Luis Corvalán: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Legobot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 17 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q379712)
d wikilinky, preklepy
Riadok 15: Riadok 15:
}}
}}


'''Luis Alberto Lepe Corvalán''' ([[14. september]] [[1916]], [[Tomé]], [[Čile]], - † [[21. júl]] [[2010]], [[Santiago (Čile)|Santiago]], [[Čile]]) bol [[Čile|čilský]] politik, bývalý generálny tajomník Komunistickej strany [[Čile]] (PCCh).
'''Luis Alberto Lepe Corvalán''' ([[14. september]] [[1916]], [[Tomé]], [[Čile]] † [[21. júl]] [[2010]], [[Santiago (Čile)|Santiago]], [[Čile]]) bol [[Čile|čilský]] politik, bývalý generálny tajomník Komunistickej strany [[Čile]] (PCCh).


Corvalán vstúpil do Komunistickej strany Čile vo veku pätnástich rokov krátko po páde represívnej diktatúry Carlosa Ibáñeza del Campa v roku [[1932]]. Po roku [[1952]] sa stal voleným členom ústredného výboru Komunistickej strany Čile , po roku [[1958]] sa stal generálnym tajomníkom strany. Strana bola postavená mimo zákon od roku [[1948]] do roku [[1958]]. V tomto období Corvalan bol internovaný v koncentračných táboroch.
Corvalán vstúpil do Komunistickej strany Čile vo veku pätnástich rokov krátko po páde represívnej diktatúry Carlosa Ibáñeza del Campa v roku [[1932]]. Po roku [[1952]] sa stal voleným členom ústredného výboru Komunistickej strany Čile, po roku [[1958]] sa stal generálnym tajomníkom strany. Strana bola postavená mimo zákon od roku [[1948]] do roku [[1958]]. V tomto období Corvalan bol internovaný v [[Koncentračný tábor|koncentračných táboroch]].


Po vojenskom prevrate generála [[Augusto Pinochet|Augusta Pinocheta]] zo dňa 11. septembra [[1973]] bol Corvalán bol ako mnohí iní zatknutý. Po vražde [[Víctor Jara|Víctora Jara]] bol najviac prominentným politickým väzňom v Čile. [[Sovietsky zväz]] zorganizoval medzinárodnú kampaň za jeho prepustenie a 18. decembra [[1976]] bol Corvalán vymenený za sovietskeho politického väzňa, disidenta [[Vladimír Bukovský|Vladimíra Bukovského]]. Následne získal azyl v [[Sovietsky zväz|ZSSR]].
Po vojenskom prevrate generála [[Augusto Pinochet|Augusta Pinocheta]] zo dňa 11. septembra [[1973]] bol Corvalán bol ako mnohí iní zatknutý. Po vražde [[Victor Jara|Victora Jaru]] bol najviac prominentným politickým väzňom v Čile. [[Sovietsky zväz]] zorganizoval medzinárodnú kampaň za jeho prepustenie a 18. decembra [[1976]] bol Corvalán vymenený za sovietskeho politického väzňa, disidenta [[Vladimír Bukovský|Vladimíra Bukovského]]. Následne získal azyl v [[Sovietsky zväz|ZSSR]].


Corvalan stál na čele Komunistickej strany Chile (tak ako v Čile ako aj v exile) viac ako tri desaťročia počas celého obdobia Pinochetovej vojenskej diktatúry. Po skončení diktatúry generála Pinocheta sa Corvalán vrátil do Čile.
Corvalan stál na čele Komunistickej strany Čile (tak ako v Čile ako aj v exile) viac ako tri desaťročia počas celého obdobia Pinochetovej vojenskej diktatúry. Po skončení diktatúry generála Pinocheta sa Corvalán vrátil do Čile.


== Zdroje ==
== Zdroje ==
Riadok 30: Riadok 30:


{{DEFAULTSORT:Corvalan, Luis}}
{{DEFAULTSORT:Corvalan, Luis}}

[[Kategória:Narodenia v 1916]]
[[Kategória:Úmrtia v 2010]]
[[Kategória:Čilskí politici]]
[[Kategória:Čilskí politici]]

Verzia z 17:07, 11. december 2015

Luis Alberto Lepe Corvalán
Luis Corvalán
Narodenie14. september 1916
Tomé, Čile
Úmrtie21. júl 2010 (93 rokov)
Santiago, Čile
Známy vďakačilský politik
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Luis Corvalán

Luis Alberto Lepe Corvalán (14. september 1916, Tomé, Čile – † 21. júl 2010, Santiago, Čile) bol čilský politik, bývalý generálny tajomník Komunistickej strany Čile (PCCh).

Corvalán vstúpil do Komunistickej strany Čile vo veku pätnástich rokov krátko po páde represívnej diktatúry Carlosa Ibáñeza del Campa v roku 1932. Po roku 1952 sa stal voleným členom ústredného výboru Komunistickej strany Čile, po roku 1958 sa stal generálnym tajomníkom strany. Strana bola postavená mimo zákon od roku 1948 do roku 1958. V tomto období Corvalan bol internovaný v koncentračných táboroch.

Po vojenskom prevrate generála Augusta Pinocheta zo dňa 11. septembra 1973 bol Corvalán bol ako mnohí iní zatknutý. Po vražde Victora Jaru bol najviac prominentným politickým väzňom v Čile. Sovietsky zväz zorganizoval medzinárodnú kampaň za jeho prepustenie a 18. decembra 1976 bol Corvalán vymenený za sovietskeho politického väzňa, disidenta Vladimíra Bukovského. Následne získal azyl v ZSSR.

Corvalan stál na čele Komunistickej strany Čile (tak ako v Čile ako aj v exile) viac ako tri desaťročia počas celého obdobia Pinochetovej vojenskej diktatúry. Po skončení diktatúry generála Pinocheta sa Corvalán vrátil do Čile.

Zdroje

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Luis Corvalán na anglickej Wikipédii.

Iné projekty