Dubhe: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 27 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q13084)
TeslaBot (diskusia | príspevky)
d wl. súhvezdie norm.
Riadok 1: Riadok 1:
'''Dubhe''' (α Ursae Majoris) je druhá najjasnejšia [[hviezda]] v súhvezdí [[Súhvezdie Veľká medvedica|Veľká medvedica]]. Je súčasťou The Plough (tiež známeho ako Big Dipper - skupina siedmich najjasnejších hviezd tohto súhvezdia). Taktiež je najsevernejšou z pointers, čo sú dve hviezdy v súhvezdí Veľký voz, spojením ktorých vedie myslená čiara, ukazujúca na [[Polárka|Polárku]].
'''Dubhe''' (α Ursae Majoris) je druhá najjasnejšia [[hviezda]] v súhvezdí [[Veľká medvedica]]. Je súčasťou The Plough (tiež známeho ako Big Dipper - skupina siedmich najjasnejších hviezd tohto súhvezdia). Taktiež je najsevernejšou z pointers, čo sú dve hviezdy v súhvezdí Veľký voz, spojením ktorých vedie myslená čiara, ukazujúca na [[Polárka|Polárku]].


Názov tejto hviezdy pochádza z arabského slova „medveď“, ''dubb'', zo spojenia '''ظهر الدب الاكبر''' ''aż-żahr ad-dubb al-akbar'' „chrbát Veľkého Medveďa“.
Názov tejto hviezdy pochádza z arabského slova „medveď“, ''dubb'', zo spojenia '''ظهر الدب الاكبر''' ''aż-żahr ad-dubb al-akbar'' „chrbát Veľkého Medveďa“.

Verzia z 16:17, 29. marec 2015

Dubhe (α Ursae Majoris) je druhá najjasnejšia hviezda v súhvezdí Veľká medvedica. Je súčasťou The Plough (tiež známeho ako Big Dipper - skupina siedmich najjasnejších hviezd tohto súhvezdia). Taktiež je najsevernejšou z pointers, čo sú dve hviezdy v súhvezdí Veľký voz, spojením ktorých vedie myslená čiara, ukazujúca na Polárku.

Názov tejto hviezdy pochádza z arabského slova „medveď“, dubb, zo spojenia ظهر الدب الاكبر aż-żahr ad-dubb al-akbar „chrbát Veľkého Medveďa“.

Dubhe je vyvinutá hviezda, spaľujúca hélium, vzdialená od Zeme 124 ly. Je to hviezda typu K s povrchovou teplotou 4500 K a s približne 300 krát väčšou svietivosťou ako má Slnko. Je to zložená hviezda, obieha ju spoločník z hlavnej postupnosti vo vzdialenosti 23 AU, ako aj iná dvojhviezda vo vzdialenosti 8 000 AU.