Beskydské predhorie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
kategórie, obrázok
Gabishark (diskusia | príspevky)
aktualizácia, rozšírenie, wikilinky, typografia
Riadok 14: Riadok 14:
* [[Humenské podolie]]
* [[Humenské podolie]]
* [[Mernícka pahorkatina]]
* [[Mernícka pahorkatina]]
''Mernícka pahorkatina'' patrí podľa relatívne nedávneho speleologického prieskumu realizovaného jaskyniarmi [[Slovenská speleologická spoločnosť|Slovenskej speleologickej spoločnosti]] medzi nové [[kras]]ové územia na [[Slovensko|Slovensku]]. Výskyt krasových [[jaskyňa|jaskýň]] v polohách piesčitých vápencov porubského súvrstvia [[krieda|mladokriedového]] veku sa potvrdil v masíve ''Lysej hory'' (318,7 m n. m.), kde boli lokalizované, preskúmané a zdokumentované 3 jaskyne s [[korózia|koróznym]] vývojom s max. dĺžkou 15 m.
* [[Hanušovská pahorkatina]]
* [[Hanušovská pahorkatina]]
* [[Záhradnianska brázda]]
* [[Záhradnianska brázda]]

Verzia z 01:07, 16. október 2015

Humenské vrchy

Beskydské predhorie je geomorfologický celok na východnom Slovensku. Je súčasťou provincie Východné Karpaty, subprovincie Vonkajšie Východné Karpaty a oblasti Nízke Beskydy.

Je súčasťou flyšového pásma, na dĺžku meria takmer 100 km, kým na šírku priemerne 5 km a maximálne 15 km vo východnej časti. Najužším miestom je územie pri obci Hažín nad Cirochou, kde šírka dosahuje len cca 2 km.

Na severe hraničí s tromi geomorfologickými celkami: Bukovské vrchy, Laborecká vrchovina, Ondavská vrchovina, na západe s dvomi geomorfologickými celkami: Spišsko-šarišské medzihorie a Košická kotlina, na juhu tiež s tromi geomorfologickými celkami: Slanské vrchy, Východoslovenská pahorkatina a Vihorlatské vrchy. Východnú hranicu tvorí štátna hranica s Ukrajinou.

Najvyšším bodom územia je vrch Hôrka (661 m n. m.) nad obcou Inovce vo východnej časti. Najnižším bodom je miesto, v ktorom Ondava opúšťa územie.

Územie nie je z hľadiska hydrografického jednotné, patrí k niekoľkým povodiam: na východe je to Ublianka, stredná časť je súčasťou povodia Laborca s Cirochou a tiež Ondavy s Topľou. Najzápadnejšia časť patrí do povodia Sekčova.

Beskydské predhorie sa delí na 5 geomorfologických podcelkov:

Mernícka pahorkatina patrí podľa relatívne nedávneho speleologického prieskumu realizovaného jaskyniarmi Slovenskej speleologickej spoločnosti medzi nové krasové územia na Slovensku. Výskyt krasových jaskýň v polohách piesčitých vápencov porubského súvrstvia mladokriedového veku sa potvrdil v masíve Lysej hory (318,7 m n. m.), kde boli lokalizované, preskúmané a zdokumentované 3 jaskyne s koróznym vývojom s max. dĺžkou 15 m.