Fantasy: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d Verzia používateľa 87.197.15.249 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Zajano
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
berá množstvo autorov ako napríklad [[Patrick Rothfuss]], [[David Gemmel]], [[George R. R. Martin]], [[Tim Powers]], [[Terry Pratchett]], [[Jiří Kulhánek]], [[Garth Nix]] a mnoho, mnoho ďalších. Asi (komerčne) najznámejšie sú fantasy série [[Pán prsteňov (knihy)|Pán prsteňov]], [[Harry Potter (knihy)|Harry Potter]], [[Odkaz Dračích jazdcov]] a [[Súmrak (séria)|Súmrak]]. Avšak iba Pán prsteňov sa môže uvádzať ako žáner definujúci. Fantasy literatúra má mnoho subžánrov a je veľmi pestrá. Väčšina fantasy býva zasadená do čias raného stredoveku (nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. Dobrá fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa (nenastane „nechcená“ absurdita okamihu), čo pomáha udržať knihu vo vierohodnej rovine.
'''Fantasy''' je umelecký žáner založený na fiktívnom príbehu, v ktorom môžu mať charaktery magické schopnosti, alebo nedosiahnuteľné/prehnané vlastnosti. Fantasy mieša fantastické (neznáme, neskutočné, divné) s reálnosťou. Téma, alebo hlavná myšlienka je často vážna, zahŕňajúca sociálne a politické problémy, alebo môže byť téma univerzálnejšia a zaoberá sa ľudskými hodnotami, emóciami.

Od [[Vedecká fantastika|science fiction]] a [[horor]]u sa odlišuje na prvý pohľad dejom zasadeným do fiktívnej doby bez „[[high-tech]]“. Postavy často bývajú mnohých rás prevzatých z mytológie, iných fantasy románov, alebo autor vytvára svoje vlastné rasy napr. [[elf]], [[trpaslík (severská mytológia)|trpaslík]], [[škriatok]], [[drak]], [[urgal]], [[hobit]], [[gnóm]] a mnoho iných. Taktiež je možné pozorovať množstvo historických a [[Mýtus (rozlišovacia stránka)|mýtických]] motívov použitých na dokreslenie deja. Využíva sa najmä v [[literatúra|literatúre]] a vo [[film]]e.

Za fantasy v jej začiatkoch by sme mohli považovať aj legendu o [[Kráľ Artuš|kráľovi Artušovi]] a podobné diela, no najvýznamnejšie prispel k jej rozmachu [[J. R. R. Tolkien]] ([[Pán prsteňov (knihy)|Pán prsteňov]], [[Hobbit (román)|Hobbit]], [[Silmarillion]]) Dnes sa týmto žánrom zaoberá množstvo autorov ako napríklad [[Patrick Rothfuss]], [[David Gemmel]], [[George R. R. Martin]], [[Tim Powers]], [[Terry Pratchett]], [[Jiří Kulhánek]], [[Garth Nix]] a mnoho, mnoho ďalších. Asi (komerčne) najznámejšie sú fantasy série [[Pán prsteňov (knihy)|Pán prsteňov]], [[Harry Potter (knihy)|Harry Potter]], [[Odkaz Dračích jazdcov]] a [[Súmrak (séria)|Súmrak]]. Avšak iba Pán prsteňov sa môže uvádzať ako žáner definujúci. Fantasy literatúra má mnoho subžánrov a je veľmi pestrá. Väčšina fantasy býva zasadená do čias raného stredoveku (nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. Dobrá fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa (nenastane „nechcená“ absurdita okamihu), čo pomáha udržať knihu vo vierohodnej rovine.


== Autori ==
== Autori ==

Verzia z 07:34, 27. apríl 2016

berá množstvo autorov ako napríklad Patrick Rothfuss, David Gemmel, George R. R. Martin, Tim Powers, Terry Pratchett, Jiří Kulhánek, Garth Nix a mnoho, mnoho ďalších. Asi (komerčne) najznámejšie sú fantasy série Pán prsteňov, Harry Potter, Odkaz Dračích jazdcov a Súmrak. Avšak iba Pán prsteňov sa môže uvádzať ako žáner definujúci. Fantasy literatúra má mnoho subžánrov a je veľmi pestrá. Väčšina fantasy býva zasadená do čias raného stredoveku (nie vždy), kde autor vytvára vlastný svet, postavy, rasy, faunu a flóru, zápletku, mágiu... Vlastne je všetko založené len na autorovej fantázii. Dobrá fantasy má ale vždy vytvorené svoje pravidlá ktoré dávajú zmysel a neporušujú sa (nenastane „nechcená“ absurdita okamihu), čo pomáha udržať knihu vo vierohodnej rovine.

Autori