Trolejbusová doprava v Košiciach: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Vozový park: aktualizácia
Of (diskusia | príspevky)
pozastavenie prevádzky
Riadok 2: Riadok 2:
[[Súbor:Škoda 14 Tr, Námestie osvoboditeľov.jpg|thumb|[[Škoda 14TrM]] prichádza do zastávky [[Námestie osloboditeľov (Košice)|Námestie osloboditeľov]] ]]
[[Súbor:Škoda 14 Tr, Námestie osvoboditeľov.jpg|thumb|[[Škoda 14TrM]] prichádza do zastávky [[Námestie osloboditeľov (Košice)|Námestie osloboditeľov]] ]]
[[Obrázok:Kosice trolley map with description.gif|right|thumb|Schéma košickej trolejbusovej siete]]
[[Obrázok:Kosice trolley map with description.gif|right|thumb|Schéma košickej trolejbusovej siete]]
[[Košice]] sa stali v roku 1993 štvrtým slovenským mestom s trolejbusovou dopravou. Jej prevádzka je svojím rozsahom malá, tvorí ju jedna trať vedená západo-východným smerom vetviaca sa na západnom konci, ktorá sa podieľa takmer šiestimi percentami na celkových prepravných výkonoch mestskej hromadnej dopravy v [[Košice|Košiciach]]. Prevádzkovateľom je [[Dopravný podnik mesta Košice|Dopravný podnik mesta Košice, a. s]]. Tak ako v [[Trolejbusová doprava v Žiline|Žiline]] a [[Trolejbusová doprava v Banskej Bystrici|Banskej Bystrici]], t. j. novších prevádzkach trolejbusovej dopravy, je napätie v troleji 750 V.
[[Košice]] sa stali v roku 1993 štvrtým slovenským mestom s trolejbusovou dopravou. Jej prevádzka je od roku 2015 pozastavená. K oficiálnemu zrušeniu tohto typu dopravy v košickej mestskej doprave zatiaľ nedošlo. Svojím rozsahom išlo o malú prevádzku, ktorú tvorila jedna trať v dĺžke 25,3 km, vedená západo-východným smerom a vetviaca sa na jej západnom konci. Pred pozastavením prevádzky sa trolejbusy podieľali na celkových prepravných výkonoch mestskej hromadnej dopravy takmer šiestimi percentami. Prevádzkovateľom bol [[Dopravný podnik mesta Košice|Dopravný podnik mesta Košice, a. s]]. Tak ako v [[Trolejbusová doprava v Žiline|Žiline]] a [[Trolejbusová doprava v Banskej Bystrici|Banskej Bystrici]], t. j. novších prevádzkach trolejbusovej dopravy na Slovensku, trolejové vedenie bolo budované pre napätie 750 V.


== Dejiny ==
== Dejiny ==
O vybudovaní trolejbusovej dopravy sa rozhodlo v prvej polovici 80. rokov, kedy bolo nutné znížiť podiel autobusovej dopravy na dopravných výkonoch celej košickej MHD. Keďže nové sídliská budované na oboch svahoch v kopcovitom teréne nebolo možné obsluhovať električkami, práve trolejbusy sa zdali byť najvhodnejším riešením.<ref>''Kolesá pre všetkých: 90 rokov mestskej hromadnej dopravy v Košiciach''. Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, 1980, s. 165-168.</ref> S budovaním dopravného závodu sa začalo v roku [[1986]], no ďalšie práce na sieti prerušila [[zamatová revolúcia]].
O vybudovaní trolejbusovej dopravy sa rozhodlo v prvej polovici 80. rokov, kedy bolo nutné znížiť podiel autobusovej dopravy na dopravných výkonoch celej košickej MHD. Keďže nové sídliská budované na oboch svahoch nad mestom v kopcovitom teréne nebolo možné obsluhovať električkami, práve trolejbusy sa zdali byť najvhodnejším riešením.<ref>''Kolesá pre všetkých: 90 rokov mestskej hromadnej dopravy v Košiciach''. Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, 1980, s. 165-168.</ref> S budovaním dopravného závodu sa začalo v roku [[1986]], no ďalšie práce na sieti prerušila [[zamatová revolúcia]].


S budovaním prvého úseku na trase [[Dargovských hrdinov]] – ''Mlynská bašta'' (I. etapa) sa začalo na počiatku 90. rokov, prvý trolejbus vyšiel na skúšobnú jazdu 2. septembra [[1993]]. Rovnako sa sprevádzkovalo aj zázemie, vozovňa na [[Trolejbusová|Trolejbusovej ulici]]. Prvá trolejbusová linka bola označená číslom 70 a začala premávať 27. septembra [[1993]]. Nasadené boli české kĺbové trolejbusy typu [[Škoda 15Tr]], neskôr ([[1998]]) ich doplnila modernizovaná verzia [[Škoda 15TrM]] a krátky variant, typ [[Škoda 14TrM]].
S budovaním prvého úseku na trase [[Dargovských hrdinov]] – ''Mlynská bašta'' (I. etapa) sa začalo na počiatku 90. rokov, prvý trolejbus vyšiel na skúšobnú jazdu 2. septembra [[1993]]. Rovnako sa sprevádzkovalo aj zázemie, vozovňa na [[Trolejbusová|Trolejbusovej ulici]]. Prvá trolejbusová linka bola označená číslom 70 a začala premávať 27. septembra [[1993]]. Nasadené boli české kĺbové trolejbusy typu [[Škoda 15Tr]], neskôr ([[1998]]) ich doplnila modernizovaná verzia [[Škoda 15TrM]] a krátky variant, typ [[Škoda 14TrM]].


Vďaka podpore magistrátu bol od roku [[1995]] sprevádzkovaný úsek ''Mlynská bašta'' - [[Námestie osloboditeľov (Košice)|Námestie osloboditeľov]], od roku [[1998]] sa jazdí na [[Sídlisko KVP]] a o rok neskôr sa sprevádzkovala krátka vetva do ''[[Myslava|Myslavy]]''. Vznikli linky 71, 72.
V roku [[1995]] bol sprevádzkovaný úsek ''Mlynská bašta'' - [[Námestie osloboditeľov (Košice)|Námestie osloboditeľov]], v roku [[1998]] úsek na [[Sídlisko KVP]] a o rok neskôr krátka vetva do ''[[Myslava|Myslavy]]''. Vznikli dve frekventované linky 71 a 72 s prekrývaným intervalom. V ďalších plánoch sa počítalo s vybudovaním trolejbusového okruhu, ktorý mal prepojiť obe sídliska aj cez Sečovskú, resp. Vojenskú a Ondavskú ulicu.<ref>''Atlas trolejbusů''. Praha: Nadas, 1986, s. 180.</ref> Vo výstavbe plánovaných tratí sa však nepokračovalo, čo v konečnom dôsledku spôsobovalo paralelné vedenie frekventovaných autobusových liniek na obe sídliská, ktoré navyše zabezpečovali aj ich spojenie s hlavnou košickou železničnou stanicou.


Trolejbusy boli krátko v hre aj ako riešenie neuspokojivej dopravnej situácie na [[Sídlisko Ťahanovce|Sídlisku Ťahanovce]].<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=3.6.2005/64476K Ťahanovčania začnú bojovať za trolejbusy, dopravná situácia je neúnosná.]</ref>
Od roku 2005 dochádzalo k obmedzovaniu dopravných výkonov trolejbusovej dopravy (zrušenie linky 70). V lete 2007 sa v DPMK začalo otvorene hovoriť o jej postupnom útlme v meste a odpredaji nepotrebných trolejbusov.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=17.7.2007/72779K DPMK chce utlmiť trolejbusovú dopravu.]</ref> Proti tomu vznikla vlna odporu verejnosti spojená s petíciou nielen za jej zachovanie, ale hlavne za jej ďalšie rozširovanie.<ref>[http://www.sme.sk/c/3461629/V-Kosiciach-vyzbierali-takmer-10-tisic-podpisov-za-zachovanie-trolejbusov.html V Košiciach vyzbierali takmer 10 tisíc podpisov za zachovanie trolejbusov.]</ref> Dopravca reagoval dementovaním zámeru, posilnením spojov a zriadením nočnej trolejbusovej linky N71. Nové linkové vedenie z augusta 2008 sľubovalo posilnenie premávky trolejbusov na Sídlisko KVP zriadením kyvadlovej linky 73.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=22.2.2008/88725K ZMENY MHD: Na stole je pokus číslo 2!]</ref> Tá však bola po dvoch mesiacoch zrušená a nahradená expresnou autobusovou linkou.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=3.11.2008/94667K DPMK ruší linku č. 73.]</ref>


Od roku 2005 však dochádzalo k obmedzovaniu dopravných výkonov trolejbusovej dopravy (zrušenie linky 70). V lete 2007 sa v DPMK začalo otvorene hovoriť o jej postupnom útlme a odpredaji nepotrebných trolejbusov.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=17.7.2007/72779K DPMK chce utlmiť trolejbusovú dopravu.]</ref> Proti tomuto zámeru sa zdvihla vlna odporu časti verejnosti spojená s petíciou nielen za jej zachovanie, ale hlavne za jej ďalšie rozširovanie.<ref>[http://www.sme.sk/c/3461629/V-Kosiciach-vyzbierali-takmer-10-tisic-podpisov-za-zachovanie-trolejbusov.html V Košiciach vyzbierali takmer 10 tisíc podpisov za zachovanie trolejbusov.]</ref> Dopravca reagoval dementovaním zámeru, posilnením spojov a zriadením nočnej trolejbusovej linky N71. Linkové vedenie z augusta 2008 sľubovalo posilnenie premávky trolejbusov na Sídlisko KVP zriadením kyvadlovej linky 73.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=22.2.2008/88725K ZMENY MHD: Na stole je pokus číslo 2!]</ref> Tá však bola po dvoch mesiacoch zrušená a nahradená expresnou autobusovou linkou.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=3.11.2008/94667K DPMK ruší linku č. 73.]</ref>
V rokoch 2008-2012 sa dopravné výkony trolejbusovej trakcie postupne zvyšovali skracovaním intervalu dvoch nosných trolejbusových liniek.<ref>[http://www.dpmk.sk/sites/default/files/images/stories/vyrocne-spravy/vyrocna-sprava-dpmk-2010-03.pdf Výročná správa DPMK 2010]</ref> Napriek tomu Dopravný podnik mesta Košice v septembri 2012 navrhol mestskému zastupiteľstvu zrušenie trolejbusovej dopravy, čo zdôvodňuje vysokými prevádzkovými nákladmi.<ref>[http://www.dpmk.sk/aktuality/dovody-utlmu-trolejbusovej-dopravy DPMK: Dôvody útlmu trolejbusovej dopravy]</ref> Mesto však zrušenie trolejbusov nepodporilo.

V rokoch 2008-2012 sa dopravné výkony trolejbusovej trakcie postupne zvyšovali skracovaním intervalu dvoch nosných trolejbusových liniek.<ref>[http://www.dpmk.sk/sites/default/files/images/stories/vyrocne-spravy/vyrocna-sprava-dpmk-2010-03.pdf Výročná správa DPMK 2010]</ref> Napriek tomu Dopravný podnik mesta Košice v septembri 2012 navrhol mestskému zastupiteľstvu zrušenie trolejbusovej dopravy, čo zdôvodňoval vysokými prevádzkovými nákladmi a nevyhnutnou komplexnou obnovou električkovej trakcie.<ref>[http://www.dpmk.sk/aktuality/dovody-utlmu-trolejbusovej-dopravy DPMK: Dôvody útlmu trolejbusovej dopravy]</ref> Do rozvíjania trolejbusovej dopravy už nebolo investované, čo sa prejavovalo predovšetkým schátralosťou vozového parku. Na trolejbusových linkách sa čoraz častejšie objavovali moderné nízkopodlažné autobusy, ktorým vyše 20-ročné, skorodované a postupne vyraďované trolejbusy nemohli konkurovať. V priebehu roka 2014 síce dopravca vypísal dve súťaže na nákup niekoľkých nových vozov, tie však dopadli neúspešne. Postupné utlmovanie prevádzky zavŕšila rozsiahla rekonštrukcia električkových tratí v centrálnej oblasti mesta v rokoch 2014-2015. Ani po jej ukončení a obnovení demontovaných úsekov trolejového vedenia sa však už trolejbusy na svoje tradičné linky 71, 72 nevrátili.


== Linkové vedenie ==
== Linkové vedenie ==
*'''71''': Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor ------''(interval 10-15-12)''
*'''70''' (1993-2005): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta ------''(interval po spustení prevádzky každých šesť minút, v rokoch 1999-2005 iba v špičke)''
*'''72''': Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - Myslava, Grunt -------''(interval 10-15-12)
*'''71''' (1998-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor ------''(interval 10-15-12)''
*'''72''' (1999-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - Myslava, Grunt -------''(interval 10-15-12)''
''
*'''73''' (9-10/2008): Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor ------''(iba v špičke)''
Trolejbusy sa podieľajú aj na zabezpečovaní nočnej prepravy. Nočná linka '''N71''' je súbežná s linkou 71.

Trolejbusy sa podieľali aj na zabezpečovaní nočnej prepravy:
*'''N71''' (2007-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor

== Vozový park ==
== Vozový park ==
{|class="wikitable"
{|class="wikitable"
Riadok 56: Riadok 62:
|
|
|
|
| odstavené
|
|}
|}


Na rozdiel od niektorých iných slovenských miest, [[Trolejbusová doprava v Bratislave|Bratislavy]], [[Trolejbusová doprava v Prešove|Prešova]] a [[Trolejbusová doprava v Banskej Bystrici|Banskej Bystrice]], Košice na svoj prvý nízkopodlažný trolejbus ešte čakajú. Jedno vozidlo (ev.č. 1006) prešlo v rokoch [[2010]] - [[2011]] generálnou opravou vo firme ZLINER.
Do Košíc bolo spolu dodaných 27 trolejbusov. V rokoch 2013-2014 bolo vyradených deväť vozidiel. Ostatné sú po pozastavení prevádzky deponované vo vozovni. Na rozdiel od niektorých iných slovenských miest, [[Trolejbusová doprava v Bratislave|Bratislavy]], [[Trolejbusová doprava v Prešove|Prešova]] a [[Trolejbusová doprava v Banskej Bystrici|Banskej Bystrice]], v Košiciach nepribudol ani jeden nízkopodlažný trolejbus. Jedno vozidlo (ev.č. 1006) prešlo v rokoch 2010 - 2011 generálnou opravou vo firme ZLINER.


== Plány rozvoja ==
[[Obrázok:Skoda 14TrM.jpg|right|thumb|Trolejbus Škoda 14 TrM na východnej konečnej Lingov]]
[[Obrázok:Skoda 14TrM.jpg|right|thumb|Trolejbus Škoda 14 TrM na východnej konečnej Lingov]]
Podľa pôvodného plánu<ref>''Atlas trolejbusů''. Praha: Nadas, 1986, s. 180.</ref> by sa malo pokračovať vo výstavbe spojovacej trate od Mlynskej bašty cez Moyzesovu a Vojenskú na [[Sídlisko KVP]], ale mesto [[Košice]] dosiaľ nevyčlenilo na túto stavbu finančné prostriedky.<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=5.2.2005/51031K Priority DPMK: Tarifikátory i trolejbusy na KVP.]</ref>

Trolejbusy boli krátko v hre aj ako riešenie dopravnej situácie na [[Sídlisko Ťahanovce|Sídlisku Ťahanovce]]<ref>[http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=3.6.2005/64476K Ťahanovčania začnú bojovať za trolejbusy, dopravná situácia je neúnosná.]</ref>, avšak zdá sa, že prednosť dostane projekt [[KORID]] a v rámci neho (regio-)električková trať na sídlisko.

Trolejbusom v Košiciach chýba nová koncepcia moderného rozvoja, keďže pôvodný projekt je starý už dvadsať rokov a potreboval by aktualizáciu. Momentálne nie je rozširovaniu siete naklonený ako dopravný podnik, tak ani magistrát, ktorý je jeho vlastníkom.

Rozhodujúcim faktorom prežitia tohto najmenšieho trolejbusového systému na Slovensku bude obnova stárnuceho vozového parku okolo roku [[2013]], kedy vyprší doba životnosti najstarších košických kĺbových trolejbusov z prvej dodávky.


== Vozovne ==
== Vozovne ==
* [[Vozovňa DPMK]] na Trolejbusovej ulici
* [[Vozovňa DPMK]] na [[Trolejbusová ulica|Trolejbusovej ulici]].


== Referencie ==
== Referencie ==

Verzia z 14:38, 24. december 2015

Trolejbus Škoda 15 Tr na Diamantovej neďaleko sídliska KVP
Škoda 14TrM prichádza do zastávky Námestie osloboditeľov
Schéma košickej trolejbusovej siete

Košice sa stali v roku 1993 štvrtým slovenským mestom s trolejbusovou dopravou. Jej prevádzka je od roku 2015 pozastavená. K oficiálnemu zrušeniu tohto typu dopravy v košickej mestskej doprave zatiaľ nedošlo. Svojím rozsahom išlo o malú prevádzku, ktorú tvorila jedna trať v dĺžke 25,3 km, vedená západo-východným smerom a vetviaca sa na jej západnom konci. Pred pozastavením prevádzky sa trolejbusy podieľali na celkových prepravných výkonoch mestskej hromadnej dopravy takmer šiestimi percentami. Prevádzkovateľom bol Dopravný podnik mesta Košice, a. s. Tak ako v Žiline a Banskej Bystrici, t. j. novších prevádzkach trolejbusovej dopravy na Slovensku, trolejové vedenie bolo budované pre napätie 750 V.

Dejiny

O vybudovaní trolejbusovej dopravy sa rozhodlo v prvej polovici 80. rokov, kedy bolo nutné znížiť podiel autobusovej dopravy na dopravných výkonoch celej košickej MHD. Keďže nové sídliská budované na oboch svahoch nad mestom v kopcovitom teréne nebolo možné obsluhovať električkami, práve trolejbusy sa zdali byť najvhodnejším riešením.[1] S budovaním dopravného závodu sa začalo v roku 1986, no ďalšie práce na sieti prerušila zamatová revolúcia.

S budovaním prvého úseku na trase Dargovských hrdinovMlynská bašta (I. etapa) sa začalo na počiatku 90. rokov, prvý trolejbus vyšiel na skúšobnú jazdu 2. septembra 1993. Rovnako sa sprevádzkovalo aj zázemie, vozovňa na Trolejbusovej ulici. Prvá trolejbusová linka bola označená číslom 70 a začala premávať 27. septembra 1993. Nasadené boli české kĺbové trolejbusy typu Škoda 15Tr, neskôr (1998) ich doplnila modernizovaná verzia Škoda 15TrM a krátky variant, typ Škoda 14TrM.

V roku 1995 bol sprevádzkovaný úsek Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov, v roku 1998 úsek na Sídlisko KVP a o rok neskôr krátka vetva do Myslavy. Vznikli dve frekventované linky 71 a 72 s prekrývaným intervalom. V ďalších plánoch sa počítalo s vybudovaním trolejbusového okruhu, ktorý mal prepojiť obe sídliska aj cez Sečovskú, resp. Vojenskú a Ondavskú ulicu.[2] Vo výstavbe plánovaných tratí sa však nepokračovalo, čo v konečnom dôsledku spôsobovalo paralelné vedenie frekventovaných autobusových liniek na obe sídliská, ktoré navyše zabezpečovali aj ich spojenie s hlavnou košickou železničnou stanicou.

Trolejbusy boli krátko v hre aj ako riešenie neuspokojivej dopravnej situácie na Sídlisku Ťahanovce.[3]

Od roku 2005 však dochádzalo k obmedzovaniu dopravných výkonov trolejbusovej dopravy (zrušenie linky 70). V lete 2007 sa v DPMK začalo otvorene hovoriť o jej postupnom útlme a odpredaji nepotrebných trolejbusov.[4] Proti tomuto zámeru sa zdvihla vlna odporu časti verejnosti spojená s petíciou nielen za jej zachovanie, ale hlavne za jej ďalšie rozširovanie.[5] Dopravca reagoval dementovaním zámeru, posilnením spojov a zriadením nočnej trolejbusovej linky N71. Linkové vedenie z augusta 2008 sľubovalo posilnenie premávky trolejbusov na Sídlisko KVP zriadením kyvadlovej linky 73.[6] Tá však bola po dvoch mesiacoch zrušená a nahradená expresnou autobusovou linkou.[7]

V rokoch 2008-2012 sa dopravné výkony trolejbusovej trakcie postupne zvyšovali skracovaním intervalu dvoch nosných trolejbusových liniek.[8] Napriek tomu Dopravný podnik mesta Košice v septembri 2012 navrhol mestskému zastupiteľstvu zrušenie trolejbusovej dopravy, čo zdôvodňoval vysokými prevádzkovými nákladmi a nevyhnutnou komplexnou obnovou električkovej trakcie.[9] Do rozvíjania trolejbusovej dopravy už nebolo investované, čo sa prejavovalo predovšetkým schátralosťou vozového parku. Na trolejbusových linkách sa čoraz častejšie objavovali moderné nízkopodlažné autobusy, ktorým vyše 20-ročné, skorodované a postupne vyraďované trolejbusy nemohli konkurovať. V priebehu roka 2014 síce dopravca vypísal dve súťaže na nákup niekoľkých nových vozov, tie však dopadli neúspešne. Postupné utlmovanie prevádzky zavŕšila rozsiahla rekonštrukcia električkových tratí v centrálnej oblasti mesta v rokoch 2014-2015. Ani po jej ukončení a obnovení demontovaných úsekov trolejového vedenia sa však už trolejbusy na svoje tradičné linky 71, 72 nevrátili.

Linkové vedenie

  • 70 (1993-2005): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta ------(interval po spustení prevádzky každých šesť minút, v rokoch 1999-2005 iba v špičke)
  • 71 (1998-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor ------(interval 10-15-12)
  • 72 (1999-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - Myslava, Grunt -------(interval 10-15-12)
  • 73 (9-10/2008): Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor ------(iba v špičke)

Trolejbusy sa podieľali aj na zabezpečovaní nočnej prepravy:

  • N71 (2007-2015): Lingov - Dargovských hrdinov - Mier - Mlynská bašta - Námestie osloboditeľov - Toryská - KVP, kláštor

Vozový park

Obrázok Typ Počet vozidiel Evidenčné čísla Roky výroby Poznámky
Škoda 14TrM 4 2002 - 2004, 2006 1999
Škoda 15Tr 10 1001 - 1002, 1004 - 1006, 1010 - 1013, 1015 1993
Škoda 15TrM 4 1017 - 1020 1998
Spolu[10] 18 odstavené

Do Košíc bolo spolu dodaných 27 trolejbusov. V rokoch 2013-2014 bolo vyradených deväť vozidiel. Ostatné sú po pozastavení prevádzky deponované vo vozovni. Na rozdiel od niektorých iných slovenských miest, Bratislavy, Prešova a Banskej Bystrice, v Košiciach nepribudol ani jeden nízkopodlažný trolejbus. Jedno vozidlo (ev.č. 1006) prešlo v rokoch 2010 - 2011 generálnou opravou vo firme ZLINER.

Trolejbus Škoda 14 TrM na východnej konečnej Lingov

Vozovne

Referencie

  1. Kolesá pre všetkých: 90 rokov mestskej hromadnej dopravy v Košiciach. Košice: Východoslovenské vydavateľstvo, 1980, s. 165-168.
  2. Atlas trolejbusů. Praha: Nadas, 1986, s. 180.
  3. Ťahanovčania začnú bojovať za trolejbusy, dopravná situácia je neúnosná.
  4. DPMK chce utlmiť trolejbusovú dopravu.
  5. V Košiciach vyzbierali takmer 10 tisíc podpisov za zachovanie trolejbusov.
  6. ZMENY MHD: Na stole je pokus číslo 2!
  7. DPMK ruší linku č. 73.
  8. Výročná správa DPMK 2010
  9. DPMK: Dôvody útlmu trolejbusovej dopravy
  10. http://imhd.zoznam.sk/ke/vozidla/evidencny-stav.html

Iné projekty

Externé odkazy