Trenčianske Teplice: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Eltaifi (diskusia | príspevky)
linky
Riadok 46: Riadok 46:
'''Trenčianske Teplice''' sú [[mesto (všeobecne)|kúpeľné mesto]] ležiace v [[Trenčiansky kraj|Trenčianskom kraji]].
'''Trenčianske Teplice''' sú [[mesto (všeobecne)|kúpeľné mesto]] ležiace v [[Trenčiansky kraj|Trenčianskom kraji]].


== Polohopis ==
== Poloha ==
Nachádza sa v údolí potoka [[Teplička (prítok Váhu, Trenčín)|Teplička]] medzi [[Trenčianska Teplá|Trenčianskou Teplou]] a [[Omšenie|Omšením]]. Po asfaltovej ceste sa dá do mesta dostať z dvoch smerov - od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a priesmykom Machnáč od [[Bánovce nad Bebravou|Bánoviec nad Bebravou]] z južnej strany. Po železnici je mesto prístupné od rýchlikovej stanice v Trenčianskej Teplej.
Nachádza sa v údolí potoka [[Teplička (prítok Váhu, Trenčín)|Teplička]] medzi [[Trenčianska Teplá|Trenčianskou Teplou]] a [[Omšenie|Omšením]]. Po asfaltovej ceste sa dá do mesta dostať z dvoch smerov - od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a priesmykom Machnáč od [[Bánovce nad Bebravou|Bánoviec nad Bebravou]] z južnej strany. Po železnici je mesto prístupné od rýchlikovej stanice v Trenčianskej Teplej.



Verzia z 18:52, 9. jún 2014

Trenčianske Teplice
mesto
Centrum mesta
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trenčiansky kraj
Okres Trenčín
Región Stredné Považie
Nadmorská výška 268 m n. m.
Súradnice 48°54′38″S 18°09′58″V / 48,910556°S 18,166111°V / 48.910556; 18.166111
Rozloha 10,45 km² (1 045 ha) [1]
Obyvateľstvo 3 908 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 373,97 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1379[1]/1598[2]
Primátor PhDr. Štefan Škultéty[3] (SDKÚ-DS, KDH, SaS)
PSČ 914 51
ŠÚJ 506613
EČV (do r. 2022) TN
Tel. predvoľba +421-32
Poloha mesta na Slovensku
Poloha mesta na Slovensku
Map
Interaktívna mapa mesta
Wikimedia Commons: Trenčianske Teplice
Webová stránka: teplice.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Trenčianske Teplicekúpeľné mesto ležiace v Trenčianskom kraji.

Poloha

Nachádza sa v údolí potoka Teplička medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Po asfaltovej ceste sa dá do mesta dostať z dvoch smerov - od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a priesmykom Machnáč od Bánoviec nad Bebravou z južnej strany. Po železnici je mesto prístupné od rýchlikovej stanice v Trenčianskej Teplej.

Časti mesta

Miestna časť Baračka

Turecké kúpele Sina (Hammam)
Pešia zóna
Park v meste

Vodné toky

Cez Trenčianske Teplice tečie menší vodný tok Teplička.

Dejiny

Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179). Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

Pamätník osloboditeľom mesta, ktorý sa nachádza v mestskom parku

Kultúra a zaujímavosti

Pestré kultúrne podujatia, hlavne cez kúpeľnú sezónu.

Hudba

Kúpeľná dvorana, živá, reprodukovaná, orchestre, ľudové kapely.

Stavby

Pomníky

V meste sa nachádza pomník padlých letcov na Kamenci a pomník obetí 2. svetovej vojny.

Parky

Kúpeľný park

Šport

Všestranné športové vyžitie, bežecké preteky - memoriál Ľ. Košeckého, Maratón Perly Karpát, Duatlon, Futbal-ženy 1. liga, muži 4. liga, osemročné súkromné športové gymnázium.

Pravidelné podujatia

Medzi pravidelné podujatia patria remeselnícky jarmok, zapaľovanie vatry zvrchovanosti a povstaleckej vatry, oslavy pri príležitostiach fašiangov, dňoch detí, Silvestra, pravidelné športové podujatia ako nohejbal, Memoriál Ľ.Košeckého či Maratón Perly Karpát.

Medzi neodmysliteľné súčasti Trenčianských Teplic patrí aj Medzinárodný filmový festival Art Film Fest, ktorého sa v roku 2010 uskutočnil už 18. ročník.

Hospodárstvo a infraštruktúra

Dôležité firmy

Najväčšou firmou sú Kúpele Trenčianske Teplice, a.s.

Čestné občianstvo

Osobnosti mesta

Partnerské mestá

Referencie

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
  3. Zoznam zvolených starostov obcí, mestských častí a primátorov miest vo voľbách do orgánov samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2010-11-28. Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy