]]. Presadil jeho využívanie na vykurovanie a svietenie v domácnostiach. Vylepšil zariadenie primitívnych telefónnych ústrední a prispel tak k rozvoju telefónnych sietí.


Úzko spolupracoval s Nikolom Teslom a práve vďaka nemu presadil používanie striedavého prúdu oproti konceptu jednosmerného prúdu.
Úzko spolupracoval s Nikolom Teslom a práve vďaka nemu presadil používanie striedavého prúdu oproti konceptu jednosmerného prúdu. Edison bol stúpencom druhej možnosti, a pri boji o presadenie svojho konceptu dokonca demonštroval nebezpečnosť striedavého [[elektrický prúd|prúdu]] zabíjaním mačiek, psov a zostrojením elektrického kresla.

Edison bol stúpencom druhej možnosti, a pri boji o presadenie svojho konceptu dokonca demonštroval nebezpečnosť striedavého [[elektrický prúd|prúdu]] zabíjaním mačiek, psov a zostrojením elektrického kresla.
V roku [[1896]] firma [[Westinghouse Electric Corporation]] uviedla do prevádzky [[elektráreň]] na [[Niagarské vodopády|Niagarských vodopádoch]] s rozvodným systémom využívajúcim transformátory napätia. Edison túto bitku prehral najmä kvôli tomu, že zaplavil centrum New Yorku kopou rozvešaných drôtov a odberateľ elektriny nemohol bývať ďalej ako dva kilometre od elektrárne.
V roku [[1896]] firma [[Westinghouse Electric Corporation]] uviedla do prevádzky [[elektráreň]] na [[Niagarské vodopády|Niagarských vodopádoch]] s rozvodným systémom využívajúcim transformátory napätia. Edison túto bitku prehral najmä kvôli tomu, že zaplavil centrum New Yorku kopou rozvešaných drôtov a odberateľ elektriny nemohol bývať ďalej ako dva kilometre od elektrárne. Poslednú ranu v tzv. „vojne prúdov“ zasadil Nikola Tesla demonštráciou, pri ktorej svoje telo použil ako vodič striedavého prúdu s napätím niekoľkých desiatok tisíc voltov a rozsvietil lampu, ktorú držal v ruke.
Poslednú ranu v tzv. "vojne prúdov" zasadil Nikola Tesla demonštráciou, pri ktorej svoje telo použil ako vodič striedavého prúdu o napätí niekoľkých desiatok tisíc voltov a rozsvietil lampu, ktorú držal v ruke.


Na technológiách od Westinghousa a Teslu je založených asi 50 percent dnes fungujúcich [[Atómová elektráreň|atómových elektrární]].
Na technológiách od Westinghousa a Teslu je založených asi 50 percent dnes fungujúcich [[Atómová elektráreň|atómových elektrární]].
Riadok 51: Riadok 50:
== Referencie ==
== Referencie ==
{{Referencie}}
{{Referencie}}

== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:George Westinghouse}}


== Zdroj ==
== Zdroj ==
Riadok 56: Riadok 58:
* [http://www.westinghousenuclear.com/Our_Company/history/george_westinghouse.shtm Životopis G. Westinghousa]
* [http://www.westinghousenuclear.com/Our_Company/history/george_westinghouse.shtm Životopis G. Westinghousa]


== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:George Westinghouse}}


{{DEFAULTSORT:Westinghouse, George}}
{{DEFAULTSORT:Westinghouse, George}}

Verzia z 10:18, 12. marec 2014

George Westinghouse
elektrotechnik, vynálezca a konštruktér
George Westinghouse
Dielo
Polia pôsobnostistrojárstvo, elektrotechnika, telekomunikácie, železnica
Známy vďakavynálezom v oblasti parných strojov, železnice a elektriny, spolu s Teslom presadil používanie striedavý prúd
Významné práceželezničná vzduchová brzda, rozvoj železnice a elektrifikácie, zavedenie a rozvod striedavého prúdu a zemného plynu atď.
Vedecké pôsobenieWestinghouse Electric & Manufacturing Co.
VplyvyNikola Tesla
Ocenenia
1911: Edisonova medaila
Osobné informácie
Narodenie6. október 1846
Central Bridge, New York
Úmrtie12. marec 1914 (67 rokov)
New York, USA
Štátna príslušnosťamerická
Národnosťamerická
Miesto pobytuUSA
PodpisGeorge Westinghouse, podpis
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGeorge Westinghouse
(multimediálne súbory na commons)


George Westinghouse (* 6. október 1846 – † 12. marec 1914) bol americký vynálezca, podnikateľ a inžinier, priekopník v elektrotechnike. Vynašiel železničnú vzduchovú brzdu. Spolu s Teslom bol jedným z hlavných súperov Thomasa Edisona na začiatku realizácie americkej elektrizačnej sústavy. Systém Georga Westinghousa nakoniec zvíťazil nad Edisonovým návrhom používať jednosmerný prúd. V roku 1911 Westinghouse obdržal AIEE Edisonovu medailu „Za záslužné činy v súvislosti s rozvojom systému striedavého prúdu“.[1]

Detstvo a začiatky

Narodil sa v roku 1846 v Central Bridge, v New Yorku. Bol synom majiteľa strojovej dielne s talentom na techniku a podnikanie. V pätnástich rokoch sa zapísal do New Yorkskej Národnej gardy kvôli občianskej vojne. Rodičia ho prinútili vrátiť sa domov, ale už o dva roky neskôr, v roku 1863, sa znova pripojil k New Yorkskej kavalérii. V decembri 1864 vystúpil z armády a prešiel k námorníctvu, v ktorom slúžil až do konca vojny. V roku 1865 sa vrátil k rodine domov v Schenectady a zapísal sa na blízku Union College. Pre nezáujem o učivo však vypadol už v prvom semestri.

Už ako devätnásťročný zhotovil svoj prvý vynález, rotačný parný stroj. [2]

Zoznam jeho vynálezov má niekoľko sto položiek. Medzi najvýznamnejšie patria patent na pneumatickú brzdu (1869), samočinnú tlakovú brzdu, automatizované signalizačné a výhybkové zariadenie, ktoré výrazne prispelo k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti na železnici.

Ako jeden z prvých rozpoznal potenciál zemného plynu, ktorý bol dovtedy len vedľajším produktom ťažby ropy. Presadil jeho využívanie na vykurovanie a svietenie v domácnostiach. Vylepšil zariadenie primitívnych telefónnych ústrední a prispel tak k rozvoju telefónnych sietí.

Úzko spolupracoval s Nikolom Teslom a práve vďaka nemu presadil používanie striedavého prúdu oproti konceptu jednosmerného prúdu. Edison bol stúpencom druhej možnosti, a pri boji o presadenie svojho konceptu dokonca demonštroval nebezpečnosť striedavého prúdu zabíjaním mačiek, psov a zostrojením elektrického kresla.

V roku 1896 firma Westinghouse Electric Corporation uviedla do prevádzky elektráreň na Niagarských vodopádoch s rozvodným systémom využívajúcim transformátory napätia. Edison túto bitku prehral najmä kvôli tomu, že zaplavil centrum New Yorku kopou rozvešaných drôtov a odberateľ elektriny nemohol bývať ďalej ako dva kilometre od elektrárne. Poslednú ranu v tzv. „vojne prúdov“ zasadil Nikola Tesla demonštráciou, pri ktorej svoje telo použil ako vodič striedavého prúdu s napätím niekoľkých desiatok tisíc voltov a rozsvietil lampu, ktorú držal v ruke.

Na technológiách od Westinghousa a Teslu je založených asi 50 percent dnes fungujúcich atómových elektrární.

Referencie

  1. George Westinghouse [online]. IEEE, [cit. 2011-07-22]. Dostupné online.
  2. Časová os Georga Westinghousa

Iné projekty

Zdroj