Ján Zigmundík: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Amonet (diskusia | príspevky)
d Verzia používateľa 195.98.14.102 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od TeslaBot
Riadok 19: Riadok 19:


== Životopis ==
== Životopis ==
Študoval na nem. reálnom gymnáziu v Bratislave, matematiku a fyziku na polytechnickom inštitúte vo Viedni, nedokončil, na učiteľskej preparandii v Banskej Bystrici ([[1866]]{{--}}[[1867]]). Učiteľ na ľud. škole v Tren.Teplej, Tren.Tepliciach, egypre V roku [[1904]]{{--}}[[1919]] žil v Bratislave, kde sa venoval iba literárnej činnosti a publicistike, neskôr pôsobil aj ako bankový úradník. Pedagogickej vede sa začal venovať v Banskej Bystrici, z poverenia učiteľského zboru v Banskej Bystrici napísal a vydal svoju pedagogickú prvotinu Úryvky z výchoslovia. Autor učebníc, učebných textov a cvičebníc, kt. aj upravoval a prekladal. Popri pedagogike študoval aj problematiku prírodných vied, botaniky, medicíny, živých jazykov, literárnej histórie, dejepisu a zemepisu. Pozornosť si zasluhuje jeho propagácia zdravotníckej osvety (zásady domáceho liečenia, prírodoliečby, prevencie, alopatickej liečby). V publicistike písal úvahy, state, úvodníky, v kt. písal o politickom dianí, hospodártsve, soc. práci, literatúre, biografii a histórii. Agilný nár., osvetový a ľudovýchovný pracovník, člen MSS a SSV, vynikajúci hudobník, dirigent spevokolu, organista, huslista i tenorista v hudobných spolkoch v Pezinku i v Bratislave. Organizátor ochotnickeho divadla a Mestskej verejnej knižnice v Pezinku. Politickú aktivitu vyvíjal v intenciách Slov. nár. strany.
Študoval na nem. reálnom gymnáziu v Bratislave, matematiku a fyziku na polytechnickom inštitúte vo Viedni, nedokončil, na učiteľskej preparandii v Banskej Bystrici ([[1866]]{{--}}[[1867]]). Učiteľ na ľud. škole v Tren.Teplej, Tren.Tepliciach, Pezinku. V roku [[1904]]{{--}}[[1919]] žil v Bratislave, kde sa venoval iba literárnej činnosti a publicistike, neskôr pôsobil aj ako bankový úradník. Pedagogickej vede sa začal venovať v Banskej Bystrici, z poverenia učiteľského zboru v Banskej Bystrici napísal a vydal svoju pedagogickú prvotinu Úryvky z výchoslovia. Autor učebníc, učebných textov a cvičebníc, kt. aj upravoval a prekladal. Popri pedagogike študoval aj problematiku prírodných vied, botaniky, medicíny, živých jazykov, literárnej histórie, dejepisu a zemepisu. Pozornosť si zasluhuje jeho propagácia zdravotníckej osvety (zásady domáceho liečenia, prírodoliečby, prevencie, alopatickej liečby). V publicistike písal úvahy, state, úvodníky, v kt. písal o politickom dianí, hospodártsve, soc. práci, literatúre, biografii a histórii. Agilný nár., osvetový a ľudovýchovný pracovník, člen MSS a SSV, vynikajúci hudobník, dirigent spevokolu, organista, huslista i tenorista v hudobných spolkoch v Pezinku i v Bratislave. Organizátor ochotnickeho divadla a Mestskej verejnej knižnice v Pezinku. Politickú aktivitu vyvíjal v intenciách Slov. nár. strany.


== Pamiatky ==
== Pamiatky ==

Verzia z 20:12, 3. november 2015

Ján Zigmundík
pedagóg, spisovateľ, publicista, prekladateľ
Narodenie1. apríl 1846
Vrbové
Úmrtie26. február 1938 (91 rokov)
Pezinok

Ján Zigmundík (* 1. apríl 1846, Vrbové – † 26. február 1938, Pezinok) bol slovenský pedagóg, spisovateľ, publicista a prekladateľ.

Pseudonym: Laicus, Ľudomil, Rovný, Ján Rovný

Rodina

  • otec Ondrej Zigmundík
  • matka Anna rod. Kubánová

Životopis

Študoval na nem. reálnom gymnáziu v Bratislave, matematiku a fyziku na polytechnickom inštitúte vo Viedni, nedokončil, na učiteľskej preparandii v Banskej Bystrici (1866 – 1867). Učiteľ na ľud. škole v Tren.Teplej, Tren.Tepliciach, Pezinku. V roku 1904 – 1919 žil v Bratislave, kde sa venoval iba literárnej činnosti a publicistike, neskôr pôsobil aj ako bankový úradník. Pedagogickej vede sa začal venovať v Banskej Bystrici, z poverenia učiteľského zboru v Banskej Bystrici napísal a vydal svoju pedagogickú prvotinu Úryvky z výchoslovia. Autor učebníc, učebných textov a cvičebníc, kt. aj upravoval a prekladal. Popri pedagogike študoval aj problematiku prírodných vied, botaniky, medicíny, živých jazykov, literárnej histórie, dejepisu a zemepisu. Pozornosť si zasluhuje jeho propagácia zdravotníckej osvety (zásady domáceho liečenia, prírodoliečby, prevencie, alopatickej liečby). V publicistike písal úvahy, state, úvodníky, v kt. písal o politickom dianí, hospodártsve, soc. práci, literatúre, biografii a histórii. Agilný nár., osvetový a ľudovýchovný pracovník, člen MSS a SSV, vynikajúci hudobník, dirigent spevokolu, organista, huslista i tenorista v hudobných spolkoch v Pezinku i v Bratislave. Organizátor ochotnickeho divadla a Mestskej verejnej knižnice v Pezinku. Politickú aktivitu vyvíjal v intenciách Slov. nár. strany.

Pamiatky

  • pamätná tabuľa na dome, v ktorom žil, a pomenovanie ulice v Pezinku,
  • korešpondencia v Literárnom archíve Matice slovenskej,

Dielo

  • Úryvky z výchoslovia (Paedagogie), Banská Bystrica roku 1867
  • Škola reči slovenskej, Skalica roku 1881
  • Škola reči maďarskej, Skalica roku 1882
  • "Učme naše deti rátať" čili malý počtovníček, Ružomberok roku 1898
  • Počiatky domáceho liečenia čili základy vodo- a prírodoliečby, Bratislava roku 1919
  • Smierenie náboženstva s vedou, Trnava roku 1926

Literatúra

Externé odkazy