Oleg (Kyjevská Rus): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
HPPA (diskusia | príspevky)
d wikilink
d preklepy, wikilinky
Riadok 1: Riadok 1:
'''Oleg''', nazývaný tiež ''Múdry'' (* [[879]] - † [[912]]), bol knieža Rusi, [[Rurik]]ov príbuzný a jeho následník.
'''Oleg''', nazývaný tiež ''Múdry'' (* [[879]] † [[912]]), bol knieža Rusi, [[Rurik I. (Kyjevská Rus)|Rurikov]] príbuzný a jeho následník.


== Život ==
== Život ==
Ujal sa vlády nad Rusou po [[Rurik I. (Kyjevská Rus)|Rurikovej]] smrti v roku 879, ako [[regent]], za jeho syna [[Igor I. (Kyjevská Rus)|Igora Rurikoviča]]. Oleg však rýchlo upevnil svoju vládu a neodovzdal ju Igorovi až do smrti. Zo svojho vtedajšieho sídla, Veľkého [[Novgorod]]u, vybral sa na podrobenie významného obchodného strediska Krivičov, [[Smolensk]]a v r. 882. Ako hovorí [[Povesť dávnych liet]], v tom istom roku Oleg vyrazil na Kyjev, v ktorom vládli vtedy Rurikovi bývalí druhovia, [[Askold]] a [[Dir]]. Oleg si Kyjev podmanil, a Askolda a Dira pravdepodobne vlákal do pasce a prikázal úkladne zabiť.
Ujal sa vlády nad Rusou po [[Rurik I. (Kyjevská Rus)|Rurikovej]] smrti v roku 879, ako [[regent]] za jeho syna [[Igor I. (Kyjevská Rus)|Igora Rurikoviča]]. Oleg však rýchlo upevnil svoju vládu a neodovzdal ju Igorovi až do smrti. Zo svojho vtedajšieho sídla, [[Velikij Novgorod|Veľkého Novgorodu]], vybral sa na podrobenie významného obchodného strediska Krivičov, [[Smolensk]]a v r. 882. Ako hovorí [[Povesť dávnych liet]], v tom istom roku Oleg vyrazil na [[Kyjev]], v ktorom vládli vtedy Rurikovi bývalí druhovia, [[Askold]] a [[Dir]]. Oleg si Kyjev podmanil, a Askolda a Dira pravdepodobne vlákal do pasce a prikázal úkladne zabiť.


Oleg preniesol svoje sídlo do [[Kyjev]]a, lebo toto mesto ponúkalo priaznivejšie podmienky na uskutočňovanie diaľkového obchodu a [[Novgorod]] urobil závislým na Kyjeve. Okamih spojenia dvoch najvýznamnejších východoslovanských stredísk pod jedinú vládu sa tradične označuje ako založenie najstaršieho ruského štátu, [[Kyjevská Rus|Kyjevskej Rusi]].
Oleg preniesol svoje sídlo do [[Kyjev]]a, lebo toto mesto ponúkalo priaznivejšie podmienky na uskutočňovanie diaľkového obchodu a [[Velikij Novgorod|Novgorod]] urobil závislým od Kyjeva. Okamih spojenia dvoch najvýznamnejších východoslovanských stredísk pod jedinú vládu sa tradične označuje ako založenie najstaršieho ruského štátu, [[Kyjevská Rus|Kyjevskej Rusi]].


Zdroje informácií o Olegovi sú skúpe a nie vždy spoľahlivé, ale je známe, že sa pričinil o zjednotenie východných Slovanov, a podriadil si okrem iného kmene Severanov, Radimičov, Uličov a Tivercov, čo bolo príčinou vojny s kočovnými [[Chazari|Chazarmi]]. Oleg vyšiel z vojny víťazne a zničil chazarské prístavy pri [[Kaspické more|Kaspickom mori]].
Zdroje informácií o Olegovi sú skúpe a nie vždy spoľahlivé, ale je známe, že sa pričinil o zjednotenie východných [[Slovania|Slovanov]], a podriadil si okrem iného kmene Severanov, Radimičov, Uličov a Tivercov, čo bolo príčinou vojny s kočovnými [[Chazari|Chazarmi]]. Oleg vyšiel z vojny víťazne a zničil chazarské prístavy pri [[Kaspické more|Kaspickom mori]].


Nadviazal tiež obchodné a politické kontakty z Byzanciou. Pravdepodobne v roku [[907]] vyrazil na výpravu do [[Konštantínopol]]a, čo skončilo podpísaním mieru, ktorý bol zároveň prvou obchodnou zmluvou v ruských dejinách, s byzantským cisárom [[Lev VI. (Byzantská ríša)|Levom VI.]]
Nadviazal tiež obchodné a politické kontakty s [[Byzantská ríša|Byzantskou ríšou]]. Pravdepodobne v roku [[907]] vyrazil na výpravu do [[Konštantínopol]]a, čo skončilo podpísaním mieru, ktorý bol zároveň prvou obchodnou zmluvou v ruských dejinách, s byzantským cisárom [[Lev VI. (Byzantská ríša)|Levom VI.]]


Oleg zomrel v roku [[912]], podľa legendy na uštipnutie hadom, ktorý vyliezol z lebky mŕtveho koňa.
Oleg zomrel v roku [[912]], podľa legendy na uštipnutie hadom, ktorý vyliezol z lebky mŕtveho koňa.

Verzia z 23:32, 16. december 2015

Oleg, nazývaný tiež Múdry (* 879 – † 912), bol knieža Rusi, Rurikov príbuzný a jeho následník.

Život

Ujal sa vlády nad Rusou po Rurikovej smrti v roku 879, ako regent za jeho syna Igora Rurikoviča. Oleg však rýchlo upevnil svoju vládu a neodovzdal ju Igorovi až do smrti. Zo svojho vtedajšieho sídla, Veľkého Novgorodu, vybral sa na podrobenie významného obchodného strediska Krivičov, Smolenska v r. 882. Ako hovorí Povesť dávnych liet, v tom istom roku Oleg vyrazil na Kyjev, v ktorom vládli vtedy Rurikovi bývalí druhovia, Askold a Dir. Oleg si Kyjev podmanil, a Askolda a Dira pravdepodobne vlákal do pasce a prikázal úkladne zabiť.

Oleg preniesol svoje sídlo do Kyjeva, lebo toto mesto ponúkalo priaznivejšie podmienky na uskutočňovanie diaľkového obchodu a Novgorod urobil závislým od Kyjeva. Okamih spojenia dvoch najvýznamnejších východoslovanských stredísk pod jedinú vládu sa tradične označuje ako založenie najstaršieho ruského štátu, Kyjevskej Rusi.

Zdroje informácií o Olegovi sú skúpe a nie vždy spoľahlivé, ale je známe, že sa pričinil o zjednotenie východných Slovanov, a podriadil si okrem iného kmene Severanov, Radimičov, Uličov a Tivercov, čo bolo príčinou vojny s kočovnými Chazarmi. Oleg vyšiel z vojny víťazne a zničil chazarské prístavy pri Kaspickom mori.

Nadviazal tiež obchodné a politické kontakty s Byzantskou ríšou. Pravdepodobne v roku 907 vyrazil na výpravu do Konštantínopola, čo skončilo podpísaním mieru, ktorý bol zároveň prvou obchodnou zmluvou v ruských dejinách, s byzantským cisárom Levom VI.

Oleg zomrel v roku 912, podľa legendy na uštipnutie hadom, ktorý vyliezol z lebky mŕtveho koňa.

Pozri aj


Oleg
Vladárske tituly
Predchodca
Rurik
kagan
879912
Nástupca
Igor I.