Zapaľovacia sviečka: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Wizzo-Bot (diskusia | príspevky)
d odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}}
d wl
Riadok 4: Riadok 4:


== História ==
== História ==
Prvé patenty na zapaľovacie sviečky podali [[Nikola Tesla]] (1898),<ref>[http://www.google.com/patents?vid=609250 Patent 609250]</ref> [[Frederick Richard Simms]] (1898) a [[Robert Bosch]] (1898), ako vynálezca je uvádzaný [[Karl Benz]]. Masové použitie zapaľovacej sviečky umožnil až vynález zapaľovania pomocou magnetu, ktorého bola sviečka súčasťou, a ktorý vymyslel Boschov inžinier [[Gottlob Honold]] v roku 1902.
Prvé patenty na zapaľovacie sviečky podali [[Nikola Tesla]] (1898),<ref>[http://www.google.com/patents?vid=609250 Patent 609250]</ref> [[Frederick Richard Simms]] (1898) a [[Robert Bosch (osoba)|Robert Bosch]] (1898), ako vynálezca je uvádzaný [[Karl Benz]]. Masové použitie zapaľovacej sviečky umožnil až vynález zapaľovania pomocou magnetu, ktorého bola sviečka súčasťou, a ktorý vymyslel Boschov inžinier [[Gottlob Honold]] v roku 1902.


== Referencie ==
== Referencie ==

Verzia z 18:33, 7. november 2015

Zapaľovacia sviečka s jednokostrovou elektródou
Hlavná a bočná elektróda

Zapaľovacia sviečka je nevyhnutná súčiastka zážihového motora; je to elektrické zariadenie, ktoré je v hlave každého valca niektorých spaľovacích motorov a zapaľuje stlačené palivá ako aerosól, benzín, etanol a skvapalnený ropný plyn pomocou elektrickej iskry. Zapaľuje stlačenú zmes paliva so vzduchom vo valci a tým inicializuje reťazovú reakciu spaľovania zmesi po ktorej nastáva expanzia plynov čo uvádza piest do pohybu. Zapaľovaciu sviečku tvorí stredná a vonkajšia elektróda upravená tak, aby mohla byť vložená do pracovného priestoru zážihového motora.[1] Strednú elektródu obklopuje izolátor, ktorého spodná časť je zalisovaná do oceľového plášťa sviečky, ktorý je opatrený závitom na zaskrutkovanie sviečky do hlavy valca a vo svojej spodnej časti je vytvarovaný do vonkajšej elektródy.

História

Prvé patenty na zapaľovacie sviečky podali Nikola Tesla (1898),[2] Frederick Richard Simms (1898) a Robert Bosch (1898), ako vynálezca je uvádzaný Karl Benz. Masové použitie zapaľovacej sviečky umožnil až vynález zapaľovania pomocou magnetu, ktorého bola sviečka súčasťou, a ktorý vymyslel Boschov inžinier Gottlob Honold v roku 1902.

Referencie

  1. zapalovací svíčka. In: Malá československá encyklopedie VI Š-Ž. 1. vyd. Praha: Academia, 1987. s. 778.
  2. Patent 609250

Pozri aj