Cirkev bratská v Slovenskej republike: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Adrian (diskusia | príspevky)
d Posledné úpravy používateľa 158.195.89.77 (diskusia) vrátené; bola obnovená posledná úprava Adrian
Riadok 8: Riadok 8:
Cirkev bratská je zriadovateľom cirkevnej '''základnej školy Narnia''' a '''gymnázia C. S. Lewisa''' v Bratislave s bilinguálnym vyučovaním.
Cirkev bratská je zriadovateľom cirkevnej '''základnej školy Narnia''' a '''gymnázia C. S. Lewisa''' v Bratislave s bilinguálnym vyučovaním.


=== Zbory v Slovenskej republike ===
== Bohoslužby ==

Zvyčajne sa konajú v nedeľu o 10.00 hod dopoludnia a večer o 18.00. Pred nedeľňajšími bohoslužbami býva hodina modlitieb. Tradičná je aj biblická hodina v stredu večer, ktorá napr. v Bratislavskom zbore má veľmi dobrú povesť a navštevujú ju nielen členovia zboru, ale aj široké publikum a študenti.
== Zbory v Slovenskej republike ==
* Banská Bystrica
* Banská Bystrica
* Bardejov
* Bardejov

Verzia z 11:57, 30. október 2006

Cirkev bratská (CB) patrí k malým protestantským cirkvám vyznávačského (evanjelikálneho) typu, ktorá vznikla v druhej polovici 19.storočia.

Na územie Slovenska sa dostala začiatkom 20. storočia, keď sa sformovali prvé zbory v Prešove (1923) a v Bratislave (1926). Počas Slovenského štátu bola zakázaná, taktiež v čase nadvlády komunizmu bola pod prísnym dohľadom. V súčasnosti pôsobí samostatne v oboch republikách.

Organizácia

Základným spoločenstvom Cirkvi bratskej je zbor. Na Slovensku pôsobí v súčasnosti je 13 zborov. Zbory sa riadia spoločnou Ústavou, Vyznaním a Vnútrocirkevným poriadkom a okrem toho uzneseniami cirkevnej konferencie. Činnosť zborov koordinuje a reprezentuje Rada Cirkvi bratskej.

Cirkev bratská je zriadovateľom cirkevnej základnej školy Narnia a gymnázia C. S. Lewisa v Bratislave s bilinguálnym vyučovaním.

Zbory v Slovenskej republike

Predstavitelia

Medzi jej známejších členov patrí Daniel Pastirčák.

Externé odkazy